HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Doberman Pinscher

Doberman Pinscher

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
35 0
Doberman Pinscher

Doberman Pinscher Özellikleri ve Bakımı

Doberman Pinscher orta büyüklükte, kaslı, atletik ve sert görünüşlü heybetli bir ırktır. Kendine güvenen, özgür ve güçlü ruhlarını ortaya koyan yürüyüşü ile kendine hayran bırakır.

Tür

İşçi, Bekçi, Çalışma Köpeği

Ağırlık

29 – 41 Kg

Yükseklik

60 – 71 Cm

Aile

Mastiff

Menşei

Almanya

Menşei Tarihi

1800′ ler

Yaşam Süresi

10 – 12 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Doberman köpeğinin yüksek enerjileri sayesinde çok aktif ve hareketli oldukları görülür. Oyun oynamayı ve etrafta koşturmayı çok severler.

Doberman Pinscher çok zeki bir köpektir. Alfa köpek olmaları onların sizi yöneteceği anlamına gelir. Bu nedenle Doberman köpeğine önceliğiniz köpeğinizin temel itaat eğitimi olmalıdır. Eğitimine daha yavru iken başlarsanız komutları çabuk öğrenir ve bu yüzden eğitim süreci kolay olur. Kendi kararlarını kendi vermek isteyen ve bazı konularda kendi fikrini ortaya koyan bir cinstir ama eğitim sürecinde tutarlı ve planlı şekilde liderlik yapan sahibine karşı bu davranışları sergileyemez. Geç olgunlaşan köpek ırkları arasında oldukları için üç veya dört yaşına gelene kadar köpek yavrusu olarak kalmaya devam ettikleri görülür.

Aile bireyleriyle vakit geçirmeyi seven, eğlenceli, sadık ve güvenilir bir dost olan Doberman Pinscher çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve onlara karşı sevecendir. Doberman’ın yalnız başına kalmayı pek sevmedikleri için uzun süre yalnız bırakmanız onları üzer ve endişelendirir. Ailesine çok değer verir ve herhangi bir tehdit algıladıklarında tereddüt etmeden onları korumak için adım atar. Sebepsiz yere saldırgan tavırlar sergilemezler.

Doberman Pinscher ırkı hassas yapıdadır ve sahibinin istekleri onlar için önemlidir. Ancak yine de köpeğinizin, toplum içinde tasmasız şekilde dolaşmasına izin vermeyiniz.

Doberman Pinscher ırkı çalışmayı seven bir ırk oldukları için, iz sürme, bekçilik, koruma ve itaat yetenekleriyle polis ve ordu görevlerine, arama ve kurtarma ekiplerine katılmış ve destek vermişlerdir.

Apartman ve ev hayatına, günlük aktivite ihtiyacını karşıladığınız sürece uyum sağlayabilirler. Ancak günlük egzersiz ihtiyacı karşılanmadığında havlama, eşyaları ısırma gibi olumsuz davranışlar gösterebilirler. Bahçeli bir evde bakacaksanız köpeğinizi uzun süre bir yere zincirlemek ve yalnız bırakmanız onu olumsuz etkileyeceğinden önerilmez.

Doberman Pinscher köpeklerine çoğunlukla insanların korku ve sevgi arasında duygularla yaklaştığı görülür. Bu nedenle köpeğinizin eğitimleri ne kadar iyi olursa olsun toplu yerlere giderken kesinlikle tasma takınız. Bu şekilde insanların bu ırk köpeklere olan korkusunun önüne geçebilirsiniz.

Tarih

Almanya’da yaşayan, Louis Dobermann’ın Apolda kasabasından vergi memurluğu ve köpek yetiştiriciliği yaptığı bilinmektedir. 19. yüzyıl Almanya’sında bazı bölgelerde vergi tahsildarlarına karşı insanların tutumları zaman zaman düşmanca olmaktadır. Louis Dobermann’da vergi tahsildarı olarak bu gibi durumları yaşadığından dolayı bu turlarında kendisine eşlik edecek, güvenilir ve heybetli bir koruyucuya ihtiyaç duymuş. Daha sonra da koruyucu özelliği yüksek, çalışkan bir köpek yetiştirmek için adımlar atmış.

Louis Doberman’ın bu ırkı yaratırken hangi köpek cinslerini kullandığına dair net bilgi yoktur. Tahminlere göre Doberman Pinscher ırkı Rottweiler, Alman Pinscher ve Weimarener cinslerinin melezleştirilmesiyle 1800’lerin sonunda orta büyüklüğe sahip olarak ilk kez Almanya’da geliştirilmiştir. Adına da kendi ismini vermiştir.

1899’da ilk Doberman ırk kulübü kuruldu. 1908 ‘de ilk Doberman Amerika’ya geldi ve AKC’ye kabul edildi.

1977 senesinde Amerika’da en popüler ikinci ırk oldu.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  İngiliz Çoban Köpeği

Doberman Pinscher ırkı sıkı ve kaslı gövdeli, orta boylu, kare yapılı ve atletik bir köpektir. Boyun kısmı kaslıdır. Sırt orantılı genişliktedir. Bel bölgesi emzirmelerinden dolayı dişilerde biraz daha uzun görünür.

Kafa

Uzun kafasının üst kısmı düzdür ve keskin olmayan bir kamayı andırır. Vücudu ile orantılı olşan kafasında hiçbir şişkinlik ve çıkıntı olmaz. Ağız ve burun çıkıntısı kafa yapısı ile orantılıdır. Güçlü alt ve üst dişlere sahiptir.

Kulaklar

Dik kulakları kafasına yüksek konumlanmıştır. Kulakların dik durması için genelde 12 haftalık yavru iken kırpıldığı görülebilir. Bu işlemin yasak olduğu yerlerde ise doğal halinde büyümeye bırakılır. Doğal halindeki kulakları tazı kulağına benzetilir.

Doberman Pinscher

Gözler

Doberman ırkı badem şeklinde gözleri orta boy, oval şekilde olup tüy rengine göre kahverenginin çeşitli tonlarına sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Düz bacaklarıyla asil bir yürüyüşe sahip olan Dobermanlar ön bacakları ile dik ve kuvvetli şekilde yere basarlar. Kalça bölgesi gelişmiş, kaslı olup. kuvvetli dizleri ile bütünleşir. Yürüyüşünü asil ve güzel kılan önemli ayrıntılardan birisi de; Doberman’ın ön bacağı ilerideyken, çaprazdaki arka bacağının aynı anda ileri doğru gelmesidir.

Kuyruk

Doberman ırkının kuyruğu dik ve kısa duruşa sahip olması için yaklaşık 3-4 günlükken, 2. boğumdan kesim işlemi uygulanır. Kuyruk kesiminin yasal olmadığı yerlerde bu işlem yapılmaz ve kuyruk doğal hâliyle bırakılır. Bu haliyle kuyruğun yapısı tazı kuyruğuna benzer.

Tüy

Doberman sert, kısa, kalın ve düz bir kürkü tüm vücuduna aynı oranda dağılım gösterir. Boyun çevresindeki tüyler ise diğer bölgelere göre hafif uzundur.

Renk

Doberman ırkı siyah, kızıl, mavi veya açık kahverengi olmak üzere dört çeşit kürk rengine sahiptir. Kürkünün rengi ne olursa olsun yüzünde (burun, yanak, göz, boğaz), göğüs bölgesinde, ayaklarının üzerinde, kuyruğunda ve anüs çevresinde pas rengi lekeler görülür.

Bakım

Doberman Pinscher köpek ırkı kısa kıllı fırça ya da bakım eldiveniyle mümkünse günlük değilse haftada en az 1- 2 kez hızlı şekilde fırçalama işlemi uygulayabilirsiniz. Orta derecede tüy dökerler. Dışarıda kirlendiği ve kötü koktuğu zamanlarda banyo yaptırabilirsiniz. Doberman ırkı soğuk havaya çok dayanıklı olmadığı için kışın dışarı çıktığında köpek kıyafeti giydirmeniz gerekecektir.

Tırnaklarını haftalık en az ayda bir kez kesmelisiniz. Ağız ve diş bakımını yapıp, kontrol etmeli ve haftada 2- 3 kere fırçalamalısınız. Kulak temizliğini birkaç günde bir yapmanız önemlidir.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın