HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Avustralyalı Pinscher

Avustralyalı Pinscher

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
33 0
Avustralyalı Pinscher

Avustralyalı Pinscher

Avustralyalı Pinscher hareketli bir köpek cinsidir. Bu köpekler hareketli yapılarıyla oynamayı severler. Çocuklarınız için iyi bir oyun arkadaşı olurlar. Ancak diğer hayvanlarla çok da iyi anlaştıkları söylenemez. 12 ile 14 yıl yaşayabilen bu sevecen hayvanlar karışık renkler de olabilir. Kahverengi siyah ve de beyaz renklerin karışımından oluşabilirler.

Bu köpekler çok hareketli olduklarından egzersiz ihtiyaçları yüksektir. Bu yüzden günlük hareket alanları sağlanmalıdır. Bu köpeklerin kulakları sarkık olmaktadır. Bu köpekler akıllı ve uysal olmaktadır. Bu köpeklerin sorumluluk bilinci yüksektir. Bu yüzden verilen görevi azim ve başarıyla yerine getirmektedirler. Bu köpekler 36 ile 51 arasında boya sahip olurken 12 ile 18 arasında kiloya sahip olmaktadırlar. Bu köpeklerin atletik bir vücutları kahverengi gözleri vardır.

Peki Avustralyalı Pinscher karakter yapısı nasıldır en karakteristik özellikleri nelerdir? Avustralyalı Pinscher nasıl beslenir beslenirken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? Avustralyalı Pinscher bakımı kolay mıdır bakımı konusunda hangi konular önem arz etmek? Avustralyalı Pinscher kökeni nedir? Kaç yavru dünyaya getirir ortalama kaç yıl yaşar? Tüm bu soruların cevabına bu başlık altında detaylı bir şekilde yer vereceğiz.

Karakter Yapısı

Avustralyalı Pinscher karakter yapısı uysaldır ve cana yakındır. Oyun oynamayı seven bu köpekler çocuklarınız için iyi bir oyun arkadaşı olurlar. Bu köpekler çalışkanlıkları ile bilinirler ve iyi bir avcı köpeği iyi bir bekçi köpeği olurlar. Bu içgüdüleri sebebiyle yabancılara karşı da temkinli davranırlar. Sahiplerine karşı çok bağımlı olan bir köpekler sevdiklerinden çok uzak kalırlarsa gürültü çıkarmaya başlarlar. Bu köpekler sosyalleştirildiğinde iletişim kurma becerileri artar. Bu yüzden küçük yaşta sosyalleştirmeye başlamanız çok önemlidir. Zeki oldukları için verilen eğitimi kolaylıkla öğreneceklerdir ancak eğitimine direnç gösterirlerse çeşitli yollarla motivasyonlarının arttırılması gerekir. Bu konuda ödül mekanizması kullanılabilir. Ayrıca eğitirken sevdikleri oyuncaklardan da faydalanabilirsiniz.

Avustralyalı Pinscher

Bakımı

Avustralyalı Pinscher bakımı konusunda tüylerinin taranması ve düzenli olarak fırçalanması önemlidir. Haftada bir ya da iki defa taramanız yetecektir. Tüyleri çok dökülmese de mevsim geçişlerinde ve adaptasyon gerektiren yeni durumlar söz konusu olduğunda tüy dökümü artar. Banyo konusunda ise ihtiyaç duydukça yapılmalıdır. Banyo yaptırıldığında mutlaka yıkanması gerekir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Amerikan Yerli Köpeği

Köpeğinizin düzenli olarak tırnak bakımını yaparak olası kırılma, kanama ve yaralanmaların da önüne geçilebilirsiniz. Bu yüzden köpeğinizin tırnaklarını düzenli olarak kesmelisiniz. Ayda 1 ya da 2 defa tırnaklarını kesmeniz yeterlidir. Ayrıca köpeğinizin göz veya kulak bakımını düzenli olarak yaparak hijyenlerini sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin ağız ve diş sağlığı için dişlerini aksatmadan düzenli olarak fırçalamalısınız. Haftada 2 ya da 3 defa dişlerini fırçalamanız yetecektir. Tüm bunlarla birlikte köpeğinizin bakımından daha iyi verim almak için düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmeniz gerekir. Bu şekilde köpeğinizde oluşabilecek hastalıklar konusunda erken teşhis imkanınız oluşur.

Beslenmesi

Avustralyalı Pinscher beslenmesi konusunda alerjik reaksiyonlarını bilmeniz çok önemlidir. Köpeğinizin alerjik reaksiyon gösterdiği besinleri bilmeniz için veteriner kontrolünden geçirmeniz gerekir. Bu aşamadan sonra köpeğimiz için kullandığınız kuru ve yavaş mamaların içeriğine bakarak tercih yapabilirsiniz. Tüm bu kriterlere dikkat ettikten sonra köpeğinize sevdiği yaş ve kuru mamaları yedirebilirsiniz. Bununla birlikte köpeğinizin su ihtiyacını da düzenli olarak karşılamalısınız. Zaman zaman köpeğinize kendiniz için hazırladığınız yiyeceklerden de verebilirsiniz.

Köpeklerin yiyebileceği meyve sebze ve gıdaları öğrendikten sonra bunları zaman zaman kullanabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki insanların kullandığı bütün besinler köpekler için faydalı değildir. Bu konuda yine veterinerinizden yardım almanız gerekebilir. Köpeğinizi beslerken egzersiz durumuna göre bir beslenme programı yapmalısınız. Fazla kiloların önüne geçmek için boy kilo oranına dikkat etmeniz de önemlidir. Ayrıca yaşına göre sağlık durumuna göre de bir program yapmalısınız. Bunlar dışında köpeğiniz hamileyken ayrı bir beslenme programı izlemeniz şarttır.

Kökeni

Avustralyalı Pinscher kökeni Avusturya‘dır.

Avustralyalı Pinscher Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Avustralyalı Pinscher ortalama yaşam süresi 12 yıl ile 14 yıl arasında değişmektedir.

Avustralyalı Pinscher Bakımı Kolay Mıdır?

Avustralyalı Pinscher bakımı oldukça kolaydır. Belli periyotlarla köpeğinizin Ağız, dış, tırnak , tüy bakımını yapmanız yetecektir.

Avustralyalı Pinscher Ortalama Kaç Yavru Dünyaya Getirir?

Avustralyalı Pinscher 6 ile 9 yavruya kadar dünyaya getirmektedir. Daha fazla yavru olması durumunda veteriner yardımı ile köpeğinize doğum yaptırmanız gerekmektedir.

Avustralyalı Pinscher Hangi Besinleri Yer?

Köpeğinizin yaşına, sağlığına, boy kilo oranına uygun bir beslenme programı yapmanız gerekir. Bunun için veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Böylelikle köpeğinizin alerjik reaksiyonlarının da önüne geçebilirsiniz. Ayrıca köpeğinizde mutfağınızda hazırladığınız gıdalardan da verebilirsiniz ancak unutmamalısınız ki bütün insani gıdalar hayvanlar için faydalı değildir. Özellikle çok şekerli çok tuzlu çok yağlı yemekleri köpeğinizden uzak tutmalısınız. Hayvanlar için faydalı olan meyve sebzeleri ve çeşitli gıdaları zaman zaman öğünlerinizi ekleyebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte köpeğiniz hamileyken ayrı bir program yapmanız gerekecektir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın