HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Belçika Kurdu

Belçika Kurdu

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
29 0
Belçika Kurdu

Belçika Kurdu

Belçika Kurdu, ailesine düşkün ve sadık bir köpektir.  Sahibine çok güçlü bağlarla bağlıdır ve sevgisine karşılık aldığında çok mutlu olur. Belçika Kurdu çocuklarla çok iyi anlaşır. Yabancı kişilerle ilk iletişimleri mesafeli, ilgisiz ve tedbirlidir.

Belçika Kurdu (Malinois) Özellikleri ve Bakımı

Tür : Gütme Köpeği, Çoban Köpeği, Bekçi Köpeği, İşçi Köpeği
Ağırlık : 27- 29 Kg
Yükseklik : 55-66 Cm
Aile : Hayvancılık, Sürü
Menşei : Belçika
Menşei Tarihi : 1800’ler
Yaşam Süresi : 10- 16 Yıl

Belçika Kurdu genel olarak saldırgan köpek cinsleri arasında yer almaz. Ancak gerekli durumlarda ailesini ve kendini korumak için saldırma pozisyonuna geçmeleri de olasıdır.

İnsanlara olan mesafesi, temkinli davranışları sayesinde bekçilik yaparak ailesini, evini ve mallarını çok iyi koruyan bir köpektir. Kendisine verilen görevleri başarıyla tamamlamak için gayret eder.

Çok enerjik, aktif ve yerinde duramayan hareketli bir köpek olmasının yanında çok zeki ve akıllıdır da. İyi eğittiğiniz zaman farklı performans gerektiren görevlerde üstün başarı gösterebilirler. İyi eğitilmiş Belçika Kurdu Malinois köpeğini askeriye ve polisiye görevlerinde, becerilerini ortaya koyar.

Yüksek egzersiz ihtiyaçları karşılanırsa, apartman yaşamına uyum sağlayabilir. Çünkü çok havlamayan uyumlu yapısı vardır. Ancak Belgian Malinois ev ortamında da aktif yapıda olan bir köpektir. Yine de Belgian Malinois ırkı sahiplenmek istiyorsanız ideal ortamın apartmandan ziyade, orta büyüklükte bahçeli bir ev olduğunu bilmelisiniz.

Ilıman iklimin hakim olduğu şehirde, bahçe yaşamına kolaylıkla adapte olur. Zira sıcak ve soğuk havaları tolere edebilir.

İlk defa köpek sahiplenecek kişilerin arada zorlanacağı ancak birlikte bir uyum yakaladıktan sonra senelerce mükemmel bir arkadaşlık kuracağı köpek cinsidir.

Tarih

Belçika Kurdu, Belçikalı Çoban Köpekleri arasında yer alır.

1891 yılında Profesör Reul’den, yetiştirilen köpeklerin farklı cinslere ayrılıp ayrılamayacaklarını görebilmek için yerli köpekleri incelemesi talep edildi. Bunun sonucunda kürk tipi ve rengi farklı olan ve bir grup benzer köpek buldur. Bu köpeklerin hepsi Belçika Çobanları olarak gruplandırıldı.

Kısa tüylü çeşit Malines şehri çevresindeki bölgede geliştirildiği için adına Belçika Malinois denildi..

Bekçilik yeteneği, koruması ve çok zeki olarak farklı görevlerde başarılı olmasıyla ünlendiği için Belçika Malinois’lar, en çok talep edilen Alman Çoban Köpeğini bile yakın geçmişte geride bırakarak, dünyanın önde gelen polis köpekleri arasında yer aldı. Kazandıkları bu ün sayesinde popüler hale geldiler.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Belçika Malinois uzunluğu ile yüksekliği birbirine neredeyse eşit olan güçlü, kaslı ve kıvrak bir vücuda sahiptir. Hantal bir bedene sahip değildir ancak çok heybetli görünür. Özetle vücudu tüm bedeniyle orantılı yapıdadır.

Kafa

Belçika Kurdu’nun kafa yapısı vücuduyla orantı olup kafatasının genişliği ve namluya doğru olan uzunluğu aşağı yukarı aynıdır ve düzdür. Burun rengi siyahtır ve güçlü çenesi vardır. Dudakları ise aralıksız ve sıkı şekilde birleşir.

Kulaklar

Belgian Malinois dik ve üçgen şeklinde kulakları, siyah, kahverengi tonlarındadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Brezilya Mastiff

Belçika Kurdu

Gözler

Orta boyutta, siyah maskenin içerisinde yer alan koyu badem şeklinde gözleri kahverengi, siyah ve genellikle koyu renktedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Belgian Malinois cinsi uzun bacaklı, iri kemikli bir köpektir. Güçlü ayak ve bacak yapısıyla yürüyüşleri zarif ve kendinden emin biçimdedir.

Kuyruk

Belçika Kurdu’nun kuyruk yapısı, tabandan kalın ve güçlü şekilde başlar. Uzun kuyrukları aynı zamanda tüylüdür.

Tüy

Belçika Malinois ırkının çift katmanlı, kısa, düz ve sert yapılı dayanıklı kürkü farklı hava koşullarına dayanmalarını sağlar. Boyun ve kuyruk bölgesinde biraz daha yoğun tüyler vardır ve boyun çevresindeki tüyler uzun bırakıldığında yele görünümünü andırır.

Renk

Belgian Maliniois kürk rengi açık kahverengi, kahverengi, sable, kızıl ve koyu kahverengi renklerinde olup tüylerinin uç kısımlarında siyahlıklar bulunabilir. Yüz bölgesi ve burnunun çevresinde yer alan maskesi ile kulak uçları siyahtır.

Bakım

Malinois’in kısa, dayanıklı ve su geçirmez kürkü çok fazla bakım gerektirmemektedir. Genel olarak az tüy dökerler. Bu nedenle haftada bir iki kez fırçalamanız dökülen tüylerin azalması ve toplanması için yeterli olacaktır.

İlkbahar ile sonbahar mevsimleri gibi yoğun tüy döktüğü aylarda gerekirse her zaman kullandığınızdan daha ince bir fırçayla, günlük tarama ve fırçalama yapabilirsiniz.

Çok sık yıkanmasına gerek olmayan bu köpekler için bir banyo düzeni kurarak onu belli aralıklarla yıkayabilirsiniz. Tabi aşırı kirlendiğinde, çamura girdiğinde tüy ve deri sağlığı için en kısa zamanda yıkamalısınız.

Belçika Malinois köpeğinin tırnak bakımını uzamasına göre ayda 1-2 kez kesebilirsiniz. Aynı zamanda dik ve açık kulaklarının temiz olması içi haftada bir kez bakım, ağız ve diş sağlığı için ise haftada 2-3 kez dişlerini fırçalamayı da ihmal etmemeniz gerekir.

Beslenmesi

Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinizden detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın