HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Bull Terrier

Bull Terrier

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
32 0
Bull Terrier

Bull Terrier

Bull Terrier ırkı kaslı, sağlam ve güçlü vücut yapısıyla ilk bakışta sert karakterli bir köpek gibi dursalar da bir o kadar da sevimli mizaçları vardır. Heyecanlı, eğlenmeyi seven, komik ve oldukça oyuncu bir köpek oluşları ara sıra yaramazlık boyutuna ulaşır.

Bull Terrier Özellikleri ve Bakımı

Tür : Terrier, Köpek Dövüşleri, Arkadaş
Ağırlık : 22-32 Kg
Yükseklik : 53- 56 Cm
Aile : Mastiff, Bull, Terrier
Menşei : İngiltere
Menşei Tarihi : 1800’ler
Yaşam Süresi : 10- 14 Yıl

Arkadaş canlısı Bull Terrier ırkı, sahiplerine oldukça sadıktır. Yeni tanıştığı insanlara karşı çekingen değildirler. Ancak bu olumlu yanları iyi bir eğitimle ortaya çıkarılmalıdır. Yoksa Bulldog genlerinin getirisi olarak hırçın davranışlar sergileyebilir ve başına buyruk olabilirler.

Çok enerjik ve hareketli oldukları için günlük egzersiz ihtiyaçları yüksek tempolu olmalıdır. Bu ihtiyacı karşılandığı taktirde ev ortamında daha sakin ve uysal olduklarını görebilirsiniz. Köpeğinizi hem ev ortamında hem de dışarıda egzersizler sırasında tek başına bırakmamalısınız. Yalnız durduğu zaman etrafındaki eşyaları ısırmak, koparmak ve çiğnemek için davranışlar sergilemeleri olasıdır.

Bu davranışları köpeğiniz çok sevse de ev ortamına ve en önemlisi ilerleyen zamanlarda köpeğin sağlıklarına zarar vermektedir. Zira kopardıkları şeyleri ısırdıktan sonra yutabilirler. Bu durum da ilerleyen zamanlarda mide-bağırsak tıkanmasına sebebiyet vererek fark edilmediğinde köpeğinizin ölmesiyle son bulan sağlık sorununa dönüşebilir.

Egzersiz yapmaya çıkarken köpeğinize her ne kadar eğitim vermiş olsanız da kesinlikle tasma takmalısınız. Çünkü bir şeyleri kovalama içgüdüsü sebebiyle ani hareketlerin önüne tasma yardımıyla geçebilirsiniz. Çiğneme, ısırma davranışları sebebiyle zaman zaman Bull Terrier köpeklerine ağızlık takıldığı görülmektedir.

Eğitimlerine erken aşamada başlar ve iyi eğitirseniz daha sakin, sevecen ve uysal davranışlar sergilerler. Aksi halde iyi eğitim görmezlerse, huysuz, saldırgan ve sert mizaçları ön plana çıkar ve tehlikeli olurlar. Bu nedenle eğitimleri orta zorluk derecesindedir.

Apartman hayatına egzersiz ihtiyaçları karşılandığı ve iyi eğitildiği sürece kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Gün içerisinde evde yalnız başına bırakılmamalı, yetişkin birisiyle birlikte olmaları gerekir. Çünkü aksi halde evi dağıtmaları, eşyalara zarar vermeleri mümkündür. Ayrıca havlama eğilimleri olduğu için apartman sakinlerine rahatsızlık verebilir.

Tarih

Bulldog cinsi boğalarla kanlı dövüşler yapan bir ırk olarak hayatımıza dahil olmuştur. Bu kanlı dövüşler de boğalara karşı daha güçlü bir köpek yaratmak isteyen kanlı spor severler, yeni köpek üretmek için çalışmalara başlatmışlardır. Bu çalışmalar sonucunda Bull Terrier cinsi 1835 yıllarında, Bulldog ve günümüzde soyu tükenmiş olan beyaz İngiliz Teriyeri çiftleştirmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

1860 gibi James Hinks, Bull ve Teriyer köpeklerinden beyaz renkli bir köpek üretmek istedi. Beyaz İngiliz Teriyeri ve Dalmaçyalı cinsini melezledi ve Bull Teriyer adını verdiği tamamen beyaz rengine sahip bir köpek ortaya çıkardı.

Yeni beyaz bu köpekler halkın dikkatini çekti. Asil duruşlarıyla, üst tabakadaki genç erkeklerin yanında gezdirdikleri modanın bir parçası haline geldi. Köpek dövüşlerindeki başarılarının yanı sıra insanlara karşı kibar davranışları sebebiyle Beyaz Süvari ve Beyaz Şövalye lakabını aldılar.

Bu köpeklerin ilerleyen zamanlarda kendilerine özgü olan kafa yapısı gelişti. 1900’lerde, Staffordshire Bull Teriyerleri ile melezlendi ve cinsin tüy rengi yeniden renk kazandı. Bu melezlenme ve farklı kürk rengi ilk başta kabul edilmese de 1936 yılında AKC tarafından ayrı bir ırk olarak kabul edildi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Australian Terrier

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Bull Terrier sıkı, adaleli ve atletik görünümde yuvarlak hatlı vücuda sahiptir. Omuzları güçlü bir köpektir. Vücutları orta uzunluktadır ve iri kemiklidirler.

Kafa

Uzun, yuvarlak şeklindeki kafa yapısıyla farklı bir görünüme sahiptir. Bull Terrier’in başı uzun, üst kısmı düzdür. Kafa biçiminde alın kısmı çıkıntısız şekilde olup burnuna doğru hafif bir kavisle inerek sonlanır.

Kulaklar

Bull Terrier köpeğinin dik, sivri kulakları orta büyüklükte olup birbirine yakın şekilde konumlanmıştır.

Bull Terrier

Gözler

Bull Terrier’ın küçük, koyu renkli ve badem şeklide gözleri birbirine yakın mesafededir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bull Teriyerleri, iri ve heybetli bedeni, sıkı ve kaslı bacakları ile yere güçlü basan ayaklara sahiptir. Yürüyüşleri de bir o kadar çevik ve sağlam adımlarladır.

Kuyruk

Bull Terrier’in kuyruğunun genel duruşu yere yatay şekildedir. Uzun da olabilir, kısaltılmışta görebilirsiniz. Sevindiğinde yada heyecanlandığında dik ve hafif kıvrık görmenizde mümkündür.

Tüy

Kürk yapısı kısa, yoğun, düz ve sert ve pürüzsüz bir görünüme sahiptir.

Renk

Bull Terrier beyaz ve diğer renkteki kürkleriyle ikiye ayrılır. Çoğunlukla karşılaşılan beyaz köpeklerdir. Renkli kürke sahip Bull Terrier siyah, kızıl, brindle, siyah-brindle, açık kahverengi ve beyaz işaretli renk çeşitleriyle de görünebilir.

Bakım

Bull Terrier’ın minimum bakım isteyen kürkünü haftada bir kez tarayabilirsiniz. Genelde çok tüy dökmezler. Yılda iki kez, tüy dökme mevsiminde tarama sıklığını arttırırsanız sorun olmayacaktır.

Banyo ihtiyaçları da sürekli değildir. Çamura bulaşmadığı, kirlenmediği ve kötü kokmadığı sürece sık sık yıkamanıza gerek kalmaz.

Tırnak bakımını ve kesme işlemini uzamasına göre ayda bir iki kez yapmalısınız. Ağız ve diş sağlığı açısından haftada en az 2 kez diş fırçalamak ağız sağlığı ve bakteri oluşumuna engel olması için önemlidir.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinizden detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın