HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Boykin Spaniel 

Boykin Spaniel 

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
32 0
Boykin Spaniel 

Boykin Spaniel 

Saldırgan bir köpek değildir ve çocuklarla arası oldukça iyidir. Erken aşamadan itibaren iyi eğitildikleri ve sosyalleştirildikleri zaman diğer köpeklerle ve evcil havyanlar ile iyi anlaşırlar.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Boykin Spaniel uysal, arkadaş canlısı, itaatkar, zeki, sadık, neşeli, eğlenceli ve yeni maceralara katılmaya hevesli bir köpek cinsidir. Sahibini memnun etmeye istekli, eğitilmesi kolay, yürümeyi, gezmeyi ve yüzmeyi seven köpek sahiplenmek isteyen herkesin kolaylıkla bakabileceği bir ırktır.

Tür : Sportif Köpek
Ağırlık : 13- 20 Kg
Yükseklik : 35- 46 Cm
Aile : İspanyol
Menşei : Amerika Birleşik Devletleri
Menşei Tarihi : 1900’ler
Yaşam Süresi : 10- 15 Yıl

Çok havlamazlar ve günlük egzersiz ihtiyacı karşılandığı zaman apartman yaşamına uyum sağlarlar. Eğer yeterli egzersiz yapmaz, yürümez ve gezmezse uyumsuz, huysuz ve olumsuz davranışlar sergileyebilir, mutsuz olabilirler.

Zeki, çevik, coşkulu, dayanıklı ve eğitilmeye uygun karakteri onların iyi huylu bir köpek olarak hayat sürmesini destekler. Aynı zamanda Boykin cinsinin iyi bir avcı ve iyi bir yüzücü olduğu da bilinmektedir. Çok iyi koku alan burnuyla, sahada iyi performans sergilerler.

Tarih

1900’lerin başında, Güney Carolina’nın Güney Karolina’daki avcılar, karada ve suda avları getirebilecek, yüzme bilen, küçük bir köpek yetiştirmek istediler.

1905’te Spartanburg Alexander White ismindeki arkadaşının, Güney Carolina’da kilisenin önünde başıboş bir şekilde dolaşan küçük kahverengi bir sokak köpeği buldu. Köpek kısa, kalın yapılıydı ve bunu yapısından dolayı “Dumpy” ismi verildi. Bu köpek su ve av köpeği olarak başarılıydı. Alexander, köpeği Dumpy’yi Camden’da yaşayan arkadaşı L. Whitaker Boykin’e eğitmesi ve geliştirmesi için gönderdi.

Whitaker Boykin’e Dumpy köpeğinin yeteneklerinden etkilendi ama çiftleştirmek için bu ırka benzer köpek bulamadılar. Bunun yerine Chesapeake Bay Retriever, Pointer, Springer Spaniel, Cocker Spaniel ve American Water Spaniel gibi cinsler ile çaprazlandı.  Bunun sonucunda bugün Boykin Spaniel olarak bildiğimiz sevimli köpekler ortaya çıktı.

1985’de Boykin Spaniel, Güney Carolina’nın resmi eyalet köpeği olarak kabul edildi ve 1 Eylül tarihini Boykin Spaniel Günü olarak kutladılar.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Boykin Spaniel, büyük ve uzun yapılı ve daha sıkı vücutları vardır. Genel olarak Boykin, orta büyüklükte İspanyol köpek ırkları arasında, dayanıklı ve tipik bir Spaniel ırkıdır. Omuz yüksekliği, vücut yüksekliğinden daha kısa olup iyi gelişmiş göğse sahiptir. Sırt güçlü ve düzdür. Bel ise kısa, kaslıdır.

Boykin Spaniel 

Kafa

Boykin Spaniel cinsi, kafası geniş ,üstü düz yanları ve arkası hafif yuvarlaktır. Geniş, açık ve karaciğer renginde burun deliklerine vardır. Güçlü, beyaz renkteki dişleri ise makas ısırığında kapanır. Dudaklar sarkık ya da abartılı büyük değildir.

Kulaklar

Boykin cinsi köpekleri büyük, uzun, dalgalı tüylerle kaplı tam tepede konumlanmış, sarkık kulaklara sahiptir. Kulaklarının göz hizasının biraz üzerindedir ve yuvarlak uçlara sahiptir.

Gözler

Boykin Spaniel ırkının gözleri belirgin, birbirinden ayrı ve oval şeklinde olup sarı veya kahverengi tonlara sahiptir. Gözleri, bakışları uyanık ve zeki bir ifade verir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Avusturya Tazısı

Bacaklar ve Ayaklar

Boykin Spaniel cinsinin göllerde ve bataklıklarda çalışmasına uygun olan ağ parmakları vardır. Profilden bakıldığı zaman bacakları düz, kemikleri güçlü ve kaba değildir. Bacakları, ayakları vücut ölçüleri ile uyumludur. Hızlı, hareketli ve dengeli bir yürüyüşleri vardır.

Kuyruk

Bu cinsin kuyruk yapısı genellikle sabitlenmekte, kenetlenmektedir. Köpeğin kuyruğunu kırpma ve yerleştirme işleminin 3 -7 günlükken kuyruğun üçte birini bırakacak şekilde yapılması gerekmektedir. Kuyruk spaniel tipidir. Yataydır ve kesinlikle dikey ya da arkaya doğru kıvrılmamış olmalıdır.

Tüy

Boykin çift katmanlı, düz yada dalgalı orta uzunlukta ve su geçirmez yapıda kürkü vardır.

Renk

Boykin Spaniel ırkının karaciğer, kahverengi renginden bitter çikolata rengi gibi değişiklik gösteren tüylere sahiptir. Göğüs bölgesinde az da olsa beyaz bir nokta vardır. Ama aşırı beyazlık, albinizim köpeklerde hata olarak görülür.

Bakım

Boykin’in orta uzunlukta, dalgalı kürkü az düzeyde bakıma ihtiyaç duymaktadır. Haftada 1 ya da 2 kez fırçalamanız, taramanız yeterli olacaktır. Genelde Boykin orta yoğunlukta tüy dökmektedir. İlkbahar aylarında dökülen daha fazla döktüğü için bu aylarda tarama ve fırçalama sıklığını arttırmanız gerekebilir.

Köpek kokusu olmadığı, genel olarak temiz bir cins olduğu için banyo ihtiyacını belirli aralıklarda yaptırmak gerekir.

Tırnakları avlanma sırasında ona rahatsızlık vermemesi için ayda bir ya da iki kez kesilmelidir. Kir ve enfeksiyon riskine karşı kulakları kontrol edilip,kalıntı varsa temizlenmelidir. Ağız sağlığı ve kötü kokuların oluşmasını önlemek için Boykin Spaniel dişleri haftada birkaç kez fırçalanmalıdır. Aynı zamanda ek olarak Boykin Spaniel profesyonel kontroller ve sağlık takibi için veterinere götürülmelidir. Bakımlarını düzenli yaptığınız, sağlık durumunu takip ettiğiniz Boykin Spaniel cinsinin mutlu ve uzun bir yaşam sürmesine yardımcı olabilirsiniz.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek için Veterinerinizden detaylı bilgi almalısınız.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın