HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Çekoslovak Kurt Köpeği 

Çekoslovak Kurt Köpeği 

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
46 0
Çekoslovak Kurt Köpeği 

Czechoslovakian Wolfdog (Çekoslavakya Kurt Köpeği)

Özellikleri ve Bakımı

Çekoslovak Kurt Köpeği  Görünüşü itibariyle bir kurda benzeyen bu köpekler uyanık, zeki, güçlü ve ilkel bir köpek cinsidir. Çok keskin koku alan burnu, üstün görme ve işitme kabiliyetine sahip olmalarıyla da daha da ön plana çıkarlar.

Tür

İşçi Köpek

Ağırlık

19- 26 Kg

Yükseklik

60- 66 Cm

Aile

Melez

Menşei

Çekoslovakya

Menşei Tarihi

1955’lı yıllar

Yaşam Süresi

10-16 yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Çekoslovak Kurt Köpeği korkusuz, cesur, aktif, oyuncu, güçlü, uyanık, çevik ve dayanıklı bir köpektir ırkıdır. Sahibine sadık ve sevdiklerine bağlı olmasıyla iyi bir bekçi köpeği olarak tanınırlar. Çekoslovak Kurt Köpeği, sadece sahibiyle değil, tüm ev halkı ve sevdikleriyle çok güçlü bir arkadaşlık bağı kurar. Çoğunlukla sosyal bir köpektir ama bu özelliğe sahip olması için erken aşamada eğitilmesi ve sosyalleştirilmesi gerekir.

Diğer evcil hayvanlarla etkileşim kurarken, sahibinin gözetimi altında olması önemlidir ve her zaman güvenilir ilişkiler kurmadıklarını bilerek dikkatli olunmalıdır. Czechoslovakian Wolfdog köpek cinsinin çocuklarla arası genellikle iyidir ve onlarla oyun oynamaktan ve vakit geçirmekten hoşlanırlar. Yabancılara karşı şüpheci ve dikkatli yaklaşan bu ırkın,bu temkinli yaklaşımı kesinlikle nedensiz yere saldırganlık seviyesinde değildir.

Çekoslovak Wolfdog genlerinde olan avlanma tutkusunu yavruyken bastırmanız gereklidir. Bu sayede yetişkin köpek olduğunda kendinden küçük hayvanlara karşı saldırgan davranışlardan bulunmamasını ve daha iyi huylu bir köpek olmasını sağlayabilirsiniz. Çekoslovak Wolfdog akıllı ve hemen tepki veren uysal bir köpektir.

Bu ırk çok akıllı ve eğitilebilen köpekler arasındadır. Eğitimlerinde tutarlı ve sabırlı davranılmalı, erken aşamada farklı ortamlarda farklı insanlar ve hayvanlarla sosyalleşmelidir. 

Egzersizlerinde ya da eğitimlerinde başarısız olmasının nedeni yeterli motivasyon sağlanamaması ve uzun, gereksiz tekrarlarla köpeğin yorulmasından kaynaklıdır. Bunun için eğitimle ödül, övgü ve oyun gibi pozitif pekiştirme yöntemlerine başvurulmalıdır.

Çok sık havladıkları görülmez ama bazen havlamaya yakın ve konuşurcasına sesler çıkardıkları görülür. Çekoslovak Wolfdog köpeği sahibiyle havlamanın dışında, hırlama, homurdanma ve sızlanma gibi seslerle ve beden diliyle iletişim kurmaya çalışır.

Çekoslovak Wolfdog her hava koşuluna dayanıklı olduğu için soğuk iklimlerde de yaşayabildikleri görülür. Fazla havlamaması, yeterince egzersiz yaptırıldığında sakin olması gibi özellikleriyle apartman dairesine de uyum sağlayabilirler.

Günümüzde Çekoslovak Wolfdog  spor yapmayı, bisiklet sürmeyi, yürüyüşe çıkmayı, koşmayı seven, açık hava etkinliklerinde zaman geçirmekten hoşlanan, aktif bir hayat yaşayan kişilere çok iyi arkadaşlık olur ve onlara keyifle eşlik ederler.

Tarih

Çekoslovak Kurt Köpeği 1955 senesinde Çekoslovakya’da bir Alman Çoban Köpeğinin, Karpat Gri Kurdu ile çiftleştirilmesiyle biyolojik bir deney olarak başlayan bir köpek cinsidir.

Kurt benzeri bu köpekler, Bay Hartl ve Bayan Rosik tarafından Alman Çoban Köpeği ve Avrasya kurdunu üzerinde yapılan çalışmaların neticesidir. Sarik, Brita, Argo ve Lejdy isimli dört Avrasya kurdunun yakalanıp, eğitilmesinden sonra, bu kurtların 40 ila 50 Alman Çoban Köpeği ile melezleme çalışmalarıyla başlamıştır. Melezleme sonucunda dünyaya gelen yavrular 10 yıl boyunca birbirleriyle çiftleştirilerek en sonunda Czechoslovakian Wolfdog ırkı elde edilmiştir.

1982 yılında Çekoslovak Wolfdog, o zamanın CSSR’sinin yetiştirici derneklerinin genel komitesi aracılığı ile ulusal bir köpek ırkı olarak kabul edildi. Çekoslovakya’da ulusal bir cins olarak 1982’de resmen tanınmasından sonra, 1989 yılında FCI tarafından da Çekoslovak Kurt Köpeği resmen bir ırk olarak tanındı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Cane Corso

Czechoslovakian Wolfdog bugünde gelişmiş yetenekleriyle iz sürme, arama-kurtarma çalışmaları ve avlanma gibi çeşitli çalışmalarda kullanılan köpekler arasındadır.

 Fiziksel Nitelikler

Vücut

Çekoslovak Wolfdog’u güçlü, çevik, dayanıklı ve sağlam bir vücudu vardır. En düşük yükseklik erkekler için 65 cm iken dişi için 60 cm’dir. Genelde gövde uzunluğu ve yükseklikleri orantılıdır.

Kafa

Çekoslovak Kurt Köpeği’nin kafa yapısı genel olarak vücutları ile orantılıdır. Burnu siyah renktedir. Gelişimi tamamlandığında 42 tane olan keskin ve güçlü dişlere sahip olur.

Kulaklar

Çekoslovak Kurt Köpeği üçgen şeklinde, geniş, büyük, uca doğru incelen, kısa ve dik kulak yapısına sahiptir.

Gözler

Çekoslovak kurt Köpek cinsinin eğik olarak yerleştirilmiş, kehribar renginde gözleri vardır. Siyah sürmeli yapı köpeklerin bakışlarına derin bir anlam katmaktadır.

Bacaklar ve Ayaklar

Çekoslovak Kurt Köpeği güçlü ve sağlam bacakları vardır. Güçlü ön ayakları dardır ve yere düz basar. Arka bacaklar uzun bir baldırdan ve kaslı üst kısımdan oluşur. Uzun adımlar atar ve koşarlar.

Çekoslovak Kurt Köpeği 

Kuyruk

Çekoslovak Kurt Köpeğinin sırtından başlayan tüylü kuyruğu aşağıya doğru serbesttir ve ayak bileğine kadar inecek uzunluğa sahiptir.

Tüy

Çekoslovak Wolfdog köpeğinin kürkü çift katmanlıdır ve soğuk havalarda dayanıklı olmasını sağlayan kürkü, kalındır.

Renk

Çekoslovak Kurt Köpeği cinsinin kürk rengi sarı-gri, gümüş-gri renklerinin kombinasyonundan oluşmaktadır. Çoğunlukla yüz bölgesinde, namluda açık renkli tüylerden oluşan hafif bir maske görülür.

Bakım

Çekoslovak Kurt Köpeği çift katmanlı kürkünün haftada 2- 3 kez taranması ve fırçalanması gerekmektedir.

Yıl içerisinde mevsimsel olarak iki kez daha çok tüy döktükleri için bu dönemlerde günlük fırçalama yapılması gerekecektir. Kürk yapısı sebebiyle soğuk aylarda daha fazla bakıma ihtiyaçları olur.

Vücutlarında köpek kokusu çok fazla değildir bu nedenle çok sık banyo yapmaya da ihtiyaç duymazlar. Gerektiği vakit ve belli aralıklarla yıkayabilirsiniz.

Hızlı uzayan tırnakları yine uzama hızına bağlı olarak ayda en az 1- 2 kez kesilmelidir. Kulakları enfeksiyon ve kire karşı düzenli olarak kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Ağız ve diş sağlığı için haftada 2- 3 kez dişleri fırçalanması önemlidir. Aynı zamanda göz, burun, pati ve tüm vücudunu kontrol etmelisiniz.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın