HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. English Pointer

English Pointer

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
32 0
English Pointer

English Pointer Özellikleri ve Bakımı

English Pointer güçlü, enerjisi yüksek, çalışkan, sevgi dolu, akıllı ve arkadaş canlısı bir ırktır. Sahibine bağlılıkları yüksek ve oldukça sadık bir cinstir. English Pointer çok yönlü bir köpek olarak insanların sevgiyle büyüttüğü harika bir dosttur.

Tür

Sportif Köpek, Av Köpeği

Ağırlık

20- 34 Kg

Yükseklik

58- 71 Cm

Aile

Gündoğdu, İşaretçi

Menşei

İngiltere

Menşei Tarihi

1600’ler

Yaşam Süresi

12-15 yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Sevecen ve nazik yapısıyla küçük çocuklarla, yabancılarla, diğer köpekler ve evcil hayvanlarla iyi anlaşan English Pointer ırkının doğuştan gelen arkadaşlık kurmaya hevesli yanları vardır.

Ailesiyle birlikte zaman geçirmekten çok mutlu olan English Pointer, yalnız kalmayı seven bir ırk değildir. Böyle anlarda English Pointer’ın huysuz, agresif ve depresif davranışlar sergilemesi bir nevi şikayetini dile getirme tarzıdır.

Yüksek enerjili, aktif bir köpek oldukları için zaman zaman sahibini zor durumda bırakabilirler. Tıpkı küçük çocuklar gibi gürültücü ve yaramazdırlar. Sakin, uyumlu ve daha uysal olmaları için düzenli olarak yeteri kadar egzersiz yapmaları önemlidir. Yoksa yıkıcı davranışlar sergileyerek, ev içerisinde aktif ve mutsuz olabilirler.

Apartman yaşamına yüksek enerjileri nedeniyle uyum sağlayamadıkları belirtilir. Rahat yaşaması için en ideal ortam geniş bahçesi ya da çevresi olan müstakil evdir. Ilıman iklim bölgelerinde de kışın, hava soğukluğuna göre gerek duyulursa köpek giysileri ile önlemler alınarak dışarı çıkarılmalıdır.

Söz dinleyen özellikleri sayesinde eğitilebilen köpek cinsleri arasında yer alan English Pointer’ler iz sürme konusundaki yetenekleri sayesinde de avcıların gözde arkadaşı olmuşlardır. Erken aşamada eğitilip ve sosyalleşirlerse daha iyi huylu yetiştin bir köpek olarak yaşam sürerler.

Tarih

Geçmişinin ne kadar eskiye dayandığı konusunda bazı soru işaretleri olsa da kökeni İngiltere olarak kabul edilmiştir. 1650’lı yıllarda avı işaret eden köpeklerin İngiltere’de görüldüğü ifade edilirken, 1500’lu yıllardan itibaren günümüze dek varlıklarını devam ettirdiklerini söyleyenler de olmuştur.

17. Yüzyılda kuşlardan daha çok tavşanları işaret ederek avlamak ve tazıların peşinden koşmak için geliştirildi.

Yapılan birçok çalışmanın sonun da bu köpeklerin yumuşak, iyi huylu ve istedikleri yeteneklere sahip olması sağlandı. İngiltere’nin zengin, soylu kesim ve aristokratların beğenisini kazanarak ideal av köpek ırkı oldular.

1876 yılında İngiliz Pointer Amerika’ya ithal edildi ve popülerlikleri daha da artış göstermiştir. İlerleyen zamanlarda avcılık yeteneklerinin yanında güzellikleriyle gösterilerde de yer alan İngiliz Pointer ırkı günümüzde insanlar tarafından hak ettiği ilgiyi, sevgiyi görmekte ve popülerliği hala devam etmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Bullmastiff

Fiziksel Nitelikler

Vücut

English Pointer güçlü, atletik, adaleli vücuda sahip ve zarif görünümlü asil bir köpek ırkıdır.

Kafa

English Pointer kafası vücudu ile orantılıdır. Boyun kısmı uzundur ve alın çıkıntısı belirgindir. Namlu geniş, derin ve uzundur.

Kulaklar

English Pointer orta büyüklükte, düşük ve ucu sivri kulaklara sahiptir.

Gözler

English Pointer yuvarlak gözleri kürkün rengine göre değişiklik gösterse de genel de ela veya kestane rengi tonlar olmaktadır.

Bacaklar ve Ayaklar

English Pointer uzun bacakları vardır. Bacak yapıları sayesinde hızlı ve çeviktirler.

English Pointer

Kuyruk

English Pointer ırkının kuyruk yapısı tabanda kalın başlayıp uç kısmına doğru sivrilmektedir.

Tüy

English Pointer tek tabakalı, kısa ve düz tüyleri parlaktır. Kürkü pürüzsüz ve sık yapısıyla çok gösterişlidir.

Renk

English Pointer kürkünün ana rengi beyazdır. Tüyleri, düz ve desensiz beyaz olmasının yanı sıra çeşitli desenler, lekeler ve benekler üzerinde bulundurabilir.

Bakım

English Pointer’ı haftada 1- 2 kez tarama ve fırçalama yapmanız yeterli olacaktır. Yıl boyunca orta seviyede tüy dökerler.

Banyo ihtiyaçları gerekmediği müddetçe yıl içerisinde 3 veye 4 defa yeterli olacaktır.

Kulaklar, tırnak, burun, göz, ağız ve diş bakımları düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerektiğinde temizlenmelidir. Tırnakları uzamasına bağlı olarak ayda en az 1-2 kez kesilmeli ve dişleri haftada 2-3 kez fırçalanmalıdır.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın