HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Alaskan Malamute

Alaskan Malamute

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
37 0
Alaskan Malamute

Alaskan Malamute

Alaskan Malamute, en güçlü köpek ırklarından biridir. Zaten bu ırk, güç gerektiren işlerin köpekler aracılığıyla daha kolay bir şekilde yapılabilmesi için üretilmiştir. Eski zamanlarda bu işler için sıklıkla kullanılan Alaska Malamutu, günümüzde ise aile köpeği olarak kullanılmaktadır. Ancak Alaska Kurdu’nun Kuzey Kutbu’nda hâlâ kızak ve taşıma işleri için kullanıldığını söyleyebilmek de mümkündür.

Alaska Kurtları, iri kemikleri sayesinde oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Ekstra olarak bu ırkın kas yapısı da son derece gelişmiştir. Dolayısıyla güç gerektiren her işi rahatlıkla yapabilmektedirler. Bunun yanında kendisini korumaktan da geri durmayan Alaskan Malamute, güçlü bir çene yapısına da sahiptir.

En enerji köpek ırklarından olan Alaska Kurdu, enerji seviyesine yetişebilecek sahiplere ihtiyaç duymaktadır. Kısacası köpeğin enerji seviyesine ayak uyduracaklarını düşünmeyenlerin bu köpeği almaları önerilmemektedir. Çünkü Alaska Malamutu, egzersiz ve dolaşma ihtiyacı yüksek olan bir ırktır.

Alaskan Malamute

Alaskan Malamute Karakter Yapısı

Güçlü karakter yapısıyla dikkat çeken Alaskan Malamute, en çalışkan köpeklerden biridir. Bundan dolayı tam anlamıyla görev köpeği olarak nitelendirilen bu köpekler, birçok özel görev için kullanıma uygundur. Alaskan Malamute karakter yapısı, aile yapısına uygun özellikler de taşımaktadır. İyi eğitildiği takdirde insan canlısı olan bu ırk, aileleri tamamlayıcı bir parça olarak görülmektedir. Bundan dolayı köpek almak isteyen birçok ailenin ilk tercihi de Alaska Kurtları olmaktadır.

Alaska Malamutu, yavrularına olan düşkünlüğüyle de bilinmektedir. Kısacası söz konusu köpek ırkı, yavrularına karşı daha da korumacı olmaktadır. Bu durum, ailenin bebekleri için de geçerlidir. Bebeklerle oldukça iyi anlaşan Alaska Kurtları, bebeğinizi korumakta ve iyi zaman geçirmesini sağlamaktadır.

Alaskan Malamute, apartman hayatına da kısmen uygun bir köpektir. Ancak bu köpeği almak isteyenlerin geniş bir alanda köpeklerine bakması önerilmektedir. Çünkü bu ırk, özgürlüğü ve rahat bir şekilde gezmeyi seven bir ırktır. Köpeğin geniş bir bahçe alanında yaşaması, karakter yapısının da olması gerektiği gibi gelişmesini sağlayacaktır.

Alaskan Malamute Bakımı

Diğer köpeklere oranla daha kalın bir kürke sahip olan Alaskan Malamute, daha fazla tüy dökme problemine sahiptir. Dolayısıyla tüy tarama işleminin sık bir şekilde yapılması lazımdır. Özellikle bazı dönemlerde tüy dökme yoğunluğunda artış görülebilmektedir. Bu dönemlerde tüy tarama işleminin daha sık bir şekilde yapılması, köpek ve ev temizliği açısından da önem taşımaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  İtalyan Tazısı

Alaskan Malamute bakımı hususunda sıcak havalara dikkat etmek gereklidir. Çünkü Alaska Kurtları, sıcak havaya alışkın köpekler değildir. Bundan dolayı çok sıcak kesimlerde bu köpeğin bakımının yapılmaması önerilmektedir. Eğer sıcak bölgelerde Alaska Malamutu bakımı yapılacaksa da köpeğe konforlu bir alan sağlamak gereklidir. Aksi takdirde köpeğin yaşam standardı düşeceğinden çeşitli hastalıklarla da karşılaşılabilmektedir.

Alaska Malamutları, uzun tüylere sahip olduğundan dolayı mantar oluşumuna ve bitlere karşı daha savunmasızdır. Bundan dolayı belli aralıklarla mantar ve bit oluşumunu engellemek için veterinerlere tüy kontrolüne gitmek gereklidir.

Alaskan Malamute Beslenmesi

Alaskan Malamute beslenmesi için vereceğiniz mama, köpeğinizin yaşına ve boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Sonuç olarak farklı yaşlardaki ve farklı boyutlardaki köpeklerin kalori ihtiyacı da farklı olmaktadır. Bundan dolayı köpeğinize uygun bir kalori hesabına göre mama vermenizde fayda vardır.

Ekstra önem gösterilmesi gereken bir başka konu da mamaların besin değeridir. Alaskan Malamute, kaliteli besine ihtiyaç duyan bir köpektir. Dolayısıyla besin kalitesi yüksek mamaların tercih edilmesi lazımdır. Bu mamalara da Premium mama adı verilmektedir. Alınacak mamaların besin değerlerinin yüksek olması da köpeğiniz için ekstra bir avantajdır. Sonuç olarak besin değerinin yüksek olması, ihtiyaç duyulan besinlerin daha kolay bir şekilde alınması anlamına gelmektedir.

Alaskan Malamute Kökeni

Alaska Malamutları, tarihin önemli bölümlerinde karşımıza çıkan bir ırktır. Örneğin yaklaşık olarak 4000 yıl önce boğaz üzerinden Amerika Kıtasına geçilmesinde Alaska Kurtlarının önemli bir etkisi vardır. Bu da Alaskan Malamute kökeni yaklaşık olarak 4000 yıl kadar eski olduğu anlamına gelmektedir. Ortaya çıktıklarından beri önemli işlerde kullanılan Alaska Malamutları, günümüzde de görev köpeği olarak kullanılabilmektedir.

Alaska Malamutlarının Ev Yemeği Yemesinde Sakınca Var Mıdır?

Köpeğin sindirim sistemini kötü etkileyecek yağlı ve sağlıksız ev yemeklerinin verilmesi, köpeklere ciddi zararlar verebilmektedir. Bundan dolayı sık olmasa da haftada bir kere sağlıklı ev yemeklerinin Alaska Malamutlarına verilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak yine de köpeğin sağlığını koruyabilmesi için Premium mamaların tercih edilmesi önerilmektedir.

Alaska Kurtları Hangi Renklere Sahiptir?

Alaskan Malamute; beyaz, gri, kırmızı ve kızıl renklerinin farklı tonlarında olabilmektedir. Dolayısıyla bu ırk, renk bakımından farklılık göstermektedir.

Alaska Malamutlarının Fiyatı Ne Kadardır?

Alaska Malamutlarının yavruları, sağlık durumlarının iyi olmasına ve iyi bir genetiğe sahip olmalarına bağlı olarak 1500-7000 TL aralığında değişmektedir.

Alaskan Malamute Ne Kadar Yaşar?

Alaska Kurtlarının yaşam süresi, yaşam kalitesine göre değişmektedir. Kaliteli yaşam standartlarında yaşayan Alaska Malamutları, 10-14 yıl aralığında yaşayabilmektedir. Kötü yaşam standartlarına sahip olan köpekler için de bu sayı daha düşük aralıklarda olmaktadır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın