HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Boston Terrier

Boston Terrier

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
31 0
Boston Terrier

Boston Terrier

Boston Terrier kahverengi, koyu gümüş, siyah kürke sahip, akıllı, kibar ve neşeli bir ırktır. Başlangıçta Boston Terrier ırkı kavga etmeleri, dövüşmeleri için üretilse de günümüzde bu özelliklerinden tamamen sıyrılmış ve sevecen yapıları ile popüler olmuştur. İyi huylu bir ırk olduğu için sahibine, evcil hayvanlara karşı sıcak ve sevgi dolu yaklaşırlar.

Boston Terrier Özellikleri ve Bakımı

Tür : Sportif Olmayan
Ağırlık : 4 – 11 Kg
Yükseklik : 38 – 43 Cm
Aile : Mastiff, Terrier, Bull
Menşei : Amerika Birleşik Devletleri
Menşei Tarihi : 1800′ ler
Yaşam Süresi : 10 – 15 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Boston Terrier’in ailesi onlar için önemlidir. Sahibine karşı sadakati ve bağlılığı yüksektir ama fırsat bulursa şımarmaya yatkındır. Zaman zaman da inatçı yanları olabilir. Bu gibi durumlarda iyi bir lider olup köpeğiniz üzerindeki otoriteyi korumanız gerekmektedir. O istenmeyen davranışından vazgeçene, sizin söylediğinizi yapana kadar eyleminizden vazgeçmeden komutlarınıza devam edin. Ancak asla sert olmayın.

Yetişkin insanlarla iyi anlaştığı gibi çocuklarla ve yaşlılarla da arası iyi olan bu köpekler evcil hayvanlar ve diğer köpeklerle de çok iyi anlaşır.

Boston Terrier ırkının çok fazla havlama huyu da yoktur bu nedenle apartman dairesinde uyum içerisinde yaşayabilir. Bahçeli ev bu ırk için şart değildir. Sportif olmayan ırk özellikleri taşıdığından dolayı ev içerisinde çok hareketli değildir. Gün içerisinde enerjilerini atmaları kısa, hafif tempolu yürüyüş, top ile oyunlar ve güvenlik önlemi anlınmış çitlerle çevrili bahçede koşmak bir Boston’un için günlük egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır.

Boston Terrier’lerin eğitim süreçleri zor değildir ancak inatçı olması durumuna karşı, eğitimlerde sabırlı ve karalı olmak gerekir. Köpeğinizin karakter özelliklerinin daha iyi olması, insanlar ve hayvanlarla iletişimin sıkıntısız olması için iyi bir lider ve eğitim şarttır.

Eğitimlerin başlangıcı itaat, alan koruma, tuvalet vb. diye başlar sonra köpeğinizin yeteneğine ve sizin isteklerinize göre değişir. Köpeğinize vereceğin komutlarla doğru ve yanlış davranışları öğretirseniz iyi bir yetişkin Boston Terrier sahibi olursunuz.

Tarih

Boston Terrier’in kökeni Boston Terrier Bulldog ve şuan nesli tükenen beyaz İngiliz Terrier ırklarının çaprazlaşması sonucunda hayatımıza girmiştir. Anavatanı ise Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Bir çok melezleme sonucunda ortaya çıkmış olan Boston Terriyer ırkı, hemen Boston Terrrier adıyla anılmadı. “Yuvarlak Kafa”, “Mermi kafalı”, “Amerikan Teriyeri”, “Boston Bulldog” gibi adlar kullanılıyordu. Yaygın olan takma adı “Yuvarlak Kafa” idi. Ancak bu isim köpeğin sıkı hayranları tarafından kabul edilmedi ve istenmedi. Kısa süre sonra, cinsin doğum yerinden dolayı ve onun özenle geliştirildiği şehrin şerefine, “Boston Terrier” olarak adlandırmaya karar verildi.

1891 yılında Amerika Boston Terrier Kulübü kuruldu ve 1893 senesinde AKC, cinsin ilk köpeğini kaydetti.

Boston Terrier anavatanının gurur kaynağı ve neredeyse 100 yıldır Boston Üniversitesi’nin resmi maskotudur.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Boston Terrier, kare görünümündeki kısa gövdesi ve kısa bacaklarıyla sıkı, kaslı ve güçlü köpek ırkıdır. Görünüşü küçük olsa da sağlam vücuda sahiptir.

Boston Terrier

Kafa

Bu köpekler kare şeklinde baş yapısı vücudu ile orantılıdır ve başının üst kısmı ise düzdür. Geniş, derin ve kısa namlusu kafa yapısı ile orantılı olup siyah renkli ve çok iyi koku alan basık burnu vardır. Fazlasıyla güçlü çenesi ve dişleri vardır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Jack Russell Terrier

Kulaklar

Boston Terrier başının iki yanında duran geniş, dik kulakları kırpılmış veya doğal bırakılmış haldedir. Yapı olarak üçgen şeklinde olup, koyu renklidir.

Gözler

Boston Terrier’in yuvarlak yapılı, büyük ve belirgin gözleri ela, kahverengi veya kehribar renklerinde olabilkir.

Bacaklar ve Ayaklar

Boston Terrier’ın kısa ve kaslı bacakları fazlasıyla güçlüdür. Yere dik ve sağlam basan, düz ve kaslı uzuvlara sahiptir.

Kuyruk

Boston Terrier ırkının kısa kuyruğu düşük ayarlı ve düz ya da vida şeklindedir, kenetlenmezler.

Tüy

Pürüzsüz, kısa, ince tüyleri ve sert, parlak tüy yapısı ile sıkı dokulu kürkleri vardır.

Renk

Genellikle koyu ve beyaz ikilisinden oluşan kürklerine boyun, göğüs, ağız ve yüzünün bir kısmında beyaz tüyler görünmesi ona smokin görünümü verir. Ayrıca köpeğin göbek bölgesinde benekler olabilir. Aynı zamanda beyaz, siyah, brindle, mühür (koyu kahverengi), kırmızı-siyah tonlarında renklerde de görülebilir.

Bakım

Boston Terrier genel olarak birçok ırka göre daha az tüy döker ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Haftada 1-2 defa yumuşak kıllı bir fırça yada lastik bakım eldiveni ile fırçalama ve tarama yapabilirsiniz. Tarama sonrasında vücudunu nemli pudralı bir bezle silebilirsiniz.

Boston Terrier ırkı kirlenmediği sürece sık sık yıkanmaya ihtiyaçları yoktur. Yılda 1- 2 kez yıkanması bile onlar için yeterlidir. Tırnaklarını düzenli olarak ayda en az 1- 2 kez kesilmesi ideal olanıdır. Dişleri haftada 2-3 kez fırçalanmalı, kötü koku ve bakteri gelişiminin önüne geçilmelidir

Boston Terrier ısı hassasiyeti olan bir ırk olduğu için köpeğinizi bu hava şartlarında korumalısınız.  Daha çok ılık ve serin havalarda dışarıya çıkarmanız iyi olacaktır.

Gözleri temiz tutulmalı, yüzü günlük olarak yıkanmalı ya da silinmelidir. Aynı zamanda kulak, ağız, diş, burun ve pati bakımı da önemlidir.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinizden detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın