HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Brittany Spaniel

Brittany Spaniel

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
35 0
Brittany Spaniel

Brittany Spaniel 

Brittany Spaniel hızlı, meraklı, yeni şeyler öğrenmeye hevesli, keşfetmeyi seven, akıllı, enerjik, oyuncu ve çok yönlü mizaç yapılarıyla iyi bir avcı köpeğidir. Karakterlerinin bir yanı bağımsız, inatçı ve özgür diğer yanı hassas ve sadıktır. İnsanlardan ilgi görmeyi ve sevilmeyi isterler. Ailesine son derece bağlı, onlarla zaman geçirip oyunlar oynamaya isteklidir. Dışarıda kuş peşinde koşmayı çok severler. Kendisine bir eğlence bulmak ya da yaratmakta üstlerine yoktur.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Tür : Spor Grubu
Ağırlık : 13 – 18 Kg
Yükseklik : 44-52 Cm
Aile : Av Köpeği (Gundog), Setter, Pointer, Çok Yönlü Av Köpeği
Menşei : Fransa
Menşei Tarihi : 1800’ler
Yaşam Süresi : 12- 14 Yıl

Erken yaş da sosyalleştirildiklerinde arkadaşlık ilişkileri ve iyi iletişim kurma yanları gelişeceği için köpek parklarında, dışarıdaki gezintilerinizde çevresindeki sizi zor durumda bırakacak davranışlar sergilemezler. Çocuklarla iyi anlaşsa da küçük çocuklarla yalnız bırakılması önerilmez. Çünkü heyecanını ve sevincini dışarıya yansıtan ve bunu belli ederken de istemeden etrafına zarar veren bir köpektir

Enerjik, aktif ve hareketli bir ırk olduğu için her gün yüksek tempolu egzersiz yapmalıdır. Mutlu olmaları, sosyalleşmeleri kadar egzersiz miktarına da bağlıdır. Bunlar için yeterli zaman ayırmaz ve köpeğinize imkân sağlamazsanız yıkıcı davranışlar sergilemeleri ve huysuz bir köpek olmaları kaçınılmazdır.

Apartman ortamında yaşamak bu köpek ırkı için önerilmez. Ama geniş bir bahçeniz varsa yeterli miktarda fiziksel ve zihinsel egzersiz yaptırabilecekseniz uyumlu da bir köpek olduğu için yaşayabilirler. Soğuk ve nemli havaya dayanıklıdır ancak dışarıda, kulübede yaşayabilecek bir köpek değildir. Aksine ev ortamında ailesiyle dinlenmeye ihtiyacı vardır. Yalnız kalmayı sevmedikleri için uzun süre yalnız bırakmayınız.

Brittany Spaniel avcı yönüyle bilindiği için her zaman tetiktedir. Eğitimlerine erken aşamada başlanmalıdır ki avcılık güdüleri kontrol altına alınabilsin. Böylelikle bağımsız bir köpek olmadan yetiştir.

İyi bir lider tarafından yetiştirilirse sahibini memnun etmeye istekli, iyi huylu, çok yönlü bir köpek ve av köpeği olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Tarih

Brittany Spaniel’in ilk kayıtları 17. Yüzyıla aittir. Resimler, tablolar ve duvar halılarıdır bunlar arasındadır. Dönemin Fransız, Flaman ve Hollandalı ustalarının portrelerinde ve pastoral sahnelerinde yer almışlardır.

1800’lerin ortalarında Brittany’deki küçük bir kasaba da Pontou’da şekillenmeye başlayan bu köpekler hızları, çeviklikleri ve çok çalışkan hallerinden dolayı avcıların ilgi odağıydı.

Brittany Spaniel Aynı dönemlerde İngiltere ve Fransa’nın doğusu başta olmak üzere Avrupa’nın diğer bölgelerinde deki köpek gösterilerinde kendini gösterdi. Böylelikle 1907 yılında Fransa tarafından tanınmış bir köpek ırkı olarak kayıtlara geçildi.

Bu türde diğer birçok köpek ırkı gibi  2. Dünya Savaşı’nın sonlarında tükenme tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Avrupa çapında Brittany köpeklerinin gen havuzunun bitmiş olması nedeniyle, Fransız yetiştiriciler türün standartlarını yeniden düzenlemek ve kürkünü siyah benekli olarak belirlemek zorunda kaldılar. Ancak ırkta yapılan bu değişikliği Amerikalı yetiştiriciler kabul etmedi. 1931 senesinde ABD Bretonya Epanyölü (o zamanki adıyla) köpeklerini renk konusunda sorun yaşamayarak, atalarını sahip olduğu kürk renklerine uygun geliştirerek tekrar ithal etmeye başladı. Bugün hala ABD ve Kanada’da Bretonya Epanyölü için siyah rengi kabul etmez ve ırk standartlarına uygun bir renk olmadığını ifade eder.  Bu iki ülke dışında diğer tüm ülkelerde siyah renk kabul edilmektedir.

1931’de Amerika’ya tanıtılan Brittany 1934 senesinde AKC tarafından kabul edilerek, cinsin ilk köpeği kayıt altına alındı. Bu gelişmenin ardından Brittany Spaniel ismini aldı. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Greyhound

Zaman içerisinde, yüzlerce Brittany türü köpek AKC’nin İkili Şampiyon unvanını kazanmıştır.

Brittany Spaniel Fiziksel Nitelikler

Vücut

Brittany köpekleri orta boylu, çevik ve en uzun bacaklı sportif köpek ırklarındandır. Boyu, gövdesi ve vücut uzunluğu birbirine eşittir. İnce derisi biraz gevşektir.

Brittany Spaniel

Kafa

Orta boy, yuvarlak kafatası kama şeklindedir ancak çok geniş değildir. Namlu ve orta uzunluktaki burun çıkıntısı, geniş burun deliklerine sahiptir Dişler ise makas ısırığında kapanır.

Kulaklar

Brittany köpeğinin üçgen kulakları vardır ve başa yakın, düz bir şekilde uzanır. Yukarıda olan kulakları, yassı, kafaya yapışık ve aynı zamanda kısadır. Kulak uçlarında çok hafif tüyler vardır.

Gözler

Brittany Spaniel yuvarlak, belirgin, parlak gözleri kürk rengine göre değişiklik gösterir. Koyu kahverengiden kehribar ve ela tonlarına kadar fazla çeşitliliği olan göz rengi vardır. Gözleri, herhangi bir zarara karşı kalın bir kaş tarafından korunur.

Bacaklar ve Ayaklar

Brittany sportif köpek ırkları içinde en uzun bacaklara sahip olan cinsler arasındadır. Uzun mesafeleri çok hızlı ve yorulmak bilmeden koşar. Her an göreve hazır, atletik, kıvrak ve güçlü bir av köpeğidir.

Kuyruk

Brittany köpeklerin bazılarının kuyruksuz doğar. Kuyruklu türün sahibiyseniz kuyruk kırpılmadığı zaman da çok uzamaz.

Tüy

Bu köpeklerin tek katmanlı, hafif tüylü, düz veya dalgalı kürkü orta sertlikte ve yumuşaktır. Çok yoğun tüyleri yoktur,sadece bacak bölgesinde tüylenme görülür ancak o da çok fazla değildir. Kulak uçlarında püskül şeklinde hafif uzun tüyler görülür

Renk

Brittany Spanyel ya da diğer adlarıyla Brittany veya Epagneul Breton 5 rengi ile kabul görmüştür. Portakal ve beyaz, kızıl ve beyaz, siyah ve beyaz, karaciğer, siyah tricolor yada kızıl tricolor yani üç renkli ve ayrıca siyah üç renklidir.

Brittany Spaniel Bakımı

Brittany az bakım gerektiren dayanıklı bir köpek ırkı olup haftada bir veya iki kez yumuşak bir fırça ile taramalısınız. Orta derecede tüy döken Bretonya Epanyölü düzenli bakım işlemleriyle, dökülmeleri azalacaktır.

Banyo ihtiyaçlarını belirli aralıklarla ve gerektiği durumlarda yaptırmak yeterli olacaktır..

Azda olsa tüylenmelerin görüldüğü kulak ve bacak bölgeleri düzenli kontrol edilerek, temizlenmelidir. Çalıların arasında gezinmelerine mani olmayacak şekilde bu bölgelerde tüyler düzenlenmelidir.

Ayak tırnakları düzenli olarak ayda en az 1 kez kesilmeli ve dişleri düzenli olarak haftada 2-3 kez fırçalanmalıdır. Aynı zamanda göz, burun ve genel olarak tüm vücut kontrolleri yapılmalıdır.

Brittany Spaniel Beslenmesi

Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına, metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinizden detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın