HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Beauceron

Beauceron

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
32 0
Beauceron

Beauceron

Beauceron köpek ırkında en yaygın renkler kahverengi ve siyah olarak görülmektedir. Ancak geçmiş dönemlerde bu köpeklerde gri rengi de çok yaygın olmuştur. Bu çoban köpekleri şişman değildir. Ancak görünümü itibarıyla sağlam ve güçlü bir yapıdadırlar. Kaslı bir vücuda sahip olan bu köpeklerin vücudu orta büyüklüktedir. Bu köpekler cesur, içten olarak tanınırlar.

Bu köpeklerin atletik vücutları onların hantal olmalarını engeller. Uzun bir buruna sahip olan köpeklerin kulakları ise kesildiğinde dik bir görünüm oluşturur. Bu köpeklerin kulakları doğal halindeyken yanaklarına doğru kıvrımlıdır. Ancak bu köpeklerin kulakları çok da uzun değildir. Bu köpek ırkının gözleri ise yatay veya oval şekilde olabilmektedir. Göz rengi ise kahverengi veya ela tonlarındadır. Geniş göğüslü olan bu köpekler tek katmanlı kürke sahiptir. Bu kürk yoğun ve kısadır. Yumuşak yapıdaki ipeksi kürk genellikle siyah kahverengi veya gri olmaktadır.

Ayrıca bu köpek ırkında kürk rengi iki renkten de oluşabilmektedir. Ayrıca bu köpeklerin gözlerinin üzerinde veya yanaklarında sarı tonlarında tüyler görülebilmektedir. Bu ırkın kuyruğu ise dizine kadar uzamaktadır. Kıvrık kuyrukları koşu yaptıkları sırasında J şeklinde durmazlar. Bu ırkın ayakları ise büyük ve yuvarlak olmaktadır. Yine çift tırnaklı köpek ırkında en belirleyici özelliklerden biridir.

Peki bu köpek ırkının karakter yapısı nasıldır? Bu ırkı beslerken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Bu köpek ırkının bakımı kolay mıdır, bakımı konusunda nelere dikkat edilmelidir? Bu köpek ırkı kaç yavru dünyaya getirir ve kökeni neresidir? Bu ve benzeri soruların cevabını bu başlık altında bulabileceksiniz.

Beauceron Karakter Yapısı

Beauceron karakter yapısı itibariyle iyi bir iş köpeği olmaktadır. Bu köpekler asla hantal değillerdir. Bu köpeklerin en karakteristik özelliklerinden biri sadık olmalarıdır. Bu yüzden yabancılarla çok anlaşamazlar. Sahiplerini koruma içgüdüsü ile özellikle yabancılara karşı temkinli davranırlar. Bu cesur köpekler aynı zamanda zeki ve korkusuzdur. Bu kendine güvenen köpekler ailesine çok bağlıdır ve koruma içgüdüsü yüksektir. Sahibine karşı çok sadık olan bu köpekler sevdiği İnsanlarla oyun oynamayı sever. Bu çalışkan köpekler çok fazla hareketsiz durmak istemezler. O yüzden bunlara komutları öğretmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Beauceron Bakımı

Beauceron bakımı konusunda tüyleri size büyük kolaylık sağlar. Bu köpeklerin tüyleri kısa ve tek katlı olduğu için tıraşa ihtiyaç duymaz. Haftada bir veya iki defa tüylerini fırçalamanız bu köpekler için yetecektir. Ancak tüy döküm dönemlerinde taramayı arttırabilirsiniz. Genellikle mevsim geçişlerinde, yeni bir ortama uyum sağlamaları gerektiğinde veya mama değişiminde tüy dökümleri artmaktadır. Bunlarla birlikte köpeğinizin ağız bakımı konusunda dişlerini fırçalamanız çok önemlidir. Bu köpeklerin dişlerini haftada iki veya üç defa fırçalayarak ağız bakımını sağlıklı kılabilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Avustralyalı Pinscher

Yine köpeğinizin tırnak bakımı dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Kırılma ve kanamaları önlemek için köpeğinizin tırnaklarını düzenli kesmelisiniz. Köpeğinizin kulak ve göz bakımını da düzenli olarak yapmanız sağlığını korumanız açısından önemlidir. Ayrıca köpeğinizin bakımı konusunda yemek ve su kaplarını düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Köpeğinizin bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise veteriner kontrollerini aksatmamanızdır. Düzenli veteriner kontrolü köpeğinizde oluşabilecek hastalıkların önüne geçecektir.

Beauceron Beslenmesi

Beauceron beslenmesi konusunda dikkat etmeniz gereken ilk şey alerjik reaksiyonlarını bilmenizdir. Köpeğinizin alerjik reaksiyonları için veteriner yardımı alabilirsiniz. Ayrıca köpeğiniz için aldığınız mamaların içeriğine bakarak onu alerjik reaksiyonlara karşı koruyabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu köpeğinizin boy kilo oranıdır. Köpeğiniz boy kilo oranını aştığında veteriner yardımıyla bir beslenme programı yapabilirsiniz. Bunun dışında köpeğiniz hamilelik durumunda özel olarak beslenmelidir. Bu tür durumlarda belli bir haftadan sonra köpeğin öğünleri arttırılır. Bilmeniz gereken bir diğer konu köpeğinizin yaşına ve sağlık durumuna uygun yapacağınız beslenme programıdır. Ayrıca köpeğinize kendi yediğiniz gıdalardan da ek gıda takviyesi yapabilirsiniz. Ancak bu gıdaların köpeğinize yararlı olup olmayacağını bilmeniz gerekir.

Beauceron

Beauceron Kökeni

Beauceron kökeni Fransa’dır.

Beauceron Köpek Irkı Kaç Yavru Doğurur?

Bu köpek ırkı 2 ile 5 arasında yavru doğurmaktadır. 5’ten fazla yavru doğurması durumunda köpeğin veteriner kontrolü eşliğinde doğum yaptırılması gerekir.

Beauceron Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu köpek ırkını beslerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar köpeğinizin boy kilo oranı, sağlık veya hamilelik durumu olabilir.

Beauceron Evde Yaşamaya Uygun Bir Irk Mıdır?

Bu köpek ırkı iyi eğitilirse ev ortamına kolaylıkla uyum sağlar. Bu köpekler hem sizi korur hem de iyi bir ev arkadaşı olur. Ayrıca bu köpekler çocuklarınız için de iyi bir oyun arkadaşı olur.

Beauceron Kaç Yıl Yaşar?

Bu köpek ırkı 10 ile 12 yıl arasında yaşar.

Beauceron Bakımı Kolay Mıdır?

Bu köpek ırkının bakımı oldukça kolaydır. Özellikle tüyleri bakım kolaylığı sağlar. Ayrıca köpeğinizin tırnak bakımını ve ağız bakımını düzenli olarak yaparak da daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın