HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Bloodhound

Bloodhound

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
30 0
Bloodhound

Bloodhound

Bloodhound her ne kadar uysal köpekler olsa da zaman zaman sahibini zorlayan inatçı ve bağımsız yanları da vardır. Saldırgan tutum sergilemezler, sevecen ve arkadaş canlısıdır ama tanımadığı kişilere karşı utangaç davranışlar sergileyebilirler. Eğitim aldıklarında onların olumlu davranışlarını geliştirerek iyi huylu, karakterli bir köpek olmasına yardımcı oluruz.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Tür : Tazı, Av Köpeği
Ağırlık : 36- 49 Kg
Yükseklik : 58- 69 Cm
Aile : Koku Köpeği, (Scenthound), İz Sürme Köpeği
Menşei : Belçika, İngiltere
Menşei Tarihi : Ortaçağ
Yaşam Süresi : 10- 12 Yıl

Ailesine sadık ve bağlı olan bu köpekler çocuklarla iyi anlaşırlar ve birlikte oyun oynarlar. Onlara karşı toleransı yüksek bir köpek oldukları için, istenmeden kendisine zarar verildiğinde asi davranışlar sergilemezler.

Yaban domuzu ve geyik avlaması için geliştirilmiş safkan bir ırktı ve koku alma duyuları çok gelişmiştir. Bu davranışlarını kontrol edebilmek için erken aşamada eğitilmeleri ve tasma ile dışarıda gezdirilmeleri gerekmektedir.

Çok zeki olmalarının yanında özgürlüklerine düşkün olması ve başına buyruk davranışları nedeniyle, deneyimsiz kişilerin yetiştirmesi zor olacaktır. Sabırlı, tutarlı ve sevgi dolu, otoriter bir lider tarafından yetiştirilmesi onların yetiştiği ailenin özelliklerini kazanmasını sağlar. Eğitilmeleri çok kolay olmasa da itaat eğitimi almaları çok önemlidir. Eğer iyi bir eğitim alırlarsa avcılık, arama kurtarma, uyuşturucu takibi ve bekçilik gibi pek çok önemli alanda sahibine yardımcı olur.

Onlar için ideal yaşam alanı geniş ve orta büyüklükteki bahçeli evlerdir. Ancak günlük egzersiz ihtiyacı karşılandığında ve orta büyüklükte geniş bir apartman dairesinde de yaşam sürebilirler. Yalnız yetişkinliklerinde, büyük bedenleri, uzun kuyruklarıyla ev içerisinde istemeden bir şeylere çarpabilir, kırabilecek ve zarar verebilir.

Bazı Bloodhound köpekleri çekingendir ve bu davranışı aza indirmek için erken yaşta sosyalleştirmeleri gerekir.

Bloodhound koklama, iz sürme ve takip etme özellikleri vardır. Öyle kararlıdır ki Bloodhound köpeklerinin 100 mil boyunca bir izi izlediği zamanlar olmuştur. Hatta üzerinden bir hafta geçen kokuları dahi takip edebilirler. Kaybolan eşyaları ve insanları bulabilen pek çok önemli alanda başarılı olan bir türdür. Dünya çapında ünlü bir koku avcısı ve iz sürme köpeğidir.

Tarih

Kökleri çok eski çağlara uzanır. Ancak net olarak kökeni konusunda bir bilgi yoktur.

Bloodhound türünün varlığına dair ilk belgeler, Hereford Kontu Sir Humphrey de Bohun’un “William of Palerne (1350)” isimli şiirinde adının geçmesiyle görülür. Bloodhound olarak bahsettiği köpeği şiirinde “sanki bir ayı gibi gizlenmiş ve iki sevgilinin izlerini takip eden dikkatli bir avcı gibi de iz sürmüş” olarak tasvir etmiştir. Bu şiirden da Bloodhound isminin İngiliz dilinde bilinen bir kelime olduğunu ve köpeğin yeteneğini anlayabiliriz.

Elde edilen diğer belgelere göre, Bloodhound’ın eski ataları Avrupa’da yetiştirilen siyah St. Huberts tazı köpekleridir. İlk scenthound cinsi köpekler “St. Hubert’s Tazıları” olarak da bilinirdi ve Belçika’da bulunan St. Hubert Manastırı’nın keşişleri tarafından yetiştirildi. Günümüz Bloodhound cinsinin ataları onlardır. Kokuyla avlanan köpekler “scenthound” diye adlandırılır. Koku avcısı bu köpekler binlerce yıldır bilinmektedir.

Kökeni Belçika olan Bloodhound, 1066 senesinde İngiltere’ye götürülmüştür. 1900’lü yıllarda da Bloodhound AKC’ye kabul edilmiş ve ırk standartları belirlenmiştir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Alman Çoban Köpeği

Bloodhound türü çok güçlü, sağlam ve büyük bir tazı köpeğidir. Bedeni çok gevşektir ve buruşuk deriden oluşur. Boyun kısmı kaslı ve yine sarkık deriye sahiptir.

Kafa

Bu türün başı, uzun ve dardır. Vücudun uzunluğuna oranla başı daha uzun olup namlusu da uzundur. Yüzünün üst kısmında bulunan burnu siyah renktir. Burnu çok güçlü olduğu için iyi koku alır ve yüzündeki kırışıklıklar, kokuyu tutar. Sarkık derili yüzü, onlara hüzünlü, mağrur bir duruş katmaktadır.

Kulaklar

Bloodhound’un büyük, ince ve yumuşak yapıda sarkık kulakları çok uzun ve alçak yapıdadır. Kulakları yüzünün bütünleyici bir parçasıdır.

Bloodhound

Gözler

İçe gömülü, derine çökmüş şekilde ve derin bakışlara sahip yuvarlak gözleri aşağı doğru sarkıktır. Göz renkleri koyu eladan sarıya doğru değişir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bloodhound’un kaslı ve güçlü bacakları ile güçlü yürüyüşe sahiptir. Bundan dolayı bacakları kilometrelerce, yorulmak nedir bilmeden zorlu arazide koku avcısı olmalarını sağlar.

Kuyruk

Kuyruğu sırtının üzerinde, orak şeklinde ve zarif bir biçimde yüksekte yer alır.

Tüy

Bloodhound tek katmanlı, düz, sert yapılı ve kısa tüyleri vardır. Baş bölgesi ve kulaklarındaki tüyler vücudun çoğunluğuna göre daha yumuşaktır. Buruşuk ve kıvrımlı derisi köpeklerin koku parçacıklarını tutmasına yardımcı olur.

Renk

Bloodhound’un kürk renkleri siyah ve ten rengi, siyah ve bronz, karaciğer ve ten rengi, kırmızı ve sarımsı kahverengi, açık kahverengi ve kırmızı renk ve tonlarında olabilir.

Bakım

Bloodhound senede 1 veya 2 kez dökülen kısa, yoğun bir tüye sahiptir. Normal zamanlarda haftalık dökülmenin artış gösterdiği zamanlarda daha sık tarayabilirsiniz.

Tazılar çok fazla salya akıtır. Bu nedenle yüzlerindeki kırışıklıklar günlük temizlik gerektirir. Öncelikle köpeğinizin ağız kısımları ve daha sonra ihtiyaca göre bedeni nemli bezle silinmeli ve sonrasında iyice kurulanmalıdır. Belirli aralıklarla düzenli olarak yıkanmalıdır.

Tüm ırklarda olduğu gibi, Bloodhound’un tırnakları düzenli olarak kesilmeli ve yiyecekleri çeken kulak uçlarından dolayı özellikle kontrol edilerek, temiz tutulmalıdır.  Ağız ve diş sağlığı için dişleri kontrol edilmeli ve özenle fırçalanmalıdır.

Beslenmesi

Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız, Bloodhound’un mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinizden detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın