HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Clumber Spaniel

Clumber Spaniel

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
29 0
Clumber Spaniel

Clumber Spaniel Özellikleri ve Bakımı

Bu ırk alçakgönüllü, sakin, sessiz, ailesine bağlı ve spaniel köpek türleri arasında iyi bir avcı ve sportif köpek olarak insanların hayatında yer alırlar. Beyaz kürkü de sahibinin av sırasında köpeğini bulmasına yardımcı olur.

Tür : Spor Grubu, Av Köpeği

Ağırlık : 24-39 Kg

Yükseklik : 43- 51 Cm

Aile : Gündoğdu, İspanyol

Menşei : İngiltere

Menşei Tarihi : 1700’ler

Yaşam Süresi : 10- 12 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Clumber Spaniel, uysal, tatlı, alçakgönüllü, zeki, sessiz olmaya eğimli, iyi bir avcı ve hoş bir köpek olarak nitelendirilir. Spaniel köpek ırkları arasında iyi bir avcı olarak öne çıkar.

Clumber Spaniel ırkı çevresindeki insanlara karşı değişkenlik gösteren duygu durumu yaşarlar. Kimisinin çekingen, mesafeli, kimisinin de herkese karşı sıcak ve sevecen olduğu görülür. Yabancılara karşı mesafelidirler ama asla saldırgan tutumları yoktur. Ev halkıyla genel olarak iyi anlaşsa dahi, daha çok bir kişiye kendini adar, bağlanır ve ona karşı iyi bir evcil hayvan olmaya çabalar. Sevdiklerinin, sahibinin isteklerini yerine getirmeye heveslidir. Zeki, sevgi dolu ve arkadaş canlısı mizaçlarıyla çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaştıkları görülür.

İyi bir liderle eğitilmezlerse erkek Clumber Spaniel köpekleri öne çıkmaya ve etrafındaki herkese, her şeye hükmetmeye çalışabilir. Aynı zamanda Clumber Spaniel yemek yemeği, buzdolabı, dolap karıştırmayı ve eşyaları çiğnemeyi çok sever ve bu durum kötü alışkanlığa dönüşebilir. Böyle olunca da küçük çocukların elindeki yiyeceği alıp yiyebilir, en sevdiğiniz eşyanızı ısırıp, çiğneyebilir. Bunun önüne geçmek için de otoriter bir liderle iyi bir eğitim verilmelidir. Karakterinin iyi yönde gelişmesi ve iyi huylar kazanması için de ona sert davranmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde onun daha inatçı ve asi olmasına sebep olursunuz.

Clumber Spaniel ihtiyacı olan egzersizi yaptığı ve ihtiyaçları karşılandığı sürece, apartman hayatına uyum sağlayabilir. Serin havalarda sahibiyle birlikte yürüyüşler yapmaktan ve oyunlar oynamaktan mutlu olurlar. Yaşadığı ortamda çok havlamaz, çevresini rahatsız etmezler. Yalnızca gerekli durumlarda, sahibini uyarmak ve olası bir tehlikeyi haber vermek için havlarlar.

Av köpekleri arasına en alçakgönüllü, sevecen ve iyi huylu olan köpek cinsi ve muhteşem bir ev arkadaşı olarak sizinle yaşam sürerler.

Tarih

Spaniel köpek cinsleri arasında en kilolu olan Clumber, 1700’lerin sonlarından itibaren bilinen en eski türlerden biridir. Cinsin kesin hangi ırkların çiftleşmesiyle ortaya çıktığı bilinmemektedir.

Araştırmacıların bir kısmı bu köpeklerin Fransa’dan İngiltere’ye gönderildiğini ifade eder. Ama bu bilgiyi destekleyecek oldukça az kanıt vardır. Bu köpekler, ismini Dük’ün mülkü olan Nottingham’daki Clumber Park’ından almıştır.

Clumber Spaniel bölgede yaşayan unvanlı aileler ve toprak sahibi İngiliz soylular arasında birçok kişinin gözdesi oldu. Clumber türü köpekler soylular ve yüksek seviyedeki kişiler haricinde sıradan insanların sahiplenmesi zor olan bir köpekti.

1800’lü yılların ortalarında ilk İngiliz köpek gösterileri düzenlenmiş ve Clumber de sahnedeki yerini almıştı. 1800’lü yılların sonlarında da Amerika’ya Kanada yoluyla getirilmiş ve burada da tanıtılmıştı. AKC henüz kurulmadan önce de Amerika’da Clumber Spaniel cinsi hakkında dikkatli şekilde çalışmalar yapılmış ve kitapları yazılmıştı. Clumber Spaniel cinsi, 1884 senesinde AKC’nin kurulmasının hemen sonrasında, AKC’nin kaydedilen ilk dokuz ırkı arasındaydı.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Clumber Spaniel yere yakın, alçak yapılı ve ağır bir köpektir. Buna rağmen kolay hareket ettikleri bilinmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Field Spaniel

Kafa

Clumber ırkının kafası geniş, kare şeklinde ve büyüktür. Derin bir namlu, büyük burnu vardır. Burun kısmı köpeklerin avı alıp gelmesini kolaylaştıracak genişliktedir. Biraz sarkık, gelişmiş dudakları vardır.

Kulaklar

Clumber Spaniel’in kulakları büyük, sarkık ve yuvarlak uçlu üçgen görünümündedir. Sarkık kulakları, başın altına doğru konumlanıp ve çeneye doğru gelmektedir.

Gözler

Clumber’in gözleri iri ve koyu kehribar renktedir. Kulaklarının öne düşmesi sebebiyle gözlerinin kapanması, tam gözükmemesi olasıdır.

Clumber Spaniel

Bacaklar ve Ayaklar

Clumber Spaniel’in kısa, güçlü bacaklara sahiptir. Ayak tırnaklarından beşinci tırnağın kesimi sahibinin isteğine bağlıdır.

Kuyruk

Clumber’ın kuyruğu sahibinin isteğine ve yasal olarak kuyruk kesilmesine izin verilen ülkelerde kırpılır. Bu işlemin yasak olduğu ülkelerde kuyrukları doğal halinde bırakılmıştır. Kısa kuyrukları tüylüdür.

Tüy

Clumber Spaniel ırkı tüyleri yumuşak, kalın, ipeksi ve orta uzunluktadır. Boyun altındaki tüyleri fırfırlı görünümünde olup kulakları, bacakları ve göbek bölgesi orta seviyede tüylüdür.

Renk

Clumber’in kürk rengi genellikle beyazdır. Beyaz renk üzerinde sarı, limon ve portakal rengi lekeler, desenler görülebilir. Bu desenler çoğunlukla gözlerin çevresinde, başında ya da kulaklarında görülür. Gösteri köpeği olarak yetiştirilen bu köpeklerin kürkünde daha az desen, leke ve işaret olması gerekir.

Bakım

Clumber Spaniel köpeklerinin tüyleri dökülmeye yatkındır. Bu dökülme zaman zaman oldukça fazla olabilir ve hatta kar yağmış gibi etrafta beyaz beyaz uçuşurken karşınıza çıkabilir. Bunun önüne geçebilmek için haftada 2- 3 kez tarama ve fırçalama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir.

Clumber Spaniel türünün beyaz renkteki kürkü, hem rengi hem de yoğun yapısıyla önemli miktarda kir ve pislik tutabileceği için köpeğinizi gerektiği zaman ve belirli aralıklarla sık sık yıkamanız gerekebilir.

Tüy dökmelerinin yanında salya akıttıkları da görülen bu yüz ve ağız bölgesinin yıkanması dışında silinerek temizlenmesi ve nemli kalmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bunun yanında kafasındaki kıvrımları, kırışıklıkları nemli bir bezle silinmelidir.

Tırnaklarının fazla uzayıp canını acıtmaması için ayda bir, iki kez kesmeli ya da törpülenmesi tavsiye edilir. Kulak içleri kir ve enfeksiyon riskine karşı düzenli kontrol edilip, kalıntı olduğunda temizlenmesi çok önemlidir. Ağız sağlığını korumak ve kötü kokuların oluşmasını önlemek amacıyla haftada birkaç kez dişleri fırçalanmalıdır.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinizden detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın