HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Border Collie

Border Collie

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
33 0
Border Collie

Border Collie 

Border Collie’nin en belirgin özelliği zeki ve çalışkan bir çoban köpeği olmasıdır. Çok hızlı hareket eder, yorulmak nedir bilmezler. Bu enerjilerini bir şeylerle meşgul olarak, yeterli egzersiz ve çalışmayla boşaltmaları gerekir. Yoksa havlama, bir şeyleri kovalama ve kazma gibi olumsuz davranışlar sergileyebilirler.

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Tür : Çoban Köpeği, Gütme Köpeği
Ağırlık : 13- 25 kg
Yükseklik : 45- 58 cm
Aile : Çiftlik Köpeği, Sürü Köpeği, Hayvancılık
Menşei : Büyük Britanya
Menşei Tarihi : 1800’ler
Yaşam Süresi : 10- 15 Yıl

Gün sonunda sahibinin yanına koşup, kendisini sevdirmek ister. Ailesine çok bağlıdır ve sahibini iyi tanır. Hatta kimi zaman vereceği komutları önceden tahmin eder. Eğitilmesi kolay bir köpektir ve alacağı iyi eğitimlerle, çeşitli spor dallarında başarı gösterecektir. Çeviklik becerileri, frizbi oyunu, çoban köpeği görevlerinde çok yeteneklidir.

Bu köpeklerin iyi bir liderle başaramayacağı şey yoktur. Liderinin tek yapması gereken köpeğinin kendi istediğini yapmasına izin vermemek olacaktır. Çünkü bu cinsin bir yanı bağımsız ve inatçı aynı zamanda sürü köpeği olduğu için de eline bir kez lider olma fırsat verilirse, bunu devam ettirmek için gayret eder.

Yavruluk döneminde başladığınız eğitimlerinizin yanına köpeğinizi sosyalleştirirseniz çevresine karşı çekingen, korkak veya utangaç olmayacaktır.

Apartman hayatına pek uyumlu bir köpek olmadığını söyleyebiliriz. Enerjik yapısı ile egzersiz ihtiyacının fazla olmasından ve havlama potansiyeli de yüksek olduğu için daha çok güvenli, çitlerle çevrili bahçeli bir ev onların yaşamına uygundur. Rahatça bahçesinde dolaşabileceği ve istediğinde eve girebileceği bir ortamda daha huzurlu olurlar.

Dünyanın en zeki köpeği olarak da bilinen Border Collie itaatkar, çalışkan, iyi huylu ve sevgi dolu mizacıyla hem çoban hem de iyi bir aile köpeğidir.

Tarih

Border Collie köpeği 1800’lü yıllardan itibaren Büyük Britanya’da farklı görevlerde ama en çok bekçilik ve koyunları gütme işinde kullanılıyordur. Burada, Border Collie çobanların en değerli varlıklardan biri olarak görülür.

En çalışkan köpekleri birbirleriyle melezlemeleri sonucunda ortaya farklı özellikte köpekler çıktı. Bu köpeklerin dış görünüşleri, yaşadıkları yere ve yaptıkları işlere göre farklılık gösteriyordu. Bazı huyları, davranışları ve görünüşüyle de Border Collie oluşumuna katkı sağladığı Avustralya Çoban Köpeğine benzetilmektedir. Border Collie köpek cinsine bu ismi ilerleyen yıllarda İskoç mirasını yansıtmak amacıyla verilmiştir. Çünkü İskoç dilinden türetilen Collie kelimesi, çoban köpeği anlamına gelmektredir..

1906 yılında Border Collie hakkında diğer türlerden farklı olarak bir ırk standardı hazırlandı. 1915 yılında köpeğin İngiliz ve İskoç sınırları etrafındaki kökenine atıf yapılarak, Border Collie adı resmi olarak kaydedildi ve 1995 senesinde Border Collie Akc tarafından resmen tanındı.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Border Collie orta büyüklükte, kaslı ve çevik yapısıyla güçlü köpeklerdir. Orantılı, zarif ve dayanıklı bir vücudu vardır.

Border Collie

Kafa

Border Collie ırkının namlu ve kafatası orta büyüklükte ve yaklaşık olarak aynı uzunluğa sahiptir. Belirgin, geniş bir alın çıkıntısı vardır ve namlunun üzerine doğru ince beyaz bir çizgi görülür. Çenesi ise oldukça güçlü ve ezicidir.

Kulaklar

Border Collie kulakları orta büyüklükte olan kulakları yarı dik ya da tam dik şekildedir. Ancak nadirde olsa sarkık kulaklı Border Collie köpekleri de görülebilir. Kulak aşağıdan yukarıya doğru hafif sivrilerek çıkar ve uç kısmının aşağı doğru sarktığı görülür. Ancak yapıları nasıl olursa olsun, kulakları çok iyi duymaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Alman Av Teriyeri

Gözler

Oval yapıdaki badem gözleri, orta büyüklüktedir ve birbirine uzaklığı da orta seviyededir. Çoğunlukla koyu kahverengi, ela ve kehribar renginde parlak gözleri vardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Border Collie köpeğinin çevik bedenine uyum sağlayan dayanıklı bacakları ve sağlam güçlü adımlarıyla oldukça hızlı hareket edebilen ayakları vardır.

Kuyruk

Border Collie ırkının kuyruğu boyu ile orantılı olup uzun tüylüdür. Border Collie cinsinin heyecanlandığı zaman kuyruğunun yükseldiğini ve sırtının üzerinde de konumlandığını görebilirsiniz.

Tüy

Çift katmanlı, yoğun, sıkı ve hava koşullarına dayanıklı bir olan kürkünün dış katmanı kalın, alt katmanı ise yumuşak tüylerden oluşur. Kısa ve uzun tüylü köpeklerin vücutlarında farklı yerlerde tüylenmeler değişiklik gösterir.

Renk

Kısa ve uzun tüyleriyle çeşitli renklerde Border Collie cinsi vardır. Akla ilk gelen kürk rengi siyah/beyazdır. Bunun dışında Border Collie siyah- gri, kızıl-beyaz, sarı, sarı-beyaz, samur, üç renkli veya tamamen siyah renkte de ve çeşitli desenlerle görülebilir.

Bakım

Border Collie ırkının tüy bakımı için haftada bir veya iki kez tarama ve fırçalama yapabilirsiniz. Tüy dökme mevsiminde, yıl genelinden daha fazla dökülmeler yaşadığı için bu süreçte her gün düzenli tüylerini fırçalamak gerekmektedir

Tırnak bakımı için uzamasına bağlı olarak ayda 1-2 kez kesilmesi yeterlidir. Ağız ve diş sağlığı için haftada 2-3 kez köpeğinizin dişlerini fırçalamanız yeterli olacaktır.

Banyo ihtiyacı da kirlendiğinde, kötü koktuğunda ve buna benzer farklı durumlarda kesinlikle hemen yıkanmalıdır. Normal döngü içerisinde ise bir senede 3- 4 kez yıkanmak onlar için kafidir.

Aynı zamanda köpeğinizin cildi, gözleri, kulakları, burnu, patileri, ağız ve diş kontrolü de haftalık kontrol edilmelidir.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinizden detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın