HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
38 0
kopek mamasinda bulunur

Mama seçimi nasıl olmalıdır?

Evcil hayvan beslerken zaman zaman ‘ Mama seçimi nasıl olmalıdır? gibi sorular hayvan sahiplerinin akıllarına geliyor ve o kadar çeşit mama arasından nasıl seçim yapabilecekleri konusunda haliyle kararsız kalıyorlar. Evcil hayvanların sağlıklı yaşam sürebilmeleri için gerekli besinlerin sağlanması gerekmektedir. Bu anlamda her hayvan türü için ayrı mamalar ve her hayvan türüne özel kendi içinde ayrılan etmenler bulunmaktadır. Bu anlamda evcil hayvanlarınızın daha sağlıklı ve uzun bir ömür yaşaması için mama seçimi kritik bir rol oynamaktadır. Söz konusu yazımızda da mama içeriklerinde dikkat edilmesi gereken noktalardan ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

Kediler İçin Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kediler etobur canlılardır ve besin gereksinimleri de buna göre şekillenmektedir. Fakat sokakta yaşayan bir kedi ile ev kedisinin mamadan sağlayacağı ihtiyaçlar daha farklı olacaktır. Genel olarak kedilerin almayı gereken mineral ve vitaminler;

 1. Et, tavuk veya balık olarak adlandırdığımız hayvansal protein kaynaklarıdır. Bir mama içerisinde mutlaka bu protein kaynakları belirli oranlarda bulunmalıdır.

 2. Kedilerin karbonhidrat ihtiyaçları belirli bir düzeydedir ve bu düzeyin çok yüksek olduğu söylenemez. Bu durumda yüksek kalitede tahıl içeren mama seçimleri yapılabilir.

 3. Kediler A, B, C, Folik asit ve B12 vitaminlerine ihtiyaç duyarlar. Bu anlamda mama içeriğinde bu vitaminlerin bulunması çok önemlidir.

Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yavru Kediler İçin Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Her canlı gibi kedilerin de küçüğü diğer boyutlardaki türüne göre daha çok enerji ve kalori ihtiyacı duymaktadır. Bu bağlamda ‘ Yavru kediler için mama seçimi nasıl olmalıdır? ‘ sorusuna verilecek cevap, protein ve yağ oranı yüksek mamalara ihtiyaç olduğu yönündedir. Genel olarak her kediden daha fazla Omega3 ve 6 vitaminlerine ihtiyaç duyan yavru kedilerin mamaları bu şekilde olmalıdır ve özellikle mama boyutu kedinin kolay çiğnemesi açısından diğerlerine göre daha küçük tutulmalıdır.

Yetişkin Kediler İçin Mama Seçimi

Yetişkin kediler 1 ila 7 yaş arasında olan kedilerdir. Bu bağlamda yetişkin kedilerinizi beslerken bazı özelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin yetişkin bir kedi, yavru bir kedi kadar hareketli olmadığı için ihtiyacı olan enerji miktarı da azalma göstermektedir. Bu anlamda karbonhidrat düzeyi daha düşük olan mama seçimleri yapmak kedinizin sağlıksız kilo almasının önüne geçecektir. Bunun dışında yetişkin kedi mamalarında bulunması gereken bir amino asit vardır ki o da Taurin adı verilen bir bileşiktir. Bu bileşik kedilerin kendi vücudunda üretilemediği için dışarıdan takviyesi sağlanmalıdır. Son olarak yetişkin olan bir kedinin bağışıklığının da artık korunması gerekmektedir. Bu nedenle E ve C vitaminleri de yetişkin kedi maması içeriğinde bulunmalıdır.

Yaşlı Kediler İçin Mama Seçimi

yasli kedi

Yetişkinlikten çıkan yani 7 yaşını doldurmuş olan kediler artık yaşlı kedi kategorisinde sınıflandırılmaktadır ve mama seçimi de buna göre yapılmalıdır. Bu bağlamda yaşlı kedilerde aktivite düzeyi çok fazla yavaşlamıştır ve bu durum da böbrek rahatsızlıklarına davetiye çıkarabilir. Bunun için özellikle yaşlı kediler için mama seçimi yapılırken mama içerisinde sodyum, fosfor ve kalsiyum çok olmamak şartı ile veterinerinizin önereceği düzeyde bulunmalıdır. Böyle bir mama bulamıyor iseniz şayet, bu içeriklerin olmadığı bir mama seçimi yaparak yine veterinerinizin belirttiği oranda kedinize sodyum, kalsiyum ve fosfor desteği yapabilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kedi veya Köpeğe Kimlik Nasıl Çıkartılır

Kısırlaştırılmış Kediler İçin Mama Seçimi

Yaştan bağımsız olarak değerlendirilen bu durum özellikle erkek kediler için önem arz etmektedir. Çünkü hem kısır olup, hem erkek olup hem de evde beslenen kediler zamanla yağlanabilir. Bu bağlanma da kedilerin böbreklerinde taş oluşumuna kadar gidebilmektedir. Bu sebeple kısırlaştırma ameliyatı geçirmiş kedilerde beslenmeye dikkat edilmelidir. Bu anlamda kısırlaştırılmış kedi mamalarını tercih edebilirsiniz.

Kediler İçin Yaş Mama Mı, Kuru Mama Mı?

Uzman veterinerler kediler için her iki mama türünü de tavsiye ediyor. Fakat genel olarak ‘ Mama seçimi nasıl olmalıdır? ‘ sorusuna cevap verecek olursak yaş ve kuru mama konusunda sınırlandırmalar mevcut. Bu durumda da veterinerlerin tavsiyesi haftada 1 kez yaş mama diğer günler kuru mama şeklinde kedinin beslenmesidir.

Köpekler İçin Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Köpekler, yapı olarak daha büyük oldukları için mama ihtiyaçları da daha fazla olmaktadır. Bu anlamda köpeklerde mama seçiminde çeşitli kriterler bulunmaktadır. Genel olarak köpek mamalarında bulunması gereken bazı özelliklere dikkat edilmelidir. Bu anlamda köpeğinizin sağlıklı büyümesi ve hayatını sağlıklı sürdürebilmesi için şunlara dikkat etmeniz gerekir;

 • Taze ve et oranı yüksek mamaların seçilmesi gerekmektedir.

 • Köpekler de kediler gibi tahıl ihtiyacı bulunmamaktadır. Tahıl içeriği olan mamalar köpekler tarafından fazla tüketildiğinde ileride şeker hastalığı ve obezite gibi problemlere yol açabilmektedir.

 • Köpek mamalarının içeriğinde kalsiyum, fosfor, bakır, iyot, demir maddeleri ve A, B1 ve D vitaminleri bulunmalıdır.

 • GDO içermeyen, renklendirici ve tatlandırıcı bulunmaya mamaların tercih edilmesi de köpeklerin ağız ve diş sağlığı açısından önem arz etmektedir.

 • Son olarak köpek mamalarında kesinlikle soya bulunmamalıdır.

Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yavru Köpekler İçin Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yavru köpekler genel olarak çok oyuncu ve hareketli yapılara sahiptirler. Küçük olduklarından dolayı da besin ihtiyaçları oldukça fazladır. Bu nedenle özellikle yavru köpek maması seçimi yapılırken öncelikle köpeğin ilk aylarda anne sütü aldığından emin olunmalıdır. Çünkü anne sütü her türden memeli canlı için hayati bir gereksinimdir. Bir buçuk, iki aylık duruma gelen köpekler için dişleri çıktığından artık yaş mama kullanılabilmektedir. Bu dönemde kullanılan mamaların içeriğinin bağışıklık sistemini güçlendirici, kas ve iskelet gelişimi için tamamlayıcı yapıda olması gerekmektedir.

Yetişkin Köpekler İçin Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yetişkin köpeklerde hareketlenme, yavru köpeklere göre daha az miktarda olmaktadır. Bu anlamda yetişkin köpeklerin yine bağışıklık sistemini koruyu özellikte mamalar tüketmesi gerekmektedir. Belirli bir kütleye ulaştıkları için yetişkin köpek mamalarında aşırı miktarda vitamin ve mineral bulunmamalıdır. Çünkü köpeklerde aşırı kilo insanlar gibi obezite, şeker hastalığı, görme bozukluğu gibi olaylara davetiye çıkarabilmektedir. Bu anlamda yetişkin köpekler daha çok evde vakit geçirmeyi tercih ettikleri için mama içeriği de yağ oranı bakımından düşük olmalıdır.

Yaşlı Köpekler İçin Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

yasli kopek

7 yaş ve üzeri köpekler yaşlı köpekler olarak adlandırılmaktadır. Bu anlamda yaşlı köpek mamaları en az %30 oranında et içeriğine sahip olmalıdır. Çünkü yaşlılık dolayısı ile kemik sorunları yaşayan köpekler için hayvansal protein, kemik yapısını destekleyici rol oynamaktadır. Yaşlı köpek maması alırken kolay sindirilebilir olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü belli bir yaştan sonra hareketleri kısıtlanan köpekler sindirim problemleri yaşayabilmektedir. Bunun yanında yaşlı köpekler için omega3 omega 6 besin içeriklerinin de mamalarda bulunması önemlidir.

Çünkü zaman geçtikçe köpeklerin bağışıklığı da düşmektedir. Yaşlı köpek mamalarının bir nebze yumuşak olması da yaşlı köpeklerin mamayı kolay çiğneyebilmesi için önemlidir. Söz konusu yazımızda evcil hayvan sahiplerinin en çok merak ettikleri konulardan olan Mama seçimi nasıl olmalıdır? ‘ sorusunu cevaplandırdık. Bu anlamda sizler de evcil hayvanınız türüne, yaşına, fiziksel durumuna, mama zevkine, tüy yapısına bakarak ve en önemlisi veterinerinize danışarak bu öneriler doğrultusunda bir mama seçimi yapabilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın