HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Goldendoodle

Goldendoodle

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
39 0
Goldendoodle1

Goldendoodle Özellikleri ve Bakımı

Goldendoodle kişilik ve karakter özelliklerini aynı zamanda görünümünü melezlendiği Poodle ve Golden Retriever köpeklerinden almıştır. Sevimli, eğitimi kolay, dost canlısı, sadık, akıllı ve dökülmeyen, hipoalerjenik tüyleri olan bir ırktır. 

Tür

Melez

Ağırlık

6- 41 Kg

Yükseklik

33- 61 Cm

Aile

Golden Retriever, Toy Poodle (Kaniş)

Menşei

Kuzey Amerika, Avustralya

Menşei Tarihi

1969

Yaşam Süresi

10- 15 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Oyuncu, dışarı dönük, kendine güvenen, ailesine düşkün ve tanıştığı herkesin arkadaşı olabilen enerjisi yüksek bir köpektir. Bekarlar, çocuklu aileler ve yaşlıyla birlikte yaşayan kişiler, yani herkesle uyumla yaşayabilen bir türdür.

Ailesine, sevdiklerine bağlıdır. İnsanlarla, yabancı kişilerle,diğer köpekler ve evcil hayvanlarla ilişkileri ilk andan itibaren sıcaktır. Bu nedenle çok iyi bir bekçi köpeği değildir. Oyun oynarken bazen yaramazlık yapabilirler. Bu hallleri, sınırlandırılmazsa fazla şımarık olmaları olasıdır. Yalnız kalmayı ise hiç sevmedikleri için ayrılık endişesi duyarlar ve bunun sonunca olumsuz davranışlar sergileyebilirler.

Goldendoodle köpeği büyük, küçük ve minyatür boyutlara sahiptir. Bu nedenle sahiplendiğiniz boyuttaki köpeğe göre yaşam alanının şekillenmesi gerekir. Genel de küçük ve büyük köpekler eve, apartman hayatına kolaylıkla uyum sağlarlarken büyük Goldendoodle boyutundan dolayı sorun yaşayabilir. Köpeğiniz ister bahçeli evde isterse de apartman da yaşasın gün içerisinde kesinlikle yüksek enerjilerini atabilmesi için egzersiz yapması ve günün sonun da evinde sahibinin yanında uyuması gerekmektedir.

Genel olarak havlayıp ses çıkarmazlar. Uysal, kayıtsız ve sakin köpekler olduğu için eğitim vermeniz sus komutunu öğretmeniz kolay olacaktır.

Goldendoodle ‘hipoalerjenik dökülmeyen’ tüylerinin bir sonucu olarak, tüy yapısı hassasiyeti olan insanları rahatsız etmemektedir.

İyi eğitildiği taktirde kişilik ve karakter özelliklerinin etkisiyle arama kurtarma köpeği, terapi köpeği, rehber köpeği, diyabetik köpek, polis ve çevik kuvvet köpeği olarak farlı görevlerde çalışabilirler.

Çoğunlukla uyumlu ve sakin olsalar da enerjilerini atamadıklarında huysuz, sıkılgan ve agresif olmaları mümkündür.

1990’larda artan popülerliğiyle adından söz ettiren melez Goldendoodle sevildiği, mutlu olduğu ve iyi bakıldığında ailesiyle birlikte sağlıklı huzurlu bir yaşam sürerler.

Goldendoodle

Tarih

İlk Goldendoodle ırkı, Wally Conron tarafından 1989 senesinde Avustralya Kraliyet Rehber Köpekler Birliği’nde geliştirildi.

Köpeği yetiştirme denemeleri 1990 yıllarında hem Cockapoo hem de Labradoodle denemelerinin ardından başlamıştı. Goldendoodle köpeğinin geliştirilmek istenmesinin sebebi; daha az tüy döken, akıllı, sevimli, dost canlısı özellikleri taşıyan daha farklı bir köpek yetiştirmekti. En sonunda istediği özelliklere ve dış görünüme sahip iki köpeği Golden ve Poodle cinslerini çiftleştirerek bu amaca ulaştı.

Goldendoodle, Avustralya geliştirildi ve 1990 yıllarının ortalarında Amerika’ya getirildi. Amerika’ya gelmesinden sonra daha fazla tanınmaya başlandı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Amerikan Tüysüz Terrieri

Goldendoodle henüz tasarım ırk grubunda yer almakta ve gerçek ırk olarak kabul edilmemektedir. Melez tür olarak hayatımıza giren Doodle köpeğinin gördüğü ilgiye bakarak gelecekte daha yüksek popülerliğe sahip olacağına inanılıyor.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Vücutlarını minyatür, standart ve büyük olarak üç farklı boyutta olan bu köpeklerin uzun, kaslı, güçlü ve sağlam yapıları hepsinde ortaktır. Derin ve geniş göğüs yapısı vardır. Boyunları geniş ya da dar olabilir.

Kafa

Yuvarlak kafatası vücuduyla orantılıdır. Çene yapıları uzun ya da kısa olarak değişkenlik gösterebilir. Geniş ve orta uzunlukta namlusu vardır.

Kulaklar

Goldendoodle geniş, düşük ve sarkık kulakları tüm bedeni gibi yoğun tüylerle kaplıdır. Kulaklarının uzun olduğu gibi kısa da olabilir.

Gözler

Goldendoodle köpeğinin iri ve oval şeklindeki gözleri genelde kahverengidir.

Bacaklar ve Ayaklar

Goldendoodle bacakları ve ayakları oldukça güçlü ve kaslı yapıdadır. 3 farklı boyutta oldukları için bacak uzunlukları da değişkenlik gösterir.

Kuyruk

Goldendoodle köpeğinin sırtından dik duran kuyruğu oldukça yoğun tüylerle kaplıdır.

Tüy

Goldendoodle köpeği ince, yumuşak, parlak, yoğun ve dalgalı tüylerden oluşan kürkü vardır. Uzamaya çok müsait olan tüyleri kırpılmadığında uzunluğu 4 – 8 cm arasında değişiklik gösterir. Tüylerinin yapısı gereği kuzu yününe benzetilir.

Renk

Goldendoodle’nin kürk rengi siyah, bakır, beyaz, krem, gri, altın sarısı, kayısı tonu veya kırmızı olabilir ancak en yaygın renk altın sarısıdır. Beyaz renklerin genellikle uzun tüyler arasına serpiştirildiği ve renk geçişiyle yer aldığı görülür.

Goldendoodle

Bakım

Goldendoodle hipoalerjenik kürke sahiptir. Tüylerinin bakımlı ve sağlıklı olması için haftada 1- 2 kez tarama ve fırçalama işlemi yapmanız gerekir. Oldukça az tüy döktükleri için bakımı kolaydır

Eğer tüylerini kısa tutar, keserseniz tarama ve fırçalama işlemlerini haftada yalnızca bir kez yapmanız yeterli olacaktır. Köpeğiniz kirlendiğinde ve de gerektiği zaman yıkamanız sağlıkları için en doğru olanıdır.

Aynı zamanda kulak, tırnak ve ağız bakımının da yapılması gerekli olan bu köpeklerin haftalık olarak kulakları ve tırnakları kontrol edilmelidir. Kirlenme durumuna göre kulakları ve tırnakları temizlenmeli, dişleri fırçalanmalıdır.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın