HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
34 0
Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel Özellikleri ve Bakımı

Cavies ilk başta asil ve büyüleyici dış güzelliğiyle ve karakter özellikleriyle her geçen gün popülerliği artan bir türdür. Oyuncak ırkının nazik ve dikkatli yanı ile Spaniel cinsinin canlılığı ve atletikliğini bedeninde birleştirmiştir. Güzel yüzü, yuvarlak gözleri, nazik ve sevgi dolu yapısıyla karşısındaki insanları etkileyen bir köpektir.

Tür

Oyuncak

Ağırlık

5-8 Kg

Yükseklik

30-33 Cm

Aile

Spaniel

Menşei

İngiltere

Menşei Tarihi

1600’ler

Yaşam Süresi

9-15 yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Cavalier King Charles Spaniel sahibiyle, sevdikleriyle vakit geçirmekten çok mutlu olur. Sahibinin ufak bir ilgisi ve bakışıyla son derece mutlu olurlar. Buldukları her fırsatta kucağınıza çıkmak için hamle yapabilirler.

Bu cins sevilmeyi ve sevmeyi çok sever. O yüzden uzun süre tek başına kalmak, ilgi görmemek onları çok üzer ve davranış bozukluklarına yol açar. Ailesine ve sevdiklerine son derece bağlıdır, onlarla oyun oynamak vakit geçirmek en çok keyif aldıkları şeylerdir. Arkadaş canlısı, sadık ve her daim yanınızda olacak bir insan dostudur.

Aynı zamanda çocuklar, yabancılar, köpekler ve diğer evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşırlar. Uyumlu bir köpek oldukları için yabancılara karşı da sıcakkanlıdır. Çocuklara karşı fazlasıyla tolerans sahibidir ve çocuklu ailelerin rahatlıkla tercih edebileceği bir ırktır.

Eğitilmesi kolay bir ırk olduğu için çaba gösterildiği, tutarlı ve sabırlı olmanız durumunda en kısa sürede eğitimlerini tamamlayabilirsiniz. Dışarıda sosyalleşmesi de onların eğitim süreci için önemlidir.

Dışarıya yürüyüşler ve egzersiz nedeniyle çıktığınızda her ne kadar söz dinleyen uyumlu bir köpek olsa da köpeğinize tasma takmalısınız. Gelişmiş av köpeği yanıyla bir şeylerin peşinden koşmak, bir şeyleri kovalamak onların hoşuna gider. Birden, yanınızdan ayrılması mümkündür.

Apartman hayatına az havlayan yapısı, orta seviyedeki egzersiz ihtiyacı ve insanlarla olan iyi ilişkisiyle hemen uyum sağlarlar.

Tarih

Cavalier King Charles Spaniel ırkı, İspanyol köklerinden türetilmiştir. Menşei İngiltere’dir. Oyuncak köpekler, kucak ve ayak ısıtıcı köpeği olarak kısaca bedenleriyle, sıcaklıklarıyla hizmet ettiler. Aynı zamanda, sahiplerinin vücutlarındaki pireleri de topladılar ve avcılıkta yaptılar.

1700’lü yıllarda Kral II. Charles, oyuncak Spaniel köpeklerini çok sevmesi ve onlara önem vermesiyle ön plana çıkardı. Ancak Kral Charles öldükten sonra popülerliği azaldı. Marlborough Dükü, kral Charles türünün hayranı ve savunucusu olarak ırkı farklı köpeklerle çiftleştirildi ve atalarından farklı görünüme ulaştı. Marlborough Dükü Cav ırkı arasında favorisi olan kırmızı ve beyaz çeşidine “Blenheim” rengi olarak isimlendirdi. Bu isim Blenheim Sarayı onuruna bu renkteki köpeklere verildi.

Bu ırk muhtemelen Victorya döneminde Puglar ve Japon Çene ile çaprazlandı ve dolayısıyla bu çaprazlanma günümüzdeki köpeklerinde oluşumunu etkiledi. Yeni tür köpekler daha kısa burunlu, kubbeli kafalı hale geldi ve daha çok tercih edildi. Çok geçmeden de eski ırk unutulup zamanla yok oldu.

1920’lerde King Charles Spaniel köpeklerin meraklıları, İngiliz malikânelerindeki görkemli salonlarda yer alan portrelerde gördükleri eski tip oyuncak Spaniel ırkının hala var olup olmadığını merak ettiler. Zengin bir Amerikalı olan Roswell Eldridge İngiltere’ye geldiğinde “Eski Dünya tipi Bleinheim Spaniel” üretebilen İngiliz yetiştiricilere para ödülü vereceğini duyurdu ve bu beklentiyle yetiştiriciler eski tarzı yeniden canlandırmak için uğraştı. Eski tip köpeklerini bir araya getirdiler ve bunu yaparken eski tip köpeklere onlarda ilgi duymaya ve önemsemeye başladılar.

Daha sonrasında bu köpekler Kral Cavalier King’in onuruna “Cavalier King Charles Spaniels” olarak adlandırıldı. Sivri burunlu eski tip köpeklere yeniden duyulan ilgiyle, kısa burunlu ırk popülerlik açısından geride kaldı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Amerikan Tilki Tazısı

1996 senesinde AKC, Cavalier King Charles Spaniel ırkını tanımıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Bu köpekler orta uzunluktaki gövdesiyle, orantılı bir cinstir. Bacakları ve ayakları genel olarak vücuduna, boy uzunluğuna göre kısadır.

Kafa

Düz kafatası, ne çok büyük ne de çok küçüktür, vücuduyla orantılıdır. Uzun yüzü, belirgin ve biraz sivri namluya sahiptir. Siyah renkli burnu çok iyi koku alır. Güçlü çenesi ve keskin dişleri vardır.

Kulaklar

Uzun, sarkık ve bol tüylü kulakları ve kulağında yumuşak ve orta uzunlukta tüyleri vardır. Kulakları dalgalı tüyleriyle başının üst kısmından, çenesinin altını geçecek kadar uzunluktadır.

Gözler

Cavalier King Charles Spaniel çok büyük ve belirgin olmayan yuvarlak gözlere sahiptir. Göz kenarlarında siyah, koyu kahverengi çerçeve bulunur. Gözleri kürk rengiyle uyumlu maskenin içerisindedir ve birbirine mesafelidir.

Bacaklar ve Ayaklar

Cav ırkının bacakları ve ayakları boylarına ve vücutlarına göre daha kısa ama oldukça güçlü, kaslı ve dayanıklıdır.

Cavalier King Charles Spaniel

Kuyruk

Kuyruklarını bazen kenetlenmiş bazen de doğal halinde görebilirsiniz. Çoğunlukla görülen ve uygun olanı kenetlenmeyen, doğal haline bırakılan uzun tüylü kuyruktur.

Tüy

Cavalier King Charles Spaniel ipeksi, parlak, orta uzunlukta ve hafif dalgalı olan tüyleri vardır. Ayaklarındaki uzun tüyleri bu ırkın ayırt edici bir özelliğidir.

Renk

Cavalier King Charles Spaniel çoğunlukla inci beyazı rengin üzerine koyu kestane ya da siyah-kahverengi-beyaz renklerinin dağılmasıyla oluşan kürke sahiptir. Cavalier King Charles Spaniel dört renk üzerinde farklı kombinasyonları olan tüyleri vardır. Blenheim (kestane, kırmızı ve beyaz), yakut (zengin maun kırmızısı, koyu kırmızı), üç renkli kürk (göz üzerinde, yanaklarda, kulak içinde ve kuyruğun altında siyah ve beyazın üzerinden ten rengi noktalar) siyah üzerinde ten rengi (üç renkli olanlar gibi siyah üzerinde ten rengi noktalar) şeklinde renk çeşitleri ve kombinasyonları ile görebiliriz.

Bakım

Cavalier King Charles Spaniel haftada 3-4 kez tüylerini taramalı ve fırçalamalısınız. Düzenli yapacağınız tüy bakımı ile hem onların beden sağlığını korumuş olursunuz.

İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde normal tüy dökmelerinden biraz daha fazla dökülmeler olabilir. Ancak düzenli fırçalama ve tükettiği besinlere dikkat ederseniz dökülmeleri kontrol atına alabilirsiniz.

Haftalık olarak banyo yapmaları gerekir ve banyo sonrasında iyi kurulanmalı, nemli kalmamalıdır.

Haftalık olarak tırnak, kulak, ağız ve diş bakımı da yapılması önemlidir. Kulaklarının kir ve enfeksiyon belirtilerine karşı kontrol edilip temizlenmeli ve tırnakları ayda 1-2 kez kesilmelidir.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın