HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Bichon Frise 

Bichon Frise 

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
34 0
Bichon Frise 

Bichon Frise Kişilik ve Karakter Özellikleri

Bichon Frise hareketli köpeklerdir. Dışarıya verdiği yüksek enerjisi, şımarık ve oyuncu halleriyle oldukça insancıldır. Bekçi köpeklerdir ama tehlike oluşturan yabancılara karşı da saldırgan bir tavır sergilemezler. Sahibi otururken kucağına gitmek ve saatlerce orada kıvrılmak en sevdikleri aktivitedir.

Tür : Sportif olmayan
Ağırlık : 5-8 kg
Yükseklik : 24-29 cm
Aile : Barbichon, Su Köpeği
Menşei : Akdeniz bölgesi
Menşei Tarihi : Eski Çağlar
Yaşam Süresi : 12- 15

Küçük ırk sınıflandırmasındaki köpekler arasındadır. Bu nedenle ona aşırı kırılgan ve narin bakış açısıyla yaklaşmanız olumsuz etkiler ortaya çıkarabilir. Gözetiminiz altında başka insanlar, köpekler ve evcil hayvanlar ile iletişim kurarsa tehlikeli durumlarla nasıl baş edeceğini, tetikte olmayı ve kendini korumayı kendi kendine öğrenecektir. Bu şekilde kendine güveni artar ve özgüveni yüksek bir köpek olur.

Birlikte yaşadığı aile bireylerine çok bağlıdır. Fazla havlamadıkları ve sakin bir cins oldukları için apartman yaşamına çok kolay uyum sağladıkları görülür. Bichon Frise tam bir aile köpeği olduğu için düzenli bir ev hayatınız yoksa bu köpek size uygun değildir. Zira Bichon Frise ırkı evde yalnız kalmayı ve genel olarak yalnız bırakılmayı sevmez. Böyle durumlarda terk edilme, ayrılık endişesine kapılır.  Bu duygu durumunu ise dışarıya farklı davranışlar ile yansıtır. Hiç huyu olmadığı halde bir şeyleri çiğneme ve parçalama gibi olumsuz davranışlar gösterebilirler.

Bichon Frise yeni şeyler öğrenmeye açık zeki bir köpek olup vereceğiniz eğitim ile daha iyi huylar edinmesini sağlayabilirsiniz.

Tarih

Bichon Frise köpek ırkının kökeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak ilk kayıtlar 14. yüzyıla dayanır.

1500’lerde İtalya’nın soylu sınıfının favorisi haline geldiler. Fransız kraliyet ailesinin ve aynı zamanda İspanya Kraliyetinin gözdesi oldular. 1800’lerin sonuna doğru nedeni bilinmeksizin popülerliği azaldı. 1900’lerin başında III. Napolyon döneminde tekrar gündeme gelse de eskisi gibi kalıcı bir ilgi göremedi ve bu ırk gözden düştü.

Sarayların favori köpeği bu düşüş sonrası bir sokak köpeğine dönüştü. Bichon Frise ırkı için yeni bir dönem başlamış oldu. Bicgon Frise ırkı oyuncu karakter özellikleri ve hile yapma yetenekleri sayesinde sokak yaşamına uyum sağlayarak hayatta kaldılar. Seyyar satıcılar, sirk performansçıları gibi birçok kişi tarafından sahiplenildi. İçinde bulunduğu duruma uyum sağlayan bu ırk belki de soyunu tükenmekten korudu.

1. Dünya Savaşı sonrasında bu cins köpeklere gerekli önem verildi ve ırkın soyunu korumak için adımlar atıldı. 1933’te FCI Fransa’da resmi ırk standardı kabul edildi. İsmi ingilizce “Bichon Frise” olarak akıllara yerleşti. Türkçede de “Bişon Çuha Köpeği” adıyla da bilinmektedir.

II.Dünya Savaşı başladığında “Bichon Frise” cinsi kediler tekrar tehlike altını girdi. 1950 senelerinde Amerika’ya gelinceye kadar ırkın geleceği güvence altına alınamadı. 1960’lı yıllarda daha fazla tanıtımı yapıldı ve tanınmaya başladı. Zaman geçtikçe insanların dikkatini tekrar çekmeyi başardı ve 1972 yılında AKC tarafından tanındı.

Bichon Frise 

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Küçük bedeni kaslı bir gövdeye sahiptir. Vücut yapıları dişi ve erkeklerde değişiklik gösterebilir. Yetişkin erkeğin boyu 23-30 cm iken dişilerin boyu 23-28 cm aralığındadır. Kilo olarak ikisinin de 5-8 kg aralığında olması idealdir.

Kafa

Küçük köpek ırkları arasında yer alan Bricon Frise yuvarlak kafa yapıları yapılan tıraş tarzına göre daha belirgin bir hal alır. Orta uzunlukta ve sivri olmayan bir yüz şekilleri vardır. Uzun boyunları ve sağlıklı dişleriyle harika bir görünüme sahiptir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ariegeois

Kulaklar

Bichon Frise ırkının bol tüylü uzun kulakları vardır. Seslere karşı vereceği tepki normal seviyededir ancak şiddetli seslere ani tepkiler verebilir. Kulaklarının temizliğine, sağlığı için gerekli önem verilmelidir.

Gözler

Yuvarlak gözleri koyu renktir ve gözlerinin etrafındaki koyu halkalarla birleşmektedir.

Bacaklar ve Ayaklar

İyi gelişmiş güçlü nizami ve düzgün yapıdaki bacakları vardır. Yuvarlak patileri ve siyah renkli tırnaklara sahip olan ayakları da bacaklarını tamamlar.

Kuyruk

Bichon Frise ırkı köpeklerinin kuyruğu bedenleri ile orantılıdır. Kuyrukları zarif bir şekilde sırtının üzerinde kıvrılır ve kıvırcık,tüylü bir yapıya sahiptir.

Tüy

Bu köpekler ipeksi, kıvırcık ve yoğun çift katmanlı tüy yapısına sahiptir. Bichon Frise ırkına özenli ve dikkatli bir şekilde bakım yapılmalıdır. Tüy uzunluğu genellikle 10 cm’e kadar çıkar. Daha iyi bir görünüme sahip olması ve rahat edebilmesi için yüz bölgesinde tüylerini kırpmalı ve de tüm bedenini orantılı bir şekilde tıraş edilmelidir.

Renk

Bichon Frise ırkının kıvırcık, bukleli, beyaz renkte kürkü vardır. Yavruları krem ve soluk sarı renginde olabilir, onlarda büyüdükçe esas renklerine ulaşır. Ama 18. aydan sonra bölgesel olarak renk değişimleri de görülebilir.

Bakım

Bu köpeklerin tüyleri mümkünse her gün veya gün aşırı fırçalanması ve taranması gerekir. Bichon Frise ırkının tüy dökmediği bilgisi kısmen doğrudur. Çünkü döktüğü tüyler etrafa dökülmek yerine, Bichon’un vücudunda alt katmanına takılır. Çift katmanlı tüy yapısı nedeniyle üst katmandan düşen tüylerin alt katmanda toplanması eğer temizlenmezse sağlık sorunları oluşturabilir.

Sahip oldukları beyaz kürkleri nedeniyle de ayda en az bir kez banyo yapmaya ve kesim işlemine ihtiyaçları vardır. Kirlendiklerinde banyo düzeninin dışında da yıkamak önemlidir. Yüzünün etrafınının temiz olması ve gözlerinin etrafındaki tüylerini kırpmakta Bichon Frise cinsinin hem sağlığı hem de bakımı için önemlidir.

Bichon Frise diğer köpeklerden daha çok profesyonel bakıma ihtiyaçları vardır. Bu yüzden sahipleri tarafından her ay ya da 6 haftada bir banyo, detaylı fırçalama-tarama, saç kesimi, tırnak düzeltme ve kulak temizliği için bakıma götürülmelidir. Birçok Bichon sahibi de köpeği ile ilişkisi ilerledikçe bu bakımları kendi yapabilecek duruma gelir.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek için Veterinerinizden detaylı bilgi almalısınız.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın