HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. English Bulldog

English Bulldog

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
34 0
English Bulldog

English Bulldog Özellikleri ve Bakımı

English Bulldog ırkı, kırışık alın yapısı, çatık kaşları, içeri itilmiş basık burnu, küçük kulakları, sarkık yanakları ve öne çıkan çene yapısıyla dikkat çeker.

Tür

Sportif Olmayan

Ağırlık

18-23 Kg

Yükseklik

30-38 Cm

Aile

Mastiff, Bull

Menşei

İngiltere

Menşei Tarihi

1200′ lerin Başı

Yaşam Süresi

8 – 12 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

English Bulldog çok uysal bir köpek cinsidir. Neşeli halleriyle, komik yapısıyla zaman zaman inatçı yanıyla arkadaş canlısı olan Bulldog köpeği sahibini memnun etmeye heveslidir.

Çevresindeki çocuklarla, yabancılarla olan ilişkisinde de oldukça uysaldır. Evcil hayvanlar ve cins köpeklerle daha iyi anlaşırlar. Farklı köpeklere karşı cesur yanı ortaya çıkarak zaman zaman saldırgan ruh haline bürünebilirler. Ama Bulldog ırkı sevdiklerine karşı tehlike sezmediği, zor durumda kalmadığı sürece saldırgan tutum içine girmezler.

Enerjik olduğu günler olsa da Bulldog’un genel de tembeldir. Bütün günü yatarak, uyuyarak, odalar arasında ufak gezintiler yaparak ve sabini tarafından sevilip, yemek yiyerek bitirebilirler. Bu rahat halinden dolayı onu egzersize ve oyun oynamaya teşvik etmelisiniz.

Koşması, zıplaması ve yüzmesi alçak gövdesi ve ağır yapısı ile çok zordur. Bu nedenle yapılacak egzersiz bedenine uygun olmalıdır. Burun yapısı sebebiyle de nemli sıcak havalar nefes almasını zorlaştırır. Bu nedenle egzersiz için sabah ya da akşam saatlerindeki serin zamanlar tercih edilmelidir. Yemek yemeyi çok sevdikleri için porsiyon kontrolüne dikkat edilmelidir. Aksi halde hızlı şekilde kilo alabilirler.

Oldukça az havladıkları bilenen bu cins apartmanda sizi zor duruma düşürmez ve egzersiz ihtiyacı az olduğu için yeterli miktarda yaptığı sürece olumsuz davranışlarda bulunmaz.

Çok cesur olduğu bilenen English Bulldog bekçilik görevi de yapmışlardır. Ama günümüzde bu görev bilinci biraz kaybolmuş sadece gerektiğinde davetsiz misafirleri korkutacak kadar sert yüzlerini göstermektedir.

Öğrenmesi zaman aldığı için erken aşamada daha yavru iken eğitimlerine başlamanız iyi olacaktır. Geç öğrense bile öğrendiği konuları uygulamakta ve unutmamakta oldukça iyidir.

Tarih

English Bulldog cinsinin geçmişi 13. Yüzyıl İngiltere’sine kadar dayanmaktadır. Bir boğanın köpek sürüsü ile dövüşmesi ve seyircilerinde sonuç üzerine bahse girdiği bull baiting adı verilen kanlı sporlarda kullanılmasıyla tarihte yer alır.

Bu dövüşen köpek Bulldog ırkının atalarıdır. Ancak günümüzde atalarından farklı bir Bulldog ırkı ile karşı karşıyayız.

Yasadışı yürütülen bu dövüşler bittiğinde cinsin popülerliği git gide düştü. Bulldog neslinin tükenmesi söz konusu oldu. Bulldog sahipleri ve sevenleri, ırkın kavgacı huyundan ayırıp arkadaş canlısı ve sadık bir dostta dönüştürmek için çabalamaya karar verdi ve sabırlı köpek yetiştiricileri istedikleri başarıya ulaştı.

1886’ da English Bulldog cinsi Akc tarafından tanındı. Yeni haliyle tanınan ve çok sevilen Bulldoglar İngiltere’nin uzun yıllar ulusal sembolü oldu ve English Bulldog diye anılmaya başlandı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Field Spaniel

Fiziksel Nitelikler

Vücut

English Bulldog kalın, geniş ve düşük gövdeli vücuda sahip iri cüsseli ve sıkı bir köpektir

Kafa

Vücudu ile orantılı geniş bir kafa yapısı vardır. Alın bölgesinde yoğun kırışıklara sahiptir. Siyah renkte geniş burun delikleriyle oldukça iyi koku alırlar. Güçlü, geniş çene yapısı vardır ve alt çenesi öndedir.

Kulaklar

English Bulldog köpeklerinin kulak yapısı üçgen yapıda olup, geriye doğru katlı, küçük ve incedir.

English Bulldog

Gözler

Bulldog ırkının siyah renkte yuvarlak gözleri düşük ve kısık şekildedir. Bu duruşun sebebi kırışık alın yapısı ve sarkık yanaklarından kaynaklanabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Kısa, kaslı ve oldukça güçlü bacakları vardır. Bacaklarının kısalığından dolayı paytak bir yürüyüşü vardır.

Kuyruk

Kuyruk yapısı kısa, düz ya da vidalıdır.

Tüy

English Bulldog ırkı kısa, pürüzsüz, düz ve parlak bir kürke sahiptir.

Renk

Bu köpeklerin kürkü: kızıl çizgili, beyaz, kırmızı, soluk kırmızı, soluk beyaz, açık kahverengi, benekli, soluk sarı, soluk krem rengi gibi renklerde ya da bu renklerin çeşitli kombinasyonları şeklinde görülebilir.

Bakım

Tüy dökülme yoğunluğuna göre haftada iki veya üç defa fırçalama ve tarama işlemi uygulayabilirsiniz.

English Bulldog yüzündeki ve bedenindeki kırışıklıkların nemli olmaması önemlidir. Aksi taktirde enfeksiyon oluşabilir. Düşük kulakları ve kuyruğunun alt kısmı düzenli olarak kontrol edilip temizlenmelidir.

Gerekmediği taktirde yılda 1- 2 kez banyo onun için yeterlidir. Tırnakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve uzamasına bağlı olarak en az ay 1- 2 kez kesilmeli ya da törpülenmelidir. Aynı zamanda göz, burun, ağız ve diş bakımı da çok önemlidir. Dişlerini haftada 2- 3 kez fırçalamalısınız. Bunun yanında salya akıttıkları için salyasını kürkünden silmeniz gerekecektir.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın