HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Chinese Crested

Chinese Crested

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
39 0
Chinese Crested

Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) Özellikleri ve Bakımı

Chinese Crested ırkı oyuncu, canlı, neşeli, uyanık, nazik, hassas ve narin yapılı eşsiz görünüme sahip olan kucak köpeğidir. Küçük, nazik yapısına ek olarak oldukça enerjik ve çevik bir türdür. Sahibine bağlılığı yüksek, sadık, sevecen ve arkadaş canlısı olması ile bilinir. Tüysüz Çin Köpeği sevilip öpülmekten çok hoşlanır.

Tür

Oyuncak Köpek, Süs Köpeği, Arkadaş

Ağırlık

2- 5 kg

Yükseklik

28 – 33 cm

Aile

Primative (İlkel), Hairless (Tüysüz)

Menşei

Çin

Menşei Tarihi

1200’ler

Yaşam Süresi

13-18 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Chinese Crested ailesine bağlı, sevdiklerini memnun etmeye heveslidir. Yalnız kalmaktan çok hoşlanmazlar ve uzun süre yalnız bırakıldığı zaman ayrılık korkusu yaşayarak, psikolojik olarak olumsuz etkilenirler. İnsanlarla birlikte vakit geçirmeyi severler ama yabancı kişiler ile kolay kolay anlaşamaz ve şüpheci yaklaşır. Yeni arkadaşlıklar kurması biraz zaman alır. Ancak iyi eğitilir ve erken aşamada sosyalleşirlerse yabancı insanlara karşı ılımlı yaklaşırlar. Alacakları eğitim onların karakterinin iyi yönde şekillenmesini sağlar.

Köpeğinize karşı gereğinden fazla korumacı olmayın ve üzerine düşmeyin. Bu durum küçük köpek sendromu geliştirmesine neden olabilir. Tüysüz Çin Köpeğinin hırlaması, nesneleri şiddetli koruması ve ısırma eğilimi gibi davranışlar sergilemesi köpeğin sürü lideri olarak evde kontrol sahibi olmaya çalıştığı anlamına gelir.  Bu davranışlar, köpek sahibinin ideal lider davranışlarını göstermeye başladığı zaman iyi yönde değişmeye başlar.

Küçük bir bekçi köpeği olarak evini, sevdiklerini korumak ve tehdit algıladığı durumlarda havlamaya ve ulumaya meyillidir. Bu havlamaları, hırsızları ya da tehlikeli insanları korkutmaya yetmeyebilir ama sahibine haber vermesi ve onları uyarması için yeterlidir. Sessiz bir köpek sahibi olmak istiyorsanız, çıkardığı sesler ile Tüysüz Çin Köpeği doğru bir tercih olmayabilir.

Bahçeli ortamda yalnız başına yaşam süremezler bu nedenle apartman yaşamı için uygudur. Dışarıda, gün içerisinde egzersiz yapması onların daha rahat yaşam sürmesini sağlayacaktır.

Tarih

Chinese Crested ırkının kökenini net olarak bilinmemektedir. Çin Tüysüz köpeklerinin mutasyon yoluyla ortaya çıktığı düşünülmektedir.

En iyi varsayım, Afrika’da ortaya çıktığı ve 13. yüzyılda Çin’e getirilen istisna köpeklerden olduğudur.

Tüysüz Çin Köpeği 1530’lu yıllarda açık denizlerde Çinli denizcilerin yanında onlara eşlik etmiş ve veba salgınlarının olduğu zamanlarda hastalık taşıyan fareleri yakalamada ve avlamakta kullanılmıştır.

Çinli denizcilerin yanı sıra Çin imparatorlarının da Tüysüz Çin Köpeği yetiştirmiştir. Eski isimlerinden birisi olarak kullanılan “Chinese Royal Hairless”ın buradan gelmektedir. Çinliler, Tüysüz Çin Köpeği’nin gemilerdeki görevinin yanında, sihirli şifa güçleri olduğunu da düşünmüşler ve ayrıca onları ısınmak içinde kullanmışlardır.

1700’lü yılların başında Avrupalı gezginlerin Çin limanlarını ziyaret ettiği zaman, Tüysüz Çin Köpeği’ne benzeyen köpeklerin olduğu Avrupalılar tarafından belgelenmiştir.19. yüzyılda Tüysüz Çin Köpeği ilk olarak Avrupalılar’ın resimlerinde ve baskılarında göründü.

1800’lu yılların sonlarında bu ırk, gazeteci Ida Garrett ve yetiştirici Debra Woods’un adındaki iki kadının gayretiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde kök saldı. 1880’lerden itibaren neredeyse on yıl boyunca, yavaş yavaş artan bir hayran kitlesi kazandı. 1979′da Amerikan Çin Tepeli Kulübü kuruldu. 1991’de cins AKC Stud Book’a kabul edildi.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Chinese Crested yükseklikleri 28- 33 cm aralığında olan minyatür, oyuncak bir köpektir. İnce kemikli, zarif ve narin yapılıdır.

Kafa

Tüysüz Çin Köpeğinin, başı üstten ve yandan bakıldığında kama şeklinde olup hafif bir duruşa sahip namlusu vardır. Burun rengi koyu veya açık olabilir. Başının üzerindeki saçlarıyla çok farklı bir görünüşe sahiptir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Alman Spanieli

Kulaklar

Chinese Crested büyük kulaklar kırpılmaz ve her zaman dik durur. Oldukça açık olan kulaklarının üzeri tüylerle kaplıdır.

Gözler

Tüysüz Çin Köpeği cinsinin badem şeklinde, büyük ve kürk rengine uyum sağlayan gözlere sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Tüysüz Çin Köpeği küçük bedeni hassas eklem ve kemik yapısı vardır. Bu nedenle sert zeminlerde ekstra dikkat edilmelidir.

Kuyruk

Chinese Crested kuyruğu uzun, ince ve tüylüdür. Çoğunlukla aşağıya doğru sarkmaktadır.

Chinese Crested

Tüy

Çin Tepeli Köpeğinin “tüysüz” ve “powderpuff” olarak iki farklı cinsi vardır. Tüysüz Çin Köpekleri pürüzsüz ve yumuşak bir deriye sahiptir. Powderpuff türü ise orta yoğunlukta, çift katmanlı, uzunlukta, yumuşaklıkta ve ipeksi yapıda kaplamaya sahiptir. Tüysüz köpeklerde ayak bilekleri, başı ve kuyruk haricinde tüysüz köpeklerdir. Benekli, pembe tenleri ve tepeli saçlarıyla Çin Tepeli Köpeğini başka bir ırk ile karıştırmak mümkün değildir.

Renk

Chinese Crested benekli, pembe ya da siyah derisi vardır. Derisinin herhangi bir renkte olması ve beneklerinin karışık, düz veya benekli olması olasıdır. Hem tüysüz hem de pudra renkli tüylere sahip köpeklerin tek bir doğumda dünyaya gelmesi mümkündür.

Bakım

Chinese Crested tüy olan baş ayak ve kulak bölgelerinin haftada 1-2 kez taranması ve fırçalanması gereklidir. Birbirine dolaşmasını engellemek, güzel durması için şekillendirmek ve dökülmeyi azaltmak için fırçalamak şarttır.

Çin Tepeli köpeklerinin yüzlerini ve bölgesel uzayan tüylerini tıraş etmek sahibinin isteğine kalmıştır. Kısa tüylere sahip olmaları ve derilerinin açıkta olması nedeniyle çok çabuk üşürler. Bu nedenle Tüysüz Çin Tepeli Köpeği türlerine soğuk havalarda dışarı çıkarken, gerektiğinde ev içerisinde köpek kıyafeti ya da kazak giydirebilirsiniz.

Chinese Crested düzenli olarak banyo yapmaya ihtiyacı vardır ancak sağlıklı tüy ve cilt sağlığı içinde gereğinden fazla köpeğinizi yıkamamaya özen gösterin.

Tüm ırklarda olduğu gibi Tüysüz Çin Tepeli köpeklerinin tırnaklarını uzunluğuna göre ayda bir kez kesmenizde fayda vardır. Geniş, dik kulaklarını kir ve enfeksiyon oluşumuna karşı kontrol etmeli ve temizlemelisiniz. Ağız sağlığı ve bakteri oluşumunu engellemek için dişlerini haftada 2-3 kez düzenli olarak fırçalamaya özen gösteriniz.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın