HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Amerikan Tilki Tazısı

Amerikan Tilki Tazısı

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
30 0
Amerikan Tilki Tazisi

Amerikan Tilki Tazısı

Amerikan Tilki Tazısı en eski köpek ırklarından biridir. Bu ırk hızlı bir av köpeğidir. Güçlü bir vücut yapısına sahiptir. Kafası uzun ve büyüktür. Kafa yapısı vücuduyla orantılı olmakla birlikte güçlü bir çene yapısı vardır. Kulaklarının geniş ve sarkık bir görüntüsü vardır. Gözleri iri olan bu köpeklerin bakışları ise sevimli ve masumdur. Bu köpeklerin bacakları ise ince, uzun ve dayanıklıdır. Bu yapısı bu köpeklere hız ve çeviklik kazandırır koşarken.

Tüyleri ise kısa, sert yapılı ve tek katmanlıdır. Bu düz ve kısa tüyler arazide av peşindeyken çalılara takılmalarına engel olur. Beyaz ile, siyah ile beyaz veya altın ile beyaz Amerikan Tilki Tazısı’nda en çok rastlanan renklerdir.

Peki bakımı nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir? Amerikan Tilki Tazısı beslenmesi nasıl yapılır? karakteristik özellikleri nelerdir? Amerikan Tilki Tazısı kökeni neresidir? çok tüy döker mi, kaç adet yavru meydana getirir? Bu ve benzeri bütün meral ettiklerinizi burada cevaplayacağız.

Karakter Yapısı

Amerikan Tilki Tazısı Karakter yapısı itibarıyla çok hareketlidir. Avcı içgüdülerine sahip olduklarından köpek gruplarıyla iyi anlaşarak sürüye uyum sağlarlar. Ancak diğer hayvanlarla özellikle evcil hayvanlarla aynı uyumu yakalamayabilirler. Bu yüzden küçük yaşta eğitilmeleri önemlidir. Bu cins ev halkına karşı sadık, sevecen ve sevimlidir. Sabırlı yapıları sebebiyle çocuklarla da iyi anlaşırlar ve iyi bir oyun arkadaşı olurlar. Yabancılara da kısa sürede ısınan bu köpekler arkadaş canlısıdır. İletişimleri yüksektir. Sosyalleşmeyi severler. Amerikan Tilki Tazısı yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. Ailesiyle ve sahibiyle vakit geçirmekten hoşlanır.

Eğitiminin çok kolay olduğu söylenemez. Bu yüzden çeşitli eğlenceler bulmanız gerekmektedir eğitilirken. Küçükken eğitmeye başlamanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu ırk daha çok avcılığa uygun olduğundan avlanırken içgüdüleriyle çok iyi performans gösterirler. Çok iyi koku alırlar. Bu yönüyle Amerikan Tilki Tazısı çok iyi iz sürer. Sevdiklerinin kokusu ise bu sevimli köpekleri keyiflendirip heyecanlandırır.

Amerikan Tilki Tazısı

Bakımı

Amerikan Tilki Tazısı bakımı konusunda kısa tüyler size bakım kolaylığı sağlar. Haftada bir ya da iki defa tüylerini taramanız veya fırçalamanız yerecektir. Tüyleri orta sıklıkta dökülür. Ancak mevsim geçişlerinde tüy dökümü artabilir. Bu dönemde tüyleri daha sık taranmalıdır. Bu köpekleri çok sık yıkamanız gerekmez. Kirlendikçe yıkamanız yetecektir. Tırnaklarını ayda bir ya da iki kez kesmeniz gerekir. Bu durum köpeğinizin arazide avlanırken kırılmalarına karşı önlem sağlar. Ayrıca kulak ve diş sağlığını da ihmal etmemelisiniz. Dişlerini haftada iki ya da üç kez fırçalamanız yetecektir. Su ve yemek kabının temizliği de dikkat etmeniz gereken bir diğer konu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Dalmaçyalı

Amerikan Tilki Tazısı hareketlidir ve bu sebeple günlük egzersiz ihtiyacı duyar. Bu ihtiyaç karşılanmadığında mutsuzlukları depresyon veya agresiflik olarak kendini gösterebilir. Hareketli ve enerjik yapıları sebebiyle apartman ortamında bakılmaları uygun değildir. Havlamaları sebebiyle komşuları rahatsız edeceklerinden daha rahat hareket edecekleri bir ortamda yaşamaları gerekir. Amerikan Tilki Tazısı için geniş bir bahçe uygun bir yaşam alanı olacaktır. Ayrıca dışarıda yaşayanlar için iklimin ılıman olması gerekmektedir. Tüm bu durumlarla birlikte düzenli veteriner kontrolü ile köpeğinizin bakımından en iyi sonucu alabilirsiniz.

Beslenmesi

Amerikan Tilki Tazısı beslenmesi konusunda en çok dikkat edilmesi gereken şey köpeğinizin alerjik durumlarıdır. Bu yüzden veterineriniz ile birlikte bir beslenme programı yapmanız gerekir. Ayrıca kullandığınız mama içeriğine dikkat etmeniz gerekir. Amerikan Tilki Tazısı’na uygun üretilmiş köpeğinizin seveceği kuru ya da yaş mama tercihinde bulunabilirsiniz. Köpeğinizin beslenme programını yaşına, sağlığına, boy kilo oranına ve egzersiz programına göre yapabilirsiniz. Köpekler için faydalı ek gıdalar da kullanabilirsiniz.

Amerikan Tilki Tazısı

Amerikan Tilki Tazısı Kökeni

Amerikan Tilki Tazısı kökeni Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Ortalama Yaşam Süresi Kaçtır?

Ortalama yaşam süresi 11 ile 13 yıl arasında değişir.

Çok Tüy Döker Mi?

Fazla tüy dökmez. Bu konu bakım kolaylığı sağlar. Ancak bazı durumlarda tüyleri fazla dökülür. Bu durumlara örnek verecek olursak bunlar; mevsim geçişleri, mama veya ortam değişikliği olarak sayılabilir. Bu dönemlerde daha sık taranmaları gerekir.

Kaç Yavru Doğurur?

Amerikan Tilki Tazısı 5 ile 7 arası yavru dünyaya getirir. Daha fazla yavru doğurması durumunda veteriner yardımı gerekmektedir.

Hangi Yaşam Alanlarına Uyum Sağlar?

Hareketli ve enerjik yapısı sebebiyle apartman dairelerinde bakılmaya pek uygun değildir. Geniş bahçeli bir evde bakılması daha uygundur.

Eğitimi Kolay Mıdır?

Eğitilirken inatçı tavırlar sergileyebilir. Enerjik yapıları eğitime uyum sağlamasını zorlaştırabilir. Bu yüzden eğitilirken eğlenceli yollar bulunmalıdır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın