HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Bandogge Mastiff

Bandogge Mastiff

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
35 0
Bandogge Mastiff

Bandogge Mastiff

Bandogge Mastiff köpek ırkı ilk defa 1960’lı yıllarda görülmüştür. Bu köpek ırkının ilk görüldüğü yer Amerika Birleşik devletleridir. Bu köpeklerin safkan ırklardan olmadığı bilinmektedir. Boyut olarak iri cins köpekler olarak bilinirler. Genel olarak boyları 65 ile 75 santim aralığında değiştirmektedir ağırlıkları ise 40 ile 60 kilo arasında olmaktadır. Ayrıca bunların dişileri ile erkekleri arasında boy ve kilo farkı da bulunmaktadır. Yapıları itibarıyla güçlü ve atletik bir vücutları vardır. Sağlam yapılı bu köpekler koruma içgüdüleri yüksek olarak bilinirler. Çok fazla havlamazlar ancak yabancılara karşı temkinli sahiplerine karşı çok sadıklardır. Ortalama 10 yıl yaşayan bu köpeklerin egzersiz ihtiyaçları ise yüksektir.

Peki bu köpek ırkının bakımı nasıldır bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Bu köpek ırkı beslenirken nelere dikkat edilmelidir beslenmesi konusunda öncelik verilmesi gereken konular nelerdir? Bu köpek ırkının kökeni neresidir kaç yavru dünyaya getirir ortalama kaç yıl yaşar bu köpek ırkının en karakteristik özellikleri nelerdir? Tüm bu soruların cevabına gelin birlikte bakalım.

Bandogge Mastiff Karakter Yapısı

Bandogge Mastiff karakter yapısı itibariyle zeki ve cesurdur. Bu köpekler sahiplerine karşı çok düşkün çok sadıklardır. Bu sebeple yabancılara karşı saldırgan olabilmekte düşmanca tavırlar sergileyebilmektedirler. Ancak sevdiği insanlara karşı çok sevecen çok uysal köpeklerdir. Bu köpeklerin doğru ilişki kurabilmeleri için küçük yaşlardan itibaren eğitilmeleri çok önemlidir. Zeki yapılarıyla eğitimi kısa sürede kavrayacaklardır. Eğitildikleri takdirde insanlarla ve diğer evcil hayvanlarınızla daha iyi ilişkiler kurabilirler. Bu köpekler çok fazla ses çıkarmazlar gürültü yapmazlar ancak hoşlanmadıkları bir durum olduğunda havlama sıklıkları artar.

Bandogge Mastiff Bakımı

Bandogge Mastiff bakımı konusunda kısa tüyleri bakım kolaylığı sağlamaktadır. Tüylerini haftada bir ya da iki kez taramanız yetecektir. Bu köpekler çok fazla tüy dökmezler ancak adaptasyon süreçlerinde tüy dökümleri artabilmektedir. Özellikle mama değişimi sürecinde mevsim geçişlerinde veya yeni bir yere alışmaları gerektiğinde tüy dökümleri artmaktadır. Tüm köpeklerde olduğu gibi bu köpek ırkı için de tırnak bakımı çok önemlidir.

Tırnaklarının kırılıp kanayıp canını acıtmaması mikrop kapmaması için düzenli olarak kesilmesi gerekir. Köpeğinizin ağız sağlığı için dişlerini haftada iki veya üç defa fırçalayabilirsiniz. Ayrıca köpeğinizin kulak temizliğini de aksatmamanız gerekir. Tüyleri kısa olduğu için çok fazla banyo yaptırmamanız önerilir. Gerektikçe banyo yaptırmanız en iyi tercih olacaktır. Ayrıca köpeğinizin su ve yemek kaplarını da temiz tutarak daha sağlıklı bir beslenme sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin daha sağlıklı olması için düzenli bir veteriner kontrolünden geçirmeniz gerekir. Ayrıca düzenli bir veteriner programı köpeğinizde oluşabilecek hastalıklar için erken önlem almanıza da yardımcı olur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Avustralyalı Pinscher

Bandogge Mastiff Beslenmesi

Bandogge Mastiff beslenmesi konusunda en önemli konu köpeğinizin alerjik reaksiyonlarını bilmenizdir. Köpeğinize verdiğiniz mamaların alerjik reaksiyonlara sebep olmaması için veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Ayrıca köpeğiniz için kullanacağınız mamaların içeriğine bakarak yine bu tür rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. Bunlar dışında köpeğinizin yaşına sağlığına boy kilo oranına göre bir beslenme programı yapmanız gerekmektedir.

Aşırı kilo alıp hareket kapasitesini düşürmemesi için kontrollü bir beslenme programı yapmanız gerekir. Köpeğiniz hamileyken ayrı bir program yapmalı belli bir haftadan sonra yiyecek miktarını arttırmalısınız. Tüm bu kriterlere dikkat ettikten sonra köpeğinizin en sevdiği yaş veya kuru mamalarla onu şımartabilirsiniz. Ayrıca zaman zaman mutfağınızda hazırladığınız besinleri de köpeğinize verebilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekir ki bütün insani gıdalar hayvanlar için faydalı değildir. Bu konuda yine veterinerinizden destek alabilirsiniz. Bunlarla birlikte köpeğinizin su ihtiyacını da düzenli olarak karşılamalısınız.

Bandogge Mastiff

Bandogge Mastiff Kökeni

Bandogge Mastiff kökeni İngiltere’dir.

Bandogge Mastiff Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Bandogge Mastiff ortalama yaşam süresi ise 10 yıl olarak bilinir.

Bandogge Mastiff Bakımı Kolay Mıdır?

Bandogge Mastiff bakımı oldukça kolaydır. Belli periyotlarla köpeğinizin Ağız, dış, tırnak , tüy bakımını yapmanız yetecektir. Ayrıca kısa tüyleri bakım kolaylığı da sağlamaktadır. Tüylerinin çok fazla dökülmemesi yine kolaylık sağlayacaktır. Haftada bir ya da iki defa tüylerini taramanız yetecektir. Ancak bu köpeklerin adaptasyon sürecinde tüy dökümünün arttığı gözlenmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde tüyleri artan oranda dökülmektedir.

Bandogge Mastiff Ortalama Kaç Yavru Dünyaya Getirir?

Bandogge Mastiff 2 ile 5 yavruya kadar dünyaya getirmektedir. Daha fazla yavru olması durumunda veteriner yardımı ile köpeğinize doğum yaptırmanız gerekmektedir.

Bandogge Mastiff Hangi Besinleri Yer?

Köpeğinizin yaşına, sağlığına, boy kilo oranına uygun bir beslenme programı yapmanız gerekir. Bunun için veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Böylelikle köpeğinizin alerjik reaksiyonlarının da önüne geçebilirsiniz. Ayrıca köpeğinize mutfağınızda hazırladığınız gıdalardan da verebilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki bütün insani gıdalar hayvanlar için faydalı değildir. Özellikle çok şekerli çok tuzlu çok yağlı yemekleri köpeğinizden uzak tutmalısınız. Hayvanlar için faydalı olan meyve sebzeleri ve çeşitli gıdaları zaman zaman öğünlerinizi ekleyebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte köpeğiniz hamileyken ayrı bir program yapmanız gerekecektir.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın