HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Bavyera Dağ Tazısı

Bavyera Dağ Tazısı

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
36 0
Bavyera Dağ Tazısı

Bavyera Dağ Tazısı

Bavyera Dağ Tazısı takip etmek konusunda çok iyi bir köpektir. Bu köpek ırkının koku duyusu da çok güçlüdür. Dağlık bölgede bile bu köpekler iyi iz sürer. Av köpeği özelliği olan bu köpek ırkına ilk defa 1870 yıllarında Almanya’da rastlanmıştır. Özellikle 18 ile 19. yüzyılda bu köpekler yetiştirilip geliştirilmiştir. Bu köpekler dağlık, engebe arazide çok profesyonelce hareket eder. Bu yüzden av köpeği olarak çok popüler hale gelmişlerdir.

Bavyera Dağ Tazısı, yükseklik olarak erkeklerde 48 cm ile 51 cm arasında değişir. Ağırlık olarak ise bu köpek ırkı 19 ile 25 kg arasında değişir. Dişi Bavyera Dağ Tazısı ise boy olarak 43 santim ile 51 santim arasında olmaktadır. Bu dişi köpek ırkının kilosu ise 17 kg ile 23 kg arasında değişir. Bu köpek ırkının dış görünümü ise yoğun ve parlak bir kürk yapısıyla karşımıza çıkar. Bu kürklerin sertliği ise orta derecededir. Bu köpek ırkının kafa tüyleri görece daha incedir ve daha sertçedir.

Bu köpeklerin kürk yapısı dış etmenlerden koruyacak özelliktedir. Bavyera Dağ Tazısı kürk rengi ise genel olarak taba rengi, kırmızı, kahverengi veya siyah olmaktadır. Göğüs kısmında bir desen bulunmaktadır. Bu desen genel olarak beyaz olur. Ayrıca bu köpek ırkının yüz bölgesinde maske görünümü veren kıllar bulunur. Bu köpek ırkı çok fazla tüy dökmez. Bu yüzden bu köpek ırkının bakımı oldukça kolaydır.

Peki Bavyera Dağ Tazısı karakter yapısı nasıldır? Bavyera Dağ Tazısı bakımı konusunda nelere dikkat edilmelidir, bakımı kolay mıdır? Bavyera Dağ Tazısı beslenmesi nasıl olmalı, beslenmesi konusunda dikkat etmesi gereken konular nelerdir? Bavyera Dağ Tazısı kökeni neresidir? Bavyera Dağ Tazısı kaç doğum yapar, evde beslenebilir mi? Bu ve benzeri durumlar için bu başlık altında cevap bulacaksınız.

Karakter Yapısı

Bavyera Dağ Tazısı karakter yapısı itibarıyla sadık yapıda bir köpektir. Ailesine çok bağlı olan bu köpekler bütün aile üyeleri ile iyi anlaşsa da sahiplerine aşırı bağlanır. Bu köpeklerin bir diğer karakter yapısı ise zeki ve cesur yapısıdır. Bu yüzden bu köpekler eğitilirken sahiplerine büyük kolaylık sağlarlar. Bu köpekler çocuğunuz için iyi bir oyun arkadaşı olur. Bu köpek ırkı sevdiği zaman kolay iletişim kursa da yabancılara karşı başlangıçta mesafeli olmaktadır. Rahatsız oldukları bir şey olunca hemen sahibine haber verirler. Bu sebeple bu ırk bekçi köpeği olma konusunda çok başarılıdır. Küçük hayvanları bu köpekler av olarak görebilse de diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Bu köpek ırkının yavruları genellikle eğlenceli olur. Bu köpekler küçük yaştan itibaren evcilleştirildiğinde iyi ilişkiler geliştirmeye yatkın olurlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Cane Corso

Bakımı

Bavyera Dağ Tazısı bakımı konusunda tüy bakımı oldukça önemlidir. Bu ırkın tüyleri kısa olduğundan ve çok dökülmediğinden bakımı kolaydır. Bu yüzden haftada 2 ya da 3 defa taranmaları önemlidir. Bu köpek ırkının bakımı konusunda bir diğer önemli husus dış bakımıdır. Dişlerini düzenli olarak fırçalayarak ağız bakımı konusunda sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bavyera Dağ Tazısı kulak bakımı yine önemli konulardan biridir. Köpeğinizin kulaklarını düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca köpeğinizin tırnak bakımı, dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Kanama ve kırılmalara karşı köpeğinizi korumanız için tırnaklarını düzenli olarak kesmelisiniz. Bu tür durumlarla birlikte köpeğinizi düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirmeniz gerekmektedir. Veteriner kontrolü köpeğinizin olası hastalıklara karşı korunmasını sağlayacaktır.

Beslenmesi

Bavyera Dağ Tazısı beslenmesi konusunda dikkat etmeniz gereken ilk konu alerjik reaksiyonlarıdır. Köpeğinizin alerjik reaksiyon göstereceği besinleri iyi bilmeniz gerekir. Bunun için köpeğinize alacağınız mamaların içeriğine bakarak bu tür durumlardan koruyabilirsiniz. Yine veteriner kontrolü ile köpeğinizin alerjik reaksiyon göstereceği besinleri öğrenebilme imkanınız bulunmaktadır. Bunlara dikkat ettikten sonra köpeğinizi kendi mutfağınızda kullandığınız gıdalarla da besleyebilirsiniz. Ancak bu konuda köpekler için hangi gıdaların faydalı olacağını bilmeniz gerekmektedir.

Bavyera Dağ Tazısı

Kökeni

Kökeni Almanya’dır.

Kaç Yavru Doğurur?

Bavyera Dağ Tazısı 3 ile 6 yavruya kadar doğurabilmektedir. Ancak daha fazla yavrulama olması durumunda veteriner müdahalesi şarttır.

Bakımı Kolay Mıdır?

Bakımı tüylerinin dökülmemesi ve kısa oluşu sebebiyle oldukça kolaydır. Bu yüzden köpeğinizi haftada iki ya da 3 defa taramanız yetecektir.

Çocuklarla Nasıl Anlaşır?

Çocuklarınız için iyi bir arkadaş olacaktır. Ancak bu köpeklerin küçük yaştan itibaren eğitilmeleri ve sosyalleştirilmeleri bu konuda önemlidir.

Bavyera Dağ Tazısı Evde Beslenir Mi?

Ev ortamında beslemek için gayet uygun bir köpek ırkıdır. İyi bir eğitimden geçirirseniz sizin için uyumlu bir ev arkadaşı olacaktır.

Eğitimi Kolay Mıdır?

Zeki olduğu için gayet kolay eğitilebilir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın