HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Beagle

Beagle

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
32 0
Beagle

Beagle

Beagle küçük köpek ırkı olmasına rağmen güçlü ve kaslı bir vücuda sahiptir. Bu küçük köpekler çok dayanıklı olarak bilinmektedir. Bu tazı ırkının vücutları orantılıdır. Bu köpeklerin vücudu görünüm itibarıyla kare şeklindedir. Boy kilo oranları ise dişi ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Ama genel olarak boyları 33 ile 40 santim arasında değişir. Bu köpeklerin ağırlıkları 8 ile 14 kilogram arasında değişmektedir. Bu köpeklerin küçük vücutları karşısında, büyük kafaları dikkat çekmektedir. Uzun kafalarının yanında burunları orta uzunluktadır. Çok iyi koku alan bu köpekler düşük kulaklara sahiplerdir. Bu köpek ırkının gözleri ise iri olmaktadır. Belli bir mesafeye yerleştirilmiş olan gözleri orantılı bir şekilde birbirine uzaktır. Göz renkleri genel olarak koyu kahverengi, ela veya siyah olabilmektedir.

Bu köpeklerin ayakları bedenlerini taşıyacak kadar kaslı ve güçlüdür. Bu sağlam ayaklar sayesinde bu köpekler kazma işlemini kolaylıkla yapabilirler. Bu köpek ırkının diz yapısı genellikle öne doğru çıkık şekilde olmaktadır. Bu ırk kısa bacakları sayesinde kolaylıkla koku takibi yapıp başarılı bir şekilde avlanabilir. Bu aktif ırk kaslı ayakları sayesinde görenler tarafından hemen dikkat çeker. Bu köpek ırkının kuyruğu orta bir uzunlukta olmaktadır. Ancak arkaya doğru kıvrılmamaktadır.

Belli bir duruş düzeni olmayan bu kuyruklar hangi renk olursa olsun kuyruk ucu beyaz olmaktadır. Bu köpek ırkının tüyleri ise çift katmanlı bir yapıdadır. Yoğun ve zorlu hava koşullarına dayanıklılık gösterecek sertlikte tüyleri vardır. Ancak yine de çok soğuk havalar için bu köpek ırkı uygun değildir. Ilıman iklimi seven bu köpekler yağmur veya suya karşı ise dayanıklıdır. Tüylerinin uzunluğu orta seviyededir ve kış çıkışında tüy dökümüne başlarlar. Tüylerinin kalitesi ise pürüzsüz ve parlak bir görünüm sunmaktadır. Bu köpek ırkının rengi genellikle siyah, kahverengi, beyaz veya bronz olabilmektedir. Ayrıca bu köpek ırkında mavi renk de görülebilmektedir.

Peki Beagle köpek ırkı karakter yapısı itibariyle hangi özellikleri taşır? Bu köpek ırkının beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken özellikleri nelerdir? Bu köpek ırkının bakımı kolay mıdır? Bu köpek ırkı kökeni nereye dayanır? Bu ve benzeri soruların cevabını bu başlık altında bulabileceksiniz.

Beagle Karakter Yapısı

Beagle karakter yapısı itibarıyla oldukça zeki ve sadıktır. Bu sadık köpekler sahiplerine aşırı bağlanır. Bu yüzden bu köpekler koruma içgüdüsü yüksek olabilmektedir. Ancak bu köpeklerin eğitim konusu bir miktar sıkıntılıdır. Eğitime direnç gösterebilecek inatçılıkta olabilen bu köpekler için sabırlı davranmanız gerekir. Ancak iyi bir eğitim sonrası bu köpek ırkı ev ortamında oldukça uyumlu davranır. Bununla birlikte bu köpek ırkının insan ilişkileri iyi denebilir. Köpeğinizi küçük yaştan itibaren sosyalleştirmeniz önemlidir. Bu tür eğitimler konusunda ödül yönteminden faydalanabilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chesapeake Bay Retriever

Beagle Bakımı

Beagle bakımı konusunda tüy bakımı çok önemlidir. Bu köpek ırkının tüylerini haftada 2 ya da 3 defa taramanız yeterlidir. Ayrıca köpeğinizi tararken seçeceğiniz tarak veya fırça yine bakımı konusunda oldukça önemlidir. Köpeğinizin tırnak bakımı dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz kırılmaları ve kanamalara karşı köpeğinizi koruyacaktır. Köpeğiniz için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise dişlerini düzenli olarak fırçalamanızdır. Köpeğinizin dişlerini haftada 2 ya da 3 defa fırçalayarak ağız sağlığını koruyabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte köpeğinizin kulak bakımını düzenli olarak yapmanız gerekir. Ayrıca köpeğinizi düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirerek yine bakımını yapabilirsiniz.

Beagle

Beagle Beslenmesi

Beagle beslenmesi konusunda dikkat etmeniz gereken konu alerjik reaksiyonlarıdır. Köpeğinizin alerjik reaksiyonlarına göre seçeceğiniz besinler konusunda veterinerinize danışabilirsiniz. Yine köpeğinizin besinlerinin içeriğine bakarak alerjik reaksiyonlara karşı koruma sağlayabilirsiniz. Bunlarla birlikte köpeğinizin yaşına, boy kilo oranına, hamilelik ve sağlık durumlarına göre beslenme programı yapmanız gerekmektedir. Köpeğiniz boy kilo oranını aştığında düzenli bir veteriner kontrolü ile beslenme programını düzenleyebilirsiniz. Ayrıca köpeğinize kendiniz için kullandığınız gıdalardan da verebilirsiniz. Ancak bu konuda her gıdanın köpekler için faydalı olmadığını bilmeniz gerekir. Bu yüzden bu konuda araştırma yaptıktan sonra beslemeniz gerekir.

Beagle Kökeni

Beagle kökeni Birleşik Krallık‘tır.

Beagle Kaç Yavru Doğurur?

Beagle 1 yavru ile 10 yavru arasında doğurur. Ancak 10 yavrudan fazla olması durumunda veteriner yardımı şarttır.

Beagle Ev Ortamında Yaşar Mı?

Beagle ev ortamına oldukça uyum sağlayan bir ırktır. Köpeğinizi küçük yaştan itibaren eğitirseniz ev ortamında çok uyumlu olacaktır.

Bakımı Kolay Mıdır?

Beagle tüy bakımı oldukça kolaydır.. Köpeğinizi haftada 2 ya da 3 defa taramanız tüy bakımı için yetecektir. Ayrıca köpeğinizi kirlendikçe yıkamanız gerekmektedir. Bunlarla birlikte köpeğinizin ağız, diş ve tırnak bakımını düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Bu durumlara dikkat ettikten sonra köpeğiniz gayet sağlıklı bir şekilde yaşayacaktır.

Beslenmesi Konusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu köpek ırkında beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken şeylerin bulunmaktadır. Bu konuların başında köpeğinizin boy kilo oranı önemli olmaktadır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın