HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Basset Hound

Basset Hound

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
33 0
Basset Hound

Basset Hound

Basset Hound küçük bir bedene sahip olsa da gövdesi uzun ve ağırdır. Bu yüzden dış faktörlere karşı bu gövde sayesinde korunur. Bu köpek ırkının bacakları kısadır. Bu kısa bacaklarla emin adımlar atar ve kolaylıkla sahibini takip eder. Zeki ve güçlü hareketlere sahip bir köpek ırkıdır. Bu küçük köpek ırkından olan köpekler, benzer ırklara göre daha dayanıklı ve daha kemikli bir yapıya sahiptir. Bu yüzden bu köpekler aslında gücüyle büyük bir köpeği andırır.

Bu köpek ırkı çok sadık, aynı zamanda çok eğlenceli ve sevgi doludur. Basit eğitilebilir köpekler arasında yer almaktadır. Bütün köpek severler tarafından sahip olunmak isteyecek bu köpek ırkı, sıkı ve kalın bir kürke sahiptir. Bu kürk sayesinde arazide dikenlerden ve diğer çevresel faktörlerden korunur. İyi şekilde koku alma yetisine de sahiplerdir.

Basit Hound ırkında deri sarkması, kısa bacaklar, uzun bir gövde, belirgin bir gerdan görünümü ile karşılaşırsınız. Bu köpek ırkının kafa yapısı; yuvarlak ve büyüktür. Kafa yapısını tarif edecek olursak; tepe kısmı belirgin ve vücut yapısıyla orantılı şekildedir. Kırışık bir alnı, iri büyük dişleri vardır. Ağzı sarkık bir görünüme sahipken dudakları ise koyu renktedir. Bu köpek ırkının kulakları aşağı doğru uzun. Katmanlı kulakları görünüm itibarıyla düz durmamaktadır. Bu köpek ırkının gözleri hüzünlü bir görünüme sahipken genellikle kahverengi gözleri bulunmaktadır.

Bu köpek ırkının kürkü yoğun ama kısa, pürüzsüz, parlak ancak sert bir yapıdadır. Bu köpek ırkının tüyleri kir tutmaz ve su itici bir yapıdadır. Bu yapısıyla bakımı kolaylaşmaktadır. Elastik bir cilt yapısına sahip olması derisinin sarkık bir görünümde olmasına sebep olur. Yoğun tüy yapısı sayesinde olumsuz hava koşullarına karşı korunur. Bu köpek kürk rengi konusunda farklı şekillerde karşımıza çıkar. Ancak en şık görülen kürk renkleri üç renk olan renk karşımıza çıkar. Bu renkler daha çok kahverengi, beyaz veya siyahtır. Ayrıca bu köpek ırkı ten rengi, kırmızı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Beyaz renkli olanlarda kahverengi veya kestane tonlarında lekeler olur.

Peki Basset Hound köpek ırkının karakteristik özellikleri nelerdir? Bu köpek ırkı bakımı kolay mıdır, beslenmesi nasıl olmalıdır? Bu köpek ırkının kökeni neresidir? Bu ve benzeri bütün soruların cevabını bu başlık altında bulacaksınız.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Avustralya Sığır Çobanı

Basset Hound Karakter Yapısı

Basset Hound karakter yapısı itibarıyla uysal bir köpektir. Bu iyi huylu köpekler bulundukları ortama çok çabuk uyum sağlarlar. Bu köpek ırkının karakter olarak ılımlı, sıcakkanlı ve sakin oluşları dikkat çeker. Arkadaş canlısı olan bu köpekler, sahibine karşı çok itaatkardır. Ayrıca bu köpek ırkının koku alma duyuşu da çok gelişmiştir. Bu sebeple farklı veya keskin bir koku aldıkları zaman hemen harekete geçerler. Ailesine karşı çok sadık olan bu köpekler yine sevdiklerine karşı yumuşak ve nazik davranırlar. Bu köpekler çok kolay arkadaşlık kurup iletişim sağlayabilme özelliğine sahiptir. O yüzden çocuklar için iyi vakit geçirecekleri bir oyun arkadaşı olacaktır. Bu köpekler aslında sürü köpeği içgüdüsüne sahiptir. Bu yüzden sahiplerini sürünün bir parçası zannedip sahiplenirler. Sahiplenme iç güdülerinden dolayı yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

Basset Hound
Basset Hound standing in the garden.

Basset Hound Bakımı

Basset Hound bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken şeylerin başında tüy bakımı gelmektedir. Bu köpek ırkının kürkü kısa olduğu için oldukça kolay bir bakım sağlar. Tüylerini haftada 2 ya da 3 defa tarımınız yeterli olacaktır. Bununla birlikte köpeğiniz kirlendikçe yıkamanız gerekmektedir. Ancak çok sık yıkamamız tavsiye edilir. Köpeğinizin kulakları uzun olduğu için kulak bakımı da önem arz etmektedir. Ayrıca köpeğinizin tırnaklarını düzenli olarak keserek kanamaların, kırılmaların önüne geçebilirsiniz.

Basset Hound Beslenmesi

Basset Hound beslenmesi konusunda dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Bu konuların başında köpeğinizin yaşı, hamilelik durumu ve alerjik reaksiyonları gelmektedir. Bu konularda veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Saydığımız özelliklerle birlikte köpeğinizin boy kilo oranına göre de yapacağınız bir beslenme programı daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Basset Hound Kökeni

Basset Hound kökeni itibariyle Fransız’dır.

Basset Hound Bakımı Kolay Mıdır?

Basset Hound kısa tüyleri sebebiyle bakım kolaylığı sağlar. Ayrıca tüyleri çok fazla dökülmemektedir. Bu yüzden haftada 2 veya 3 defa tüylerini taramanız yetecektir.

Basset Hound Evde Bakılır Mı?

Bu köpek ırkının egzersizlerini ve diğer ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılamanız durumunda evde kolaylıkla bakılabilirler. Ayrıca küçük yapıları ve çok fazla tüy dökmeyişleri yine ev ortamına uygun olmalarını sağlar.

Basset Hound Eğitimi Kolay Mıdır?

Bu köpek ırkının eğitimi zeki yapılarından dolayı kolaydır. Ancak sahibinin eğitirken sabırlı olması ve tutarlı davranması gerekmektedir. İyi bir eğitimden sonra köpeğiniz sizin için eğlenceli bir ev arkadaşı olacaktır.

Basset Hound Kaç Yavru Doğurur?

Bu köpek ırkı ortalama olarak 6 ile 8 arasında yavru doğurmaktadır. Ancak daha fazla yavru olması durumunda veteriner yardımı şart olabilir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın