HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Chow Chow

Chow Chow

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
35 0
Chow Chow

Chow Chow (Çin Aslanı) Özellikleri ve Bakımı

Güçlü bir bedene, iri kemiklere ve gelişmiş kas yapısına sahip geniş yapılı Kuzey Kutbu tipi köpeklerdendir. Belli görev için yetiştirildikleri ve bedensel yapılarının bu görevleri yerine getirmeye uygun olduğu görülür. Avcılık, bekçilik ve sürünün başını çekme, koruma gibi marifetleri vardır. 

Tür

Sportif Olmayan

Ağırlık

20-32 kg

Yükseklik

43-51 cm

Aile

Spitz, Doğulu

Menşei

Çin

Menşei Tarihi

Eski Çağlar

Yaşam Süresi

12-15 yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Chow Chow ırkı kafa etrafında yoğunlaşan kabarık tüyleri ile aslan yelesini andırmaktadır. Başka köpek cinslerinde görmeye alışkın olmadığımız siyah-mavi arasındaki renkli dili insanların dikkatini çekmiştir. Doğduklarında pembe renkte olan dilinin 10. haftadan itibaren renk değiştirdiği görülür.

Chow Chow ölçülü davranışlar sergileyen zeki bir köpek olmasının yanında sakin, bazen ilgisiz, içine kapanık, kendi halinde, bağımsız, inatçı ve gururlu gibi çeşitli özellikleri olan bir cins olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu karakter özelliklerin hepsi aynı anda ya da baskın bir şekilde bir arada bulunmaz. Yani bağımsız ve inatçı olabileceğini söylememiz, her zaman söylenenleri yerine getirmediği veya getirmeyeceği anlamına gelmez. Kendi hallerinde takılıp, yatağında pineklemeyi severler.

Chow Chow aile bireyleriyle iyi anlaşır ama içlerinden en iyi anlaştığı ve güvendiği bir kişi olarak onunla en çok ilgilenen kişiyi seçer. Seçtiği kişi ile bağı diğer herkese göre daha güçlüdür. Yabancılara karşı çoğunlukla mesafeli yaklaşırlar. Doğrudan bir yabancının gelip onu sevmesi zor olabilir ama sahibinin tanıştırdığı ve etkileşim kurduğu kişiler olursa kendisine dokunulmasına izin verdiği görülür. İnsanlarla iyi anlaşamayan bir Chow’un eğitim sürecinde bir eksiklik olabilir. Erken yaşta başlayacağınız eğitimler ile daha da iyi huylu bir köpek olurlar.

Fazla hareketli bir yapıları olmadığı için apartman dairesinde yaşayabilecek bir köpektir. Evin büyük ya da küçük olması onları etkilemez, ev ortamında ailesi ve sevdikleriyle birlikte olsun ondan huzurlusu yoktur. İç mekanda oldukları sürece her koşula uyum sağlayabilirler. Isıya karşı hassas oldukları için sıcak havalar onları olumsuz etkiler. Gün içerisinde kısa yürüyüşler ve kısa süreli egzersizler yapmak Chowlar için yeterli olacaktır.

Tarih

Chow ırkı köpekleri ilk olarak Çin’in Han Hanedanlığı’nın (İÖ 206) eserlerinde çömlekte ve resimlerde görülmüştür.

Tarih ​​boyunca farklı konumlarda insanların hayatında yer almış ve Çinli soylulara, zenginlere arkadaşlık yapmıştır. Sonraki yüzyıllar da ise Chow Chowların soylu hayatın dışında; bekçi, eşya çekme, taşıma ve avcı olarak kendi kabiliyetleriyle yaşamlarını sürdürdükleri gözlemlenir.

Chow Chow atalarının, geçmişte yoğun nüfuslu bölgelerde protein açlığı çeken insanlar tarafından bir besin kaynağı olarak tüketildiği de olmuştur. Eski takma isimlerinden birisi olan “Yenilebilir Köpek” adlandırmasının bu şekilde ortaya çıktığı söylenir.

1820 senesinde Chow Chow’un Londra Hayvanat Bahçesi’nde “Çin’in Vahşi Köpekleri” olarak sergilendiği görülmüş. Ama tüm bunların yanında Kraliçe Victoria’nın bu köpeklere olan ilgisi ve bir Chow Chow sahibi olması bu ırka dikkatlerin çekilmesini sağlamıştır.

AKC, Chow Chow’u 1903 ‘de tanıdı. 1980 yılında Chow Amerika’da sergilenmiş ve Amerika’daki en gözde 6. ırk olarak zirvede yerini alarak popülerliğini arttırmıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Kaslı, iri kemikli orta büyüklükte bir vücuda sahip olan bu köpeklerin kısa ve geniş biçimde gövdeleri vardır. Kabarık tüyleri nedeniyle vücudu olduğundan daha iri görünür. Chow Chow köpeklerinin ideal boyu 43-51 cm, ideal kilo ise 20-32 aralığında değişir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Cairn Terrier

Kafa

Aslanı andıran bir kafa yapısına sahiptir ve tıpkı bedeni gibi kafası da yoğun tüylerinin arasında göründüğünden daha küçüktür. Yüzündeki kaş çatma ifadesi ve mavi, siyah renklerinde olan dili ona ayrı bir tatlılık katmaktadır. Yüz kısmı düz şeklindedir ve derin bir ağzı vardır.

Chow Chow

Kulaklar

Chow ırkının bedenlerine ve suratlarına oranla küçüktür. Bekçilik ve koruma özelliği fazla olan Chowların keskin bir duyma yetenekleri vardır.

Gözler

Kafa bölgesinde yoğun tüylerin arasında kalmış kısık kahverengi gözleri vardır. Derin badem gözleriyle zaman zaman somurtkan, umursamaz ve züppe bir ifadeye etrafını izlediklerine şahitlik edebilirsiniz.

Bacaklar ve Ayaklar

Chow Chow’un ön kısımdan bakıldığı an, ön bacaklarının göğse paralel ve geniş aralıklı bir şekilde olduğu görülür. Arka bacaklardaki düz açılık; bu ırka özgü kısa, dik ve sert bacaklı bir yürüyüş kazandırır.

Kuyruk

Sırtına doğru kıvrılmış tüylü bir kuyruğa sahiptir. Kıvrık ve tüylü olan kuyruğunu sırt bölgesinde görmek arada zorlaşır. Kuyruğun sırt bölgesine kıvrılmış yapıda ve hafif kalkık olması Chowlar için önemlidir.

Tüy

Düz ve kaba olarak iki çeşit kürk yapılarının ikisi de yün gibidir ve uzundur. En çok gördüğümüz Chow kürkü kaba olanıdır. Kalın ve bol tüylüdür. Aslan yelesi görünümünü veren kalınlık buradan gelir. Düz kürke sahip Chow Chow özellikleri ise; sert, yoğun ve düz dış katman tüylerinin olmasıdır. Bunlar yele görünümüne sahip olmazlar.

Renk

Chow Chow ırkının kürkü 5 ana renktedir: bunlar kırmızı, siyah, mavi, tarçın ve kremdir. Bu renklerin kafa, sırt, gövde, kuyruk, bacak, kulaklar gibi farklı bölgelerdeki tüylerde ton olarak farklılık gösterdiği görülür. Ağzı, diş etleri ve damağı mavi-siyah; dili ise koyu mavidir. Burnu ve dudakları siyahtır.

Bakım

Chow Chow kaba ve düz olarak iki çeşit kürke sahiptir. Çift katmanlı tüyleri düzenli bakım gerektirir. Haftada üç kez fırçalayabilirsiniz. Tüy dökme mevsimlerinde her gün fırçalanması gerekir. Düzenli tarama ve fırçalamayla, tüylerin keçeleşmesini ve köpeğinizin salgıladığı kokunun da azaldığını görürsünüz.

Düzenli banyo alması köpeğinizin dersini ve tüylerini sağlıklı tutar. Bu nedenle en az ayda 1 kez banyo yapmalıdır.

Göz, ağız ve kulak bakımı düzenli yapıp, tırnakları uzama sıklığına göre en az ayda 1 kez kesilmelidir.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın