HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Bullmastiff

Bullmastiff

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
33 0
Bullmastiff

Bullmastiff 

Bullmastiff sahibine sadık, nazik, sessiz, refakatçi, uyanık, sevecen, koruyucu ve cesur bir köpek ırkıdır. Korkusuz ve cesur tarafları daha çok kendilerini tehdit altında hissettiği zaman ortaya çıkar. Arada inatçı oldukları ve kendi bildiklerini yapmak istedikleri görülmektedir. Aile üyelerine ve sahibine karşı çok bağlıdır. Sevdiklerini korumak için kendi canını dahi tehlikeye atabilir. Her ne kadar uysal, sıcakkanlı ve uyumlu olsa da davetsiz misafirlere karşı saldırgan davranışlar sergilemesi mümkündür.

Bullmastiff Özellikleri ve Bakımı

Tür : Çalışma Köpeği
Ağırlık : 45- 59 Kg
Yükseklik : 60 – 69 Cm
Aile : Mastiff, Boğa
Menşei : İngiltere
Menşei Tarihi : 1800’ ler
Yaşam Süresi : 8- 10 Yıl

Bullmastif çok havlamaz ve sessiz bir bekçi köpeği olarak bilinir. Bullmastif çocuklara arası iyidir ama heybetli bir ırk olduğu için çocuklarla sosyalleşirken yetişkin kişiler tarafından gözlem altında tutulması gereklidir. Erken dönemden itibaren sosyalleştirildiği zaman diğer evcil hayvanlara karşı da iyi davranır.

Bu ırkı iyi yetişmesi, karakter ve davranışlar sergilemesi için iyi bir lidere ihtiyacı olacaktır. Kırılgan, çekingen ve liderlik vasfı yüksek olmayan kişilerin yetiştirmekte zorlanacağı bir ırktır.
Bullmastif yeterli egzersiz yaptığı sürece apartman yaşamana uyum sağlar ama kendini daha rahat ve özgür hissedeceği yer, bahçesi olan geniş bir evdir. Ev içerisinde aktif değillerdir ve küçük bir bahçe onların ihtiyacını karşılaması için gerekli ve yeterlidir. Çok sıcak havalara karşı dayanıklı değildir. Soğuk havalarda ise idare edebilirler.

Eğitimler, sosyalleştirme etkinlikleri onların karakter gelişimi için oldukça önemlidir. İtaat eğitimi ilk günden itibaren verilmelidirZor bakılacak, eğitilecek bir köpek değildir ancak sadece disipline ihtiyacı vardır.

Tarih

19. yüzyılın sonlarına Bullmastiff, %60 Mastiff ve %40 Bulldog cinslerinin melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Mastiff Britanya’nın en eski köpek türlerinden biri olmasına rağmen, onun soyundan geliştirilen Bullmastiff’in o kadar eski bir kökü yoktur.

Köpek sahipleri mülk bekçisi olarak bu ırkı tercih etti. Zamanla daha açık renkli köpekler ve Mastiff atalarına benzerlik gösteren siyah maskeli Bullmastiff’ler görüldü.

Bir kaçak avcıyı tutup onu yaralamadan sahibine ulaştıracak kadar uysal ve yabancıları korkutacak kadar büyük olan bu köpekler arazide kaçak avlanan kişiyi sessiz şekilde izler, kısa mesafede hızlıca koşar ve avcıyı ısırmadan etkisizleştirirdi.

İngiltere’nin büyük kentlerinde avlanma arazilerinin bekçileri tarafından, kaçak avcıları yakalaması için geliştirilen Bullmastiff büyük, sessiz ve korkusuz bir ırk olarak görevini başarıyla yaptı.

Kaçak avcılık olayları bitince, Bullmastiff cinsi köpekler koruma köpekleri olarak yeni görevleriyle yaşamlarına devam ettiler

1924 yılında Bullmastiff ırkı İngiliz Kennel Club (İngiltere) saflarına katıldı ve ırk standartları belirlendi. AKC tarafından ise 1933 tarihinde kabul edildi.  Geçmişten bugüne koruma ve bekçi özellikleriyle öne çıksalar da zamanla bir aile köpeğine dönüşmüşlerdir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Bullmastiff güçlü, büyük, gövdesi boyundan biraz daha uzun orantılı bir vücuda sahiptir. Hantal bir köpek türü değildir. Omuzları güçlü ve kaslıdır.

Bullmastiff

Kafa

Büyük, geniş ve kare şeklinde kafası vardır. Yanakları geniştir. Kafası kırışıktır ve namlusu koyu renk olup geniş ve derindir.

Kulaklar

Bullmastif türünün orta büyüklükte, geniş, yüksek ve V şeklindeki kulakları yanaklarına yakın olarak yerleştirilmiştir. Konumu itibariyle köpeklerin kafatasına kare bir izlenim verir. Kulakları koyu renkte ve düşük durmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Dandie Dinmont Terrier

Gözler

Bullmastif köpekleri orta büyüklükte birbirinden ayrılmış ve mesafeli gözleri koyu kahverengi, ela renklerdedir. Açık renk ve sarı göz renkleri kusur sayılır.

Bacaklar ve Ayaklar

Bu ırkın kaslı ve güçlü arka bacakları ,düz, güçlü ve kemikli ön bacakları vardır. Yürüyüşü de düzgündür. Ayaklar orta büyüklüktedir. Kemerli ve yuvarlak parmakları vardır.

Kuyruk

Bullmastif ırkının tabandan kalın başlayıp uca doğru sivrilen ve dizlere kadar uzanan kuyruğu vardır. Kuyruk düz ya da kavisli şekildedir.

Tüy

Bullmastif ırkı kısa, yoğun, hafif pürüzlü ve sert yapıda olan kürkü sıcak- soğuk hava koşullarına karşı korumaktadır. Kürkünün bakımı ise genel olarak kolaydır.

Renk

Açık kahverengi veya kırmızının farklı tonlarından oluşan, çoğunlukla kafasında siyah işaretler bulunan bir kürk rengi ile göğüs kısmında hafif beyazlıkların, yüz bölgesinde siyah lekelerin görülmesi mümkündür.

Bakım

Bullmastif sert kıllı bir fırçayla haftada 2-3 kez tarama ve fırçalama yapmanız yeterli olacaktır. Yıl içinde her köpek ırkı kadar tüy dökerler. Ama mevsim geçişlerinde tüy dökülme miktarında artış görülebilir. Bu dönemlerde tarama sıklığını arttırmanız ve beslenmesine dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Bullmastiff ırkının horlama ve salya akıtma eğilimleri vardır. Bu nedenle kürkünün, ağız ve boyun çevresinin gün içerisinde, düzenli olarak temizlenmesi ve nemli bir bezle silinmesi gerekir. Sadece gerektiğinde ve de çok kirlendiğinde yıkanması yeterli olacaktır.

Bullmastif’in tırnaklarının ayda bir, iki kez kontrol edilmesi ve gerekiyorsa kesilmesi ya da törpülenmesi önerilir. Kulaklarının kir, enfeksiyon riskine karşı belirli aralıklarla kontrol edilerek temizlenmesi de aynı şekilde önemlidir. Köpeğinizin ağız, diş sağlığını korumak ve oluşabilecek kötü kokular önlemek için de haftada bir iki kez dişleri fırçalanmalıdır. Bullmastif’in günlük, haftalık ve aylık bakımlarını düzenli yapmalısınız. Aynı zamanda buna ek olarak profesyonel kontrolle ve sağlık takibi için de veterinere götürmelisiniz. Bakımlarını düzenli yapıp, sağlık durumunu takip ettiğiniz Bullmastif köpeğinin mutlu ve uzun bir hayat sürmesine katkıda bulunursunuz.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek için Veterinerinizden detaylı bilgi almalısınız.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın