HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Bedlington Terrier

Bedlington Terrier

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
35 2
Bedlington Terrier

Bedlington Terrier

Bedlington Terrier Yalnızca görünümleriyle değil aynı zamanda mizaç olarak da daha yumuşak teriyerler köpekleri arasındadır. Sadık, oyuncu, uyanık, neşeli, sevecen, enerjik, akıllı, gösterişli, arkadaş canlısı ve aynı zamanda iyi bir bekçidir. Arada bir yaramaz olduklarıda söylenebilir. İlgi görmeyi ve ilgi odağı olmayı ister ve yalnız kalmaya tahammülleri yoktur.

Bedlington Terrier Özellikleri ve Bakımı

Tür : Terrier
Ağırlık : 7-10 Kg
Yükseklik : 38- 41 cm
Aile : Terrier
Menşei : İngiltere
Menşei Tarihi : 1800 ‘ler
Yaşam Süresi : 11- 16 Yıl

Ailesiyle birlikte olup onlarla vakit geçirmekten keyif alan bu köpekler çocuklara ve yabancı kişilere de yaklaşımı ılımlı, arkadaş canlısı ve sevecendir. Bedlington Terrier cinsinin kediler, köpekler ve diğer evcil hayvanlarla iyi ilişkisi kurması için yavruluk döneminden itibaren eğitilmesi şarttır. Bu ırk her ne kadar genel olarak sakin ve sessiz bir köpek olsa da, bir kavgaya davet edildiğinde korkunç derecede saldırgan ve kavgacı olurlar. Çok nadir kavga başlatırlar ancak hiçbir zaman içine çekildiği kavgadan uzak kalmayı tercih etmeyen, güçlü ve cesur bir dövüşçü olabilirler. Aynı zamanda kendinden küçük hayvanları da kovalaması mümkündür, bu yüzden dışarıda sosyalleştiği ortamlarda her zaman gözetiminiz altında olmalıdır.

Akıllı ve sahibine sadık oldukları için kolay eğitilen köpek türleri arasında yer alırlar. Enerjisini atmak için, günlük egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. İhtiyaçları karşılandığı sürece çok fazla olumsuz davranış göstermezler

Apartman hayatı onlar için uygundur ve başarılı bir şekilde adapte olurlar. Daha çok ılıman iklim bölgelerinde bakılması önerilir. Sessiz sedasız ,sadece canları sıkıldığında havlama davranışları sergileyen türlerdir.

Bedlington Terrier kuzu postlu köpekler, ülkemizde çok bilinmese de güzellik yarışmalarındaki güzellikleriyle onları tanır ve yüzlerine aşinayızdır.

Tarih

Bedlington Teriyeri cinsi Teriyer grubunun en sıra dışı üyelerinden birisidir. Kökeni tam olarak bilinmese de ilk olarak İngiltere’nin kuzeyinde ortaya çıktığı belirtilmektedir.

Geçmiş dönemlerinde öncelikle sıçanları, porsukları ve haşaratları avlamaktaydı. Bunun yanında kavgaya yatkın olmayan, ancak kavgaya girdiği zamanda ölümüne savaşan bu köpekler maden işçilerinin dövüş oyunlarında, bahis konularında yer aldı.

Cazibeleri sayesinde 1800’lerin sonlarında daha seçkin ve asillerin ve toplumun diğer ekonomik sınıflarına mensup kişilerinde gözdesi oldu, evlerinde bakılmaya başlandı. Aynı zamanda yine aynı yılların ortalarında gösteri halkasına da adım attılar ve gösterilerde yer almaya başladılar.

18 yılında İngilterede Bedlington Terrier AKC tarafından tanınan 155. ırk oldu ve resmen kabul edildi.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Bedlington Teriyeri küçük bir kuzu görünümüyle dayanıklı ve çevik bir ırktır. Kavisli bel ve müstehcen dış hatları onlara büyük hız ve çeviklik kazandırır.

Bedlington Terrier

Kafa

Bu ırkın dar, derin, armut biçimli ve yuvarlak kafasında bulunan namlusu belirgin ve güçlüdür. Burun rengi siyah yada koyu tonlardadır. Çene ise düz yada makas ısırığında kapanır.

Kulaklar

Bedlington’un aşağıya doğru sarkan, uzun, yuvarlak uçlu üçgen şeklindeki kulaklarının uç kısımları tüylüdür.

Gözler

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Amerikan Tüysüz Terrieri

Bedlington Terrier köpeğinin küçük ve badem şeklindeki gözleri koyu tonlarda, çoğunlukla kahverengi olmaktadır.

Bacaklar ve Ayaklar

Arka bacakları ön bacaklarından daha uzun olmakla birlikte ön bacakları yere düz basmaktadır. Ayak yapısı tavşan ayağına benzetilmektedir.

Kuyruk

Kökte kalın başlayan kuyruk bir noktaya doğru incelir. Alçakta konumlanmıştır ve sivri bir yapısı vardır. Ara sıra uç kısmını yukarıya kaldırırlar ama tamamen dik değildir. Kuyruklarında tüy gözükmez.

Tüy

Bedlington çift katmanlı, kalın, yumuşak ve sert tüylerin karışımından oluşan bir kürkü vardır. %100 olmasa da hipoalerjenik özelliği ile alerjik bünyeye sahip kişiler tarafından da tercih edilebilir.

Renk

Bu ırkın tüyleri; mavi, kum rengi, ciğer tonu, mavi- ten rengi, kum-ten rengi ve ciğer-ten rengi şeklinde tek renk ya da renk kombinasyonlarıyla oluşur. Çoğunlukla beyaz renkle daha çok karşılaşılır. Doğdukları zaman koyu renk tüylere sahip olurlar ve büyüdükçe renkleri açılır.

Bakım

Bedlington Terrier’i sert, yumuşak ve kıvırcık yapıdaki kendine has tüyleri çok az dökülse de düzenli bakım istemektedir. Haftada 1-2 kez taranması ve fırçalanması tüylerinin daha sağlıklı gözükmesini sağlayacaktır.

Bedlington ırkının tüyleri çok hızlı uzar ve en az iki ayda bir kez tıraşlanıp tüylerinin kısaltılması gerekir. Yüzünün güzelliğinin belli olması için bu bölgedeki tüyleri uygun şekilde makasla kesebilirsiniz. Evde elektrikli kesme makinesi ve makas ile tıraş yapması zaman alacağı için çoğunlukla tıraş için profesyonel köpek kuaförüne gittikleri görülmektedir.

Bedlington Terrier’i köpeklerinin tırnaklarını da düzenli olarak kesmelisiniz. Kulaklarını kir ve enfeksiyon oluşumuna karşı düzenli kontrol etmeli, belirli aralıklarla temizlemelisiniz. Ağız sağlığı için dişlerini haftada 1 yada 2 kez fırçalamaya özen göstermelisiniz. Bedlington Terrier’i sahibinin yaptığı evde yaptığı bakımlara ek olarak günlük, haftalık ve aylık bakımlara veteriner kontrolüne de götürülmelidir. Böylelikle bakımlarını düzenli yaptığınız ve takip ettiğiniz sürece, Bedlington Terrier’i köpeğinizin sevdikleriyle birlikte daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek için Veterinerinizden detaylı bilgi almalısınız.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

2 Yorum

Bir yanıt yazın