HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Cesky Terrier

Cesky Terrier

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
32 0
Cesky Terrier

Cesky Terrier Özellikleri ve Bakımı

Cesky Terrier köpek türü Çek Cumhuriyeti’nin ulusal köpeğidir. Zeki, maceracıdırlar. Çocukların iyi anlaşıp oyun oynadığı arkadaşı, yetişkin insanların ise yürüyüş arkadaşı olarak insan dostlarının hayatında yer alırlar.

Tür : Teriyer

Ağırlık : 5-9 Kg

Yükseklik : 25-35 Cm

Aile : Terrier

Menşei : Çekoslovakya, Sovyetler Birliği

Menşei Tarihi : 1950’ler

Yaşam Süresi : 5- 15 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Cesky Terrier, terrier köpek ırkının çalışkan ve azimli olma özelliklerini taşırken terrier çeşidine kıyasla biraz daha sakin ve uysaldır. Oyuncu, maceracı, sportif, korumacı, sakin ve sabırlı bir ırk olmasının yanında sevdiklerine karşı sıcak, cana yakın ve arkadaş canlısıdır. Bu cinsin diğer ev hayvanlarıyla da arasının iyi olduğu bilinmektedir.

Cesky Terrier koruyucudur ve kesinlikle saldırgan olmayan bir köpektir. Saldırgan davranış sergileyen Cesky Terrier köpekleri kusurlu olarak kabul edilir. Yavruluk döneminden itibaren eğitim alıp, sosyalleşirlerse çok fazla havladıkları görülmez. Diğer Terrier köpeklerine göre daha az egzersiz yapması onlar için yeterli olacaktır.

Apartman yaşamına uyum sağlayabilirler. Ev içinde orta derecede hareketli olan bir türdür. Günlük egzersiz ihtiyacını karşılanırsa her türlü ortama ve eve uyum sağladığını görebilirsiniz. Cesky Terrier çok havlamayan iyi bir bekçi ve ev köpeğidir.

Tarih

Cesky Terrier diğer ismiyle Bohemian Terrier, Çek Cumhuriyeti sınırlarında ortaya çıkan küçük bir köpek ırkıdır.

Irk 1950 yılında refakatçi köpek olarak da görev alabilecek küçük, çok yönlü bir av köpeği yaratmak isteyen Çek bir yetiştirici olan František Horák tarafından geliştirildi. Horák geliştirmeyi amaçladığı köpek için işe bir Sealyham Teriyeri ile İskoç Teriyeri yetiştirerek başladı. Sonrasında ortaya çıkan yavruyu bir Chihuahua ile melezleyerek Cesky Teriyerini üretti.

1963 senesinde FCI tarafından Cesky Terrier resmen tanınmıştır. Ceskys ilk başta 1980’li yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edilmiştir. 2011’de ise AKC bu türü tanımış ve kabul etmiştir.

Dünyadaki bütün kulüpler tarafından tanınan Cesky Terrier (Çekya Teriyeri) ırkı, en nadir bulunan 6 cinsten birisidir. İyi bir avcı, iz sürücü, bekçi ve ev arkadaşı olarak insanların hayatında yer alan yumuşak mizaçlı bir köpektir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Cesky köpekleri, iyi kaslı ve sağlam yapılı, dikdörtgen orantılı yakışıklı köpekler arasındadır. Boyun orta uzunluktadır ve boğazdaki deri gevşektir ama gerdan oluşturmaz. Sırtı güçlüdür. Hafif kavisli bir bele sahiptir. Hantal bir vücudu yoktur.

Kafa

Uzun ama çok geniş olmayan bir kafaya sahip olan bu köpeklerin oldukça çıkık elmacık kemikleri vardır. Orta boyda ve güçlü çene yapılarına sahiptir. Dudakları sıkı ve fazlasıyla kalındır.

Kulaklar

Cesky Terrier ırkının üçgen şeklinde, uzun, düşük ve orta büyüklüktedir. Kafasının üstüne konumlanan kulakları ve yanaklara doğru düz bir şekilde düşmektedir. Düz olmayan tüylerle kaplı olan bu kulaklar gösterişlidir.

Cesky Terrier

Gözler

Orta büyüklükteki gözleri açık ve koyu kahverengi renklerindedir. Bakışları çok masumdur. Gözlerin çok büyük ya da çıkıntılı olması hata olarak değerlendirilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Brezilya Mastiff

Bacaklar ve Ayaklar

Cesky Terrier kaslı ve iyi açılı bacakları vardır. Kalın pedlere, iyi kemerli ayak parmaklara ve güçlü tırnaklara sahiptir. Ön ayaklar arka ayaklardan daha büyüktür.

Kuyruk

Cesky Terrier türü diğer teriyer köpek ırklarının çoğundan farklı olarak kalın ve alçak şekilde konumlanmıştır. Köpek dinlenme halinde olursa kuyruk ucunda hafif bir kıvrım ile aşağı doğru sarkma görülür. Hareket halindeyken ise kılıç gibi yatay ya da daha yüksekte taşıdığı görülür.

Tüy

Cesky Terrier’in orta uzunlukta, yumuşak, ince, sağlam, hafif dalgalı ve parlak bir kürke sahiptir.

Renk

Ceskt ırkı iki temel renk olarak mavi gri ve açık kahve kahverengi olarak görebiliriz. Mavi gri köpeklerin siyah kürk rengiyle doğarlar. Açık kahve kahverengi köpekler ise çikolata rengiyle doğarlar. Dalgalı ipeksi tüyleri olan yavrular siyah doğmuş olsalar bile ten rengi, gri, beyaz ya da sarı lekeler de bedeninde bulunur. Küçük köpeklerin tüylerinin rengi iki yaşına gelmeden önce açılmayabilir.

Bakım

Cesky Terrier ırkının yıl içinde az seviyede tüy döktüğü görülmektedir. Tüyleri hipoalerjenik olarak kabul edilir. Cesky Terrier’i haftada bir ya da iki kez taranıp fırçalanması gerekmektedir.

Cesky Terrier cinsi sık banyo yapması gerekmeyen, az kokulu bir ırktır. Tüyleri çok fazla kir tutmadığı için ve gerektiği zaman yıkamanız onun için yeterli olacaktır. Her 1 ila 3 ayda bir kez ya da kirlenir ve kokarsa yıkayabilirsiniz. 

Tırnaklarının fazla uzayarak canını acıtmaması için ayda bir kez kesmeli ve de törpülemelisiniz. Kir, enfeksiyon riski yaşamamak için Cesky Terrier’in kulaklarını kontrol ederek ve kalıntı olduğu zaman temizlemelisiniz. Ağız sağlığı, kötü kokular ve bakterilerin oluşmasını engellemek için de köpeğinizin dişlerini fırçalamanız önemlidir. Aynı zamanda gözlerinin köşelerini enfeksiyon oluşmaması için temiz tutmalısınız.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinizden detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın