HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Bernese Dağ Köpeği

Bernese Dağ Köpeği

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
32 0
Bernese Dağ Köpeği

Bernese Dağ Köpeği

Bernese Dağ Köpeği heybetli yapıya sahip olmasına rağmen fazlasıyla uysal, sakin ve yumuşak başlı bir türdür. Sevdiklerine, sahibine son derece bağlı ve sadık olan bu köpekler ailesiyle birlikte oyunlar oynamayı, aktivite yapmayı yani onlarla zaman geçirmeyi sever. Bekledikleri ilgiyi göremezler, aktivitelerden dışlanırlar ve egzersiz ihtiyaçları karşılanmazsa havlama, kazma ve çiğneme gibi tepkilerini ortaya koyan olumsuz davranışlarda bulunabilirler. Yalnız kalmayı sevmedikleri için böyle anlarda duygusal mizaçları ön plana çıkar üzülürler.

Bernese Dağ Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Tür
Çalışan Köpek, İşçi Köpek
Ağırlık
31 – 54 Kg
Yükseklik
58 – 70 Cm
Aile
Mastiff, Çiftlik köpeği, Dağ köpeği
Menşei
İsviçre
Menşei Tarihi
Eski Çağlar
Yaşam Süresi
6 – 10 Yıl

Çocuklara ve yabancı insanlara karşı nazik ama çekingen ve mesafeli yaklaşsalar da çok büyük köpekler oldukları için küçük yaştaki çocuklara istemeden zarar verebilir onları düşürebilirler. Bu nedenle çocuklarla gözetim altında oyun oynamaları daha iyi olur. Saldırgan ve tehditkar bir köpek değildirler ancak gerektiğinde ailesine karşı tehlike sezdiğinde koruyucu davranışlar sergileyebilir.

Soğuk hava şartlarına uyum sağlarlar ama sıcak havalardan aşırı rahatsız olurlar. Apartman hayatı onlar için uygun değildir. Ama iyi bir eğitim verilirse yaşayabilirler. Enerjilerini dışarıya atması için hareket etmesi ve aktivite yapması gerektiği için bahçeli bir ev onlar için idealdir.

Oldukça zeki ve akıllı olan bu ırk erken yaşta iyi bir eğitilirlerse komutları hemen öğrenirler. Köpeğinize sabırla yaklaşmalı, tutarlı ifadeler ve anlayışlı davranışlarla liderlik yaparsanız olumlu sonuçları kısa sürede alabilirsiniz.

Köpeğinizin sosyalleşmesi, farklı ortamlara farklı yerlere gitmesi ve köpek parklarında oyun oynaması gelişimi açısından oldukça önemlidir. Sağlığına dikkat edilen ve ihtiyaçları karşılanan Bernese Dağ Köpeği birçok köpek ırkına göre kısa olan ömrünü huzurlu ve sadık bir dost olarak sizinle geçirebilir.

Tarih

Milattan önce 1. yüzyılda İsviçre Alpleri’ne gelen Romalıların, yanlarında olan Molosser veya Mastiff tipi köpeklerin bölgede bulunan diğer köpeklerle çiftleştirilmesi sonucu dört İsviçre dağ köpeği ırkının Appenzeller Dağ Köpeği, Entlebucher Dağ Köpeği, Greater Swiss Mountain Dog ve Bernese Dağ Köpeğinin ortaya çıktığı düşünülmektedir.

1907 yılında Avrupalı ​​​​köpek yetiştiricisi Profesör Albert Heim liderliğinde “Berna” adında türü korumak için bir ırk kulübü kuruldu. Çok zaman geçmeden cins yayılmaya başladı ve tercih edilen çiftlik köpekleri ve ev köpekleri arasında yer aldı. Ünü yayıldıkça adı da değişerek Bernese ve Berne köpeği olarak anılmaya başladı.

1937 senesinde Akc resmi olarak Bernese Dağ Köpeğini tanıdı. Bu köpekler 2000 yıldan fazla zamandır İsviçre çiftliklerinde, sahiplerine arkadaşlık ederek çalışmaya, küçük arabaları çekmeye ve hayvanları sürmeye devam ediyordur.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Bernese Dağ Köpeği güçlü, çevik ve sağlam yapısı ile büyük ırklar arasındadır. Vücut yapısı, boyun bölgesinden biraz daha uzundur ve boynu kaslı ve kuvvetlidir. Genel olarak erkek Bernese ırkı dişilere göre daha iridir.

Kafa

Bu köpeklerin büyük, geniş kafa yapısı vücudu ile orantılıdır. Namlu güçlü ve düz şekilde olup siyah renkteki uzun burnu, kokulara karşı oldukça hassastır. Güçlü çene yapısı ve keskin diş yapısı vardır.

Kulaklar

Bernese Dağ köpeği orta boyda üçgen kulaklara sahiptir. Kıvrık ve başının üstünde yer alan kulakları oldukça iyi duyar. Düşük frekanstaki sesleri bile işitirler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Irish Setter

Gözler

Bernese Dağ köpeğinin badem şeklindeki göz yapısı, koyu kahverengi tonundaki gözleriyle kendine has bir güzelliği vardır.

Bernese Dağ Köpeği

Bacaklar ve Ayaklar

Bernese Dağ köpeği iri vücudunu, güçlü bacakları üzerinde taşır. Bacakları kısa ve yuvarlak ayakları ile uyum içerisindedir.

Kuyruk

Bu köpekler gür tüyleri olan bir kuyruğa sahiptir. Hatta kuyruğunun ayak bileğine kadar uzandığı görülür. Sakinken aşağıda olan kuyruğunu heyecanlandığı ya da mutlu olduğu zamanlarda yukarıda hareket halinde görebiliriz.

Tüy

Bernese Dağ Köpeğinin orta uzunluktaki tüyleri; çift katmanlı, parlak ve düz ya da hafif dalgalı ama asla kıvırcık olmayan yoğun bir yapıdadır. Dış katmanı kalın ve uzun tüylerle kaplıyken, iç katman yünlü tüylerden oluşur. Bu durum da köpeğin soğuk havalara dayanıklılığını arttırır ve su geçirmez yapı sağlar.

Renk

Bernese Dağ Köpeği ırkı siyah, pas ve beyaz olmak üzere üç renk tüy yapısına sahiptir. Vücudunun büyük çoğunluğu siyah renkte olup bazı bölgelerde beyaz ve pas renginde lekeler vardır. Genel olarak renk dağılımını anlatırsak; Bernese Dağ Köpeğinin başı, sırt bölgesi, kulakları ve göz çevresi yani vücudunun çoğu siyah renkle kaplıdır. Pas rengi ağız köşesine gelene kadar yanaklarında, iki gözünün üzerinde, göğsün iki yanında, dört bacağında (patiler hariç) ve kuyruğun altında bulunur. Beyaz renk ise göğüs bölgesinde ters haça benzer şekilde, iki gözünün arasında düz bir çizgi gibi burnuna doğru inerek, çene altında, ayak parmaklarında ve kuyruğunun uç kısmında vardır.

Bakım

Bernese Dağ Köpeği ilkbahar ve sonbahar mevsiminde iki kez yoğun şekilde tüy döker. Bu zamanlar dışında dökülme seviyesi yine de normalin bir tık da olsa üzerindedir. Haftada 2- 3 kez fırçalama ve tarama işlemi yapmalısınız ki böylelikle köpeğinizin derisini rahatlatmış olursunuz.

Düzenli aralıklarla ya da üç haftada bir banyo yaptırabilirsiniz. Tırnaklarını kırılmalara karşı haftalık olarak kontrol etmeli ve ayda en az 1 kez kesme ve törpüleme işlemi yapmalısınız. Ağız ve diş sağlığı için haftada 2 kez dişlerini fırçalamalısınız. Bunun yanında kulak, göz, burun, cilt ve ayaklarını haftalık kontrol etmelisiniz.

Beslenmesi

Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına, metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinizden detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın