HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Cane Corso

Cane Corso

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
32 0
Cane Corso

Cane Corso Özellikleri ve Bakımı

Orta büyüklükte, heybetli ve mastiff benzeri bir köpek ırkıdır. Mastiff benzeri denilmesinin nedeni mastiff ırkına göre daha küçük bedenleri olmasıdır. Cane di Macellaio, Sicilian Branchiero, Italian Mastiff, İtalyan Mastifi olarak da adlandırılırlar.

Tür

Çalışma, Bekçi Köpeği, Yaban Avı

Ağırlık

40- 58 Kg

Yükseklik

59- 70 Cm

Aile

Mastiff

Menşei

İtalya

Menşei Tarihi

Ortaçağ

Yaşam Süresi

9- 12 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Cane Corso köpekleri ailelerine çok bağlı olup onlarla birlikte olmak, vakit geçirmek isterler. Sahibini memnun etmeye isteklidir. Duygularını çok fazla dışa vurmazlar ama homurdanma, havlama gibi davranışlarıyla sanki sahibiyle konuşurlar.

Cane Corso eğitilmesi kolaydır ancak bazı köpeklerin otoriter, bağımsız ve lider davranışlar sergilemesi mümkündür. Bu tür davranışlarla acemi bir sahip baş etmekte zorlanabilir. Bu nedenle tutarlı, sabırlı ve iyi bir liderden eğitim alması ve erken aşamada sosyalleştirilmesi gerekir. Aksi taktirde saldırgan bir köpek olabilir. İyi eğitilen Cane Corso, çok iyi bir bekçi köpeği olacaktır. Mastiff türünün daha çok avcılıkla uğraştıkları bilinse de bu cinsin bekçilik yeteneği daha gelişmiştir ve günümüzde de bekçi köpeği olarak görevlendirilirler.

Köpeğinizin fiziksel ve zihinsel olarak huzurlu olması için gün içerisinde egzersiz yaptırmanız ve onlarla birlikte vakit geçirmeniz, yürüyüşe çıkmanız gereklidir. Bu gezintiler ve sosyalleşme etkinlikleri onların iyi huylu, agresif davranış ve tutumlardan uzak bir köpek olması için önemlidir.

Cane Corso çocuklarla iyi anlaşır ama yabancılara karşı temkinli yaklaşır. Tanımadığı kişiler onlar için tehtid oluşturur ve bu yüzden yeni tanıştığı kişilerle hemen iyi anlaşamazlar. Her ihtimale karşı yalnız başına dışarıda gezmesine, sosyalleşmesine müsaade edilmemelidir. Her zaman tasma takmalı ve öyle gezdirilmelidir.

Apartman, bahçeli bir evde ya da dışarıda kulübede sorunsuz yaşayabilirler. Apartman hayatına uyum sağlamaları için en önemli şey egzersiz ihtiyaçlarının her gün karşılanması ve dışarıda zaman geçirmesinin sağlanmasıdır.

Tarih

Cane Corso, antik Roma’da yetiştirilen iri kemikli, koruyucu özelliği yüksek olan mollosus köpekleri veya molloserler olarak adlandırılan savaş köpeklerinden türetildiği düşünülmektedir. Mastiff tipi köpek cinslerindendir. İtalya’da geliştirilen iki mastiff cinsinden birisidir.

Cane Corso büyük avları yakalamak ve onları alt etmek için kullanılan bir köpek cinsidir. Adları da yakalama köpeği kelimesinden gelmektedir. Roma İmparatorluğu çöktükten sonra, Cane Corso sahiplerinin çiftlikleri koruyup, zor avları yakalamak, hatta koyunları, keçileri ve sığırları gütmek için kullanılmıştı.

1970 yıllarında kırsal kesimde yaşayan köylülerin sadece birkaç Cane Corso köpeğinin olduğu ve ırkın azaldığını gören bir grup İtalyan Corso meraklısı 1973’te cins için çalışma yapmaya ve soylarını tekrar canlandırmaya karar verir.

On yıl sonra Cane Corso Italiano ırkının bir kulübü kurulur. 1983 senesinde “Society Amatori Cane Corso” Cane Corso Aşıkları Derneği) adında kurulan kulüple birlikte cinsin yok olma tehlikesi ortadan kalkar.

1996’da Cane Corso ırkı, Fédération Cynologique Internationale tarafından resmi olarak tanınır. 

2010’da ise AKC, Cane Corso Italiano cinsini tanır, kabul eder ve ırk standartlarını belirler.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Cane Corso Italiano, güçlü, kaslı ve zarif vücuduyla ilgi çeken orta büyüklüğe sahip bir köpektir. Boyun kısmı hafif kemerli, gerdansız, kaslı ve güçlüdür. Gövdesi dikdörtgen şeklindedir ve genel olarak tüm vücudu ile orantılıdır.

Cane corso

Kafa

Cane Corso büyük, ağır kafası kare şeklindedir. Namlusu geniş ve derindir. Çenesinin dolgun ve geniş, burun ve ağız çıkıntısı uzun, geniştir. Sarkık ağzı Cane Corso’nun fazla salya akıtmasına neden olur. Belirgin kaşları, dolgun, şiş alın yapısı ve alnının ortasında belirgin bir çukura sahiptir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  English Setter

Kulaklar

Corso Italiano ırkının kulakları kırpılmış yada doğal haline bırakılmış şekilde görebilirsiniz. Kulakları fazlasıyla geniştir ve başın iki yanında sarkık şekilde konumlanır. Köpeğinizin daha iyi psikolojide ve sağlıklı olması için kulaklarına kırpma işlemi yapmamanızı tavsiye ederiz.

Gözler

Cane Corso gözleri birbirine orantılı uzaklıkta ve badem şeklinde olup göz renkleri siyah ve kahverengidir. Ama nadirde olsa mavi gözlü Cane Corso köpekleri de görülmektedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Yere sağlam basan bacaklara ve ayaklara sahiptir. Kaslı ve güçlü bacaklarıyla, kendinden emin bir yürüyüşleri vardır.

Kuyruk

Cane Corso köpeklerinin kuyruklarını kesilmiş ve kesilmemiş iki farklı şekilde görebilirsiniz. En uygun olan kesilmemiş, müdahale edilmemiş kuyruk yapısıdır.

Tüy

Cane Corso çift katmanlı, kalın derili, kısa ve parlak kürkünün üst katmanı kısa ve sert iken alt katmanı yoğun ve yumuşaktır. Pürüzsüz tüyleri, parlak, sert yoğun ve sıktır. Kış mevsiminde daha da kalınlaşan bir katmana sahiptir.

Renk

Cane Corso siyah, açık gri, kurşunu gri, açık kahverengi, koyu kahverengi, kızıl kahve, ten rengi, siyah çizgili ve açık kahverengi ile grinin farklı tonlarında görülebilir. Göğüs, burun ve ayak uçlarında küçük beyaz tüyler bulunabilir. Ayak tabanları, tırnakları ve dudakları da siyah renktedir.

Bakım

Corso Italiano ırkının genel olarak çok fazla tüy dökmedikleri görülür. Bu nedenle bakım ihtiyaçları fazla değildir. Düzenli olarak fırçalayıp taramanız onlar için yeterlidir.

Corso Italiano ilkbahar ve sonbahar mevsiminde daha fazla tüy döker. Yoğun dökülmeler yaşandığı zamanlarda günlük olarak taramanız gerekmektedir.

Corso Italiano banyo yapmayı çok sevmez. Bu nedenle erken aşamada daha yavru iken köpeğinizi banyo yaptırmaya ve banyo komutuna alıştırmalısınız. İki ayda ya da ayda 1 kez olacak şekilde belli aralıklarla bir banyo düzenine ve bunun dışında gerektiğinde de köpeğinize banyo yaptırmaya alıştırmalısınız. Sarkık ağız yapısı nedeniyle fazla salya salgılarlar. Bu sebeple yüz bölgesini günlük silmeniz gerekecektir.

Corso ırkının bakımında tırnak, ağız ve kulak bakımları da ihmal edilmemelidir. Tırnaklarını uzamasına bağlı olarak ayda 1- 2 kez kesmelisiniz. Diş ve ağız bakımını haftada en az 2 kez yapmalısınız ve dişlerini düzenli fırçalayarak bakteri oluşumuna ve ağız kokusuna engel olmalısınız. Aynı zamanda göz, burun, ayak ve genel beden kontrolü ve bakımını da yapmalısınız.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın