HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Afgan Tazısı

Afgan Tazısı

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
34 0
Afgan Tazısı

Afgan Tazısı

Afgan Tazısı süs köpeği olarak yetiştirilebildiği gibi av köpeği de olabilmektedir. Afganistan kökenlidir. Zorlu arazi şartlarında bile kolay hareket edebilir. Başarılı sıçrayışları vardır. İz sürme konusundaki yeteneği onu iyi bir avcı yapmaktadır.

Boyu 61 ile 71 santim aralığında değişmektedir. Kilosu ise 22 ile 27 kg aralığında olmaktadır. Tüyleri uzun, püsküllü ve ipek gibidir. Düz, kalın ve sığdır tüyleri. Tüy rengi kum rengi olabileceği gibi kırmızı, gri, siyah veya siyah beyaz lekeli de olabilir. Ucu yukarı doğru kalkık olan kuyruğu vücudunun diğer kısmına göre daha az tüylüdür. Bu güçlü köpek uzun bir boyuna, uzun ve yüksek bir vücuda sahiptir. Kafa yapısı ise zariftir. Uzun ve ince bir yapıya sahiptir başı. Çenesi uzun ağzı yuvarlakçadır. Burnu ise siyahtır. Uzun ve sarkık kulaklara sahiptir. Uzun tüyler kulaklarında da kendini gösterir. Badem ve sürmeli gibi duran orta büyüklükte gözleri vardır. Belirgin kalça kemikleriyle birlikte geniş ayaklara sahiptir. Tüylü yapı ayaklarında da kendini gösterir. Ayak ve bacak yapısı zorlu arazide kolay sıçrama imkanı sağlar.

Peki Afgan Tazısı nasıl beslenmeli? Afgan Tazısı karakteristik özellikleri nelerdir? Afgan Tazısı bakımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Afgan Tazısı kökeni nereye dayanmaktadır? Tüm bu soruların cevabını bu başlık altında sıralayacağız.

Afgan Tazısı

Karakter Yapısı

Afgan Tazısı karakter yapısı itibarıyla yalnızlığı sever. Bu yüzden tek köpekli bir ev tam ona göredir. Çekingen, zarif duruşunun yanında çok cesurdur. Doğuştan gelen avcılık içgüdüsüyle hareket etmeyi, koşmayı, iz sürmeyi sever. Sadık Afgan Tazısı sahibi söz konusu olduğunda koruyucu olabilmektedir. İlk kez tanıştığı insanlara karşı saldırgan olmasa da temkinlidir. Diğer köpeklerin aksine pek oyun düşkünü değildir. Duygularını kolay ifade etmez. Ancak güçlü fiziksel özelliklerinin yanında karakter olarak hassas bir yapısı vardır.

Evdeki evcil hayvanlarla iyi anlaşabilir. Ancak eğitilmesi ve küçük yaştan sosyalleşmesi gerekmektedir. Yabancı hayvanlar söz konusu olduğunda ise avcı yönü devreye girebilir. Eğitilirken hassas yapısı ihmal edilmeden komutlar verilmelidir. Bağımsız bir köpek olduğu için komutları uygulama konusunda inatçı davranabilir. Ancak sabırlı bir süreç sonunda eğitilebilir. Afgan Tazısı çok havlayan bir köpek değildir. Bu yüzden bir bekçi köpeği performansı beklenmemelidir. Bahçeli ve geniş arazili yerler en mutlu yaşayacakları alanlardır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chihuahua

Bakımı

Afgan Tazısı bakımı konusunda en önemli nokta uzun tüyleridir. Sırt bölgesi hariç uzun ve yoğun tüylere sahiptir. İnsan saçına benzer bu tüylerin bakımı için iki günde bir taranmalıdır. Kulaklarından ve vücudundan sarkan bu ipeksi tüylerin taranması, karışmaması ve hijyen açısından önemlidir. Bu yönüyle diğer köpek ırklarına kıyasla bakımı zordur. Ancak çok fazla tüy dökmezler. Mevsim geçişlerinde tüy dökümü artabilir. Bu dönemlerde daha sık taranması gerekmektedir. Bu cinsin yıkanması da ihmal edilmemelidir. Sık sık yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Tırnak bakımı ihmal edilmemeli ve ayda bir defa kesilmelidir. Tüylü uzun kulaklarının temizliği de sürekli kontrol edilmelidir. Bu hassas köpeğimizin dişleri haftada 2 veya 3 defa fırçalanmalıdır. Yemek ve su kaplarının düzenli temizliği yine köpeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Düzenli bir veteriner programı da Afgan Tazısı bakımı için önemlidir.

Beslenmesi

Afgan Tazısı beslenmesi konusunda alerjik reaksiyon durumuna, yaşına ve boy kilo oranına dikkat edilmelidir. Afgan tazısı çok hareketli bir köpek olduğundan çok kolay normal kilosunun altına düşebilir. Bu yüzden sürekli kilo kontrolünün yapılması gerekir. Köpeğinize sevdiği yaş veya kuru mamayı verebilirsiniz. Ana öğünler dışında abartmamak koşuluyla ek besinlerde verilebilir. Ayrıca zaman zaman mutfağınızda hazırladığınız yiyeceklerden, sebze ve meyvelerden de verebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki insanlar tarafından tüketilen besinler her zaman köpekler için faydalı olmamaktadır. Faydalı olan besinler ise belli bir miktarda verilmelidir. Bu oranı aşmamak için veterinerinizle iletişime geçebilirsiniz.

Afgan tazısı ilerleyen yaşlarda, özellikle 7 yaşından sonra daha sınırlı hareket etmeye başlamaktadır. Bu yaşlarda kilo almaya eğilimli olan köpeğinizi daha farklı beslemeniz gerekmektedir. Ayrıca hamilelik durumunda yine normalinden farklı bir beslenme programı yapmanız gerekecektir.

Afgan Tazısı

Kökeni

Kökeni Afganistan‘a dayanmaktadır. Afganistan, Hindistan, Pakistan civarlarında görülen bu köpek en eski köpek ırklarından kabul edilir.

Kaç Yıl Yaşar?

Afgan Tazısı ortalama yaşam süresi 12 ile 18 yıl arasındadır.

Evde Bakılır Mı?

Bir av köpeği olduğundan evde bakılmaya çok müsait değildir. Tüyleri dışarıda yaşamı müsait kılmaktadır. Geniş bahçeli bir evde bakılabilir.

Kaç Yavru Doğurur?

Afgan Tazısı 15 yavruya kadar doğurmaktadır. Ancak ortalama yavru sayısı 6 ile 8 arasında değişir.

Çok Tüy Döker Mi?

Ortalama seviyede tüy döker. İlkbahar, sonbahar gibi mevsim geçişlerinde tüy dökümü artabilir. Bu sürelerde taramaları arttırmalısınız.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın