HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Basenji

Basenji

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
36 0
Basenji

Basenji

Basenji gibi görünüş itibariyle orta büyüklükte bir köpektir. Bu ırkın vücudu kare görünümdedir bacakları uzundur. Bir tazı köpeği olarak çok hızlı olduğu da bilinmektedir. Hızlı olmasında uzun bacakları büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu köpek ırkının tüyleri incedir ve kısadır. Bu yüzden sıcak ve ılık iklimlerde daha rahat yaşarlar, sıcak iklimlerde daha verimli karakteristik özelliklerini daha rahat yansıtırlar.

Bu köpeklerin orta büyüklükteki bedenleri zarif ve tatlı bir görünüm sunmaktadır. Vücutları atletik ve kaslıdır. Hareket etmeyi çok seven bu köpekler orantılı bir kafaya sahiptir. Güçlü bir çene ve güçlü dişleri vardır. Bu köpek ırkının kulakları ise geniş ancak boyut olarak küçüklerdir ve dik durmaktadırlar. Bu köpeklerin badem gözleri ela veya kahverengi tonlarında olmaktadır. Sırtı düz olan bu köpeklerin kuyruğu ise yukarıdan başlayıp dik durmaktadır. Kısa kürk yapısına sahip bu köpekler genellikle siyah kızıl veya kahverengi tonlarında olmaktadır.

Peki bu köpek ırkının en karakteristik özellikleri nelerdir? Bu köpek ırkı nasıl beslenilmelidir? Bu köpek ırkının bakımı kolay mıdır bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Bu köpek ırkının kökeninin neresidir? Bu köpek ırkı kaç yavru doğurur kaç yıl yaşar? Tüm bu soruların cevabını bu başlık altında cevaplayacağız.

Basenji Karakter Yapısı

Basenji karakter yapısı itibarıyla sevecen bir köpektir. Bu yüzden çocuklarınızla da çok iyi arkadaş olacaktır. Ayrıca bu köpekler egzersiz ihtiyaçlarını karşıladığınızda ev ortamında rahatlıkla yaşarlar. Eğlenceli yapılarıyla oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu hayvanlar sevdikleriyle vakit geçirmek isterler. Çok fazla yalnız kaldıklarında cezalandırıldıklarını düşünüp depresyona girebilirler. Ayrıca bu tür durumlarda agresif tavırlarda sergileyebilir çiğneme alışkanlığı geliştirebilirler. Bu köpekler zeki yapılarıyla verilen eğitimi kısa sürede almaktadır. Ancak bütün köpeklerde olduğu gibi bunların da erken yaşta eğitilmeye başlanması en iyi verimi verecektir. Yine eğitirken eğlenceli yollar bulmanız ödül mekanizmasını kullanmanız çok faydalı olacaktır. Bu köpek ırkı egzersiz ihtiyacının karşılanmasını ister bu ihtiyaç karşılanmadığında içine kazanabilirler.

Basenji

Basenji Bakımı

Basenji bakımı konusunda kısa tüyleri bakım kolaylığı sağlamaktadır. Tüylerini haftada bir iki defa taramanız ve fırçalamanız yetecektir. Ayrıca bu köpekler çok fazla tüy dökmemektedir. Ancak mama değişimi yaptığınızda tüy dökümleri artacaktır. Yine yeni bir ortama alışmaya çalıştıklarında tüylerinin döküldü görülmektedir. Bakım malzemelerini değiştirdiğinizde ya da mevsim geçişlerinde de tüyleri artan oranda dökülmektedir. Köpeğinizi kirlendikçe yıkayabilirsiniz ancak tüyleri ince olduğu için yıkadıktan sonra mutlaka kurutmanız gerekmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Australian Terrier

Köpeğinizin tırnak bakımı da yine dikkat etmeniz gereken hususlardan biridir. Köpeğinizin tırnaklarına kırılmaları kanamalara karşı düzenli olarak ayda bir ya da iki defa kesmelisiniz. Yine köpeğinizin göz ve kulak temizliğini ihmal etmemeniz hijyenik olmalarını sağlamanız gerekir. Ağız ve diş sağlığını korumak için düzenli olacak şekilde haftada 2 ya da 3 defa köpeğinizin dişlerini fırçalamanız yetecektir. Bunlar dışında köpeğinizin su ve yemek kaplarını da temizlemeniz gerekmektedir. Köpeğinizi düzenli olarak veteriner kontrolünden de geçirmelisiniz. Düzenli veteriner kontrolleri köpeğinizde oluşabilecek hastalıklar konusunda erken önlem almanıza fırsat tanıyacaktır.

Basenji Beslenmesi

Basenji beslenmesi konusunda alerjik reaksiyonlarını bilmeniz çok önemlidir. Köpeğinizin alerjik reaksiyon gösterdiği besinleri bilmeniz için veteriner kontrolünden geçirmeniz gerekir. Bu aşamadan sonra köpeğimiz için kullandığınız kuru ve yavaş mamaların içeriğine bakarak tercih yapabilirsiniz. Tüm bu kriterlere dikkat ettikten sonra köpeğinize sevdiği yaş ve kuru mamaları yedirebilirsiniz. Bununla birlikte köpeğinizin su ihtiyacını da düzenli olarak karşılamalısınız. Zaman zaman köpeğinize kendiniz için hazırladığınız yiyeceklerden de verebilirsiniz.

Köpeklerin yiyebileceği meyve sebze ve gıdaları öğrendikten sonra bunları zaman zaman kullanabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki insanların kullandığı bütün besinler köpekler için faydalı değildir. Bu konuda yine veterinerinizden yardım almanız gerekebilir. Köpeğinizi beslerken egzersiz durumuna göre bir beslenme programı yapmalısınız. Fazla kiloların önüne geçmek için boy kilo oranına dikkat etmeniz de önemlidir. Ayrıca yaşına göre sağlık durumuna göre de bir program yapmalısınız. Bunlar dışında köpeğiniz hamileyken ayrı bir beslenme programı izlemeniz şarttır.

Basenji Kökeni

Basenji kökeni Kongo’dur.

B Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Basenji ortalama yaşam süresi 12 ile 14 yıl arasında değişmektedir.

 Bakımı Kolay Mıdır?

Basenji çok tüylü bir ırk olmadığından bakımı oldukça kolaydır.

Ortalama Kaç Yavru Dünyaya Getirir?

Basenji 5 -8 yavruya kadar dünyaya getirmektedir. Daha fazla yavru olması durumunda veteriner yardımı ile köpeğinize doğum yaptırmanız gerekmektedir.

Evde Beslenir Mi?

Basenji uyumlu karakteriyle ev yaşamına uygun bir ırktır.

Hangi Besinleri Yer

Köpeğinizin yaşına, sağlığına, boy kilo oranına uygun bir beslenme programı yapmanız gerekir. Hayat kalitesini olumsuz etkilememesi için köpeğinizin boy kilo oranına beslerken dikkat etmeniz gerekir. Bu konuda bir orantısızlık gördüğünüzde sağlıklı bir diyet programı uygulayabilirsiniz. Bunun için veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Ayrıca köpeğinize Hamile olduğunda bunu özel bir program hazırlamalısınız

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın