HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Aidi

Aidi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
34 0
Aidi

Aidi

Aidi cinsi köpekler, av ve bekçi köpeği özelliklerine sahiptirler. Bundan dolayı bu ırk, dünyanın çeşitli yerlerinde bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında söz konusu cins, av ve bekçi köpekliği amacı dışında da beslenebilmektedir. Ortalama köpek boyutlarına sahip olan Aidi ırkı, 65 ila 70 santime kadar uzayabilmektedir. Ekstra olarak ağırlıkları da 18 ila 25 kilogram aralığına ulaşabilmektedir. Elbette ki bu ağırlık ve yükseklik belirten sayılar ortalama sayılardır. Bu ortalamaların üstüne çıkan Aidi cinsi köpekler de mevcuttur.

İlk olarak Kuzey Afrika’da görülen Aidi, çoban köpeği ailesine mensup olan bir cinstir. Dolayısıyla bu köpekte klasik çoban köpeği karakteristik yapısı bulunmaktadır. İyi bir ortamda bakıldığı takdirde 15 yıla kadar yaşayabilen bu cins, oyunu seven ve oldukça sadık bir köpek türüdür.

Aidi Karakter Yapısı

Yukarıda da belirtildiği üzere Aidi karakter yapısı, diğer çoban köpeklerinin karakter yapısına benzerdir. Meraklı bir köpek türü olan Aidi, etrafı araştırmayı sevmektedir. Bundan dolayı bu köpek, apartman gibi kapalı yerlerde bakılmamalıdır.

Köpeğimizin başka bir özelliği de enerjik olmasıdır. Öyle ki bu köpeği sürekli olarak koştururken görebilmek mümkündür. Dolayısıyla bu köpek cinsiyle düzenli olarak oyunlar oynanmalıdır.

İyi bir eğitime ihtiyaç duyan Aidi, iyi eğitilmediği takdirde yabancılara karşı saldırgan olabilmektedir. Ancak iyi bir eğitimle bile köpeğimizin yabancılara karşı dikkatli bir tavır sergilediği de belirtilmelidir.

Bekçi köpeklerinin bütün özelliklerini bünyesinde barındıran Aidi, farklı köpek cinsleri ve bebeklerle de iyi anlaşmaktadır. Bundan dolayı köpeğimiz, aile köpeği olarak da nitelendirilebilmektedir.

Aidi

Aidi Bakımı

Aidi, çok zor bakım gereksinimlerine sahip değildir. Kısacası Aidi bakımı, herkesin yapabileceği işlemleri kapsamaktadır. Aslına bakılacak olursa bakımda dikkat edilmesi gereken hususlar, her köpek ırkı için geçerlidir. Dolayısıyla bu köpeğin bakımında ekstra bir işlem yapmaya gerek yoktur. Elbette ki Aidi köpekleri, tercih dâhilinde farklı bakımlara da sokulabilmektedir.

Aidi’nin bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus kesinlikle düzenli egzersizdir. Düzenli egzersiz, Aidi’nin vazgeçilmezidir. Bu cins, düzenli egzersiz yapmadığı takdirde önemli karakteristik özelliklerini kaybetmektedir. Bundan dolayı egzersizlere ciddi zaman ayırmak gereklidir.

Hafta içerisinde 1-2 kez tüy fırçalaması yapılmalıdır. Bu sayı, gerek duyulduğu takdirde daha da arttırılabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da banyonun ortalama bir sıcaklıkta yaptırılmasıdır. Soğuk su ve sıcak su, Aidi ırkı köpeklere zarar vermektedir. Dolayısıyla banyo döneminde bu konuya özel ilgi göstermeniz, köpeğinizin sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Irish Wolfhound

Hassas dişlere sahip olan Aidi’nin dişlerini belli aralıklarla fırçalamak gereklidir. Aksi takdirde dişlerde çürükler oluşmaktadır. Bu gibi olumsuzlukların yaşanmaması için de özel diş fırçalarıyla diş fırçalaması yapmak lazımdır.

Aidi, 8 haftalık olduğunda eğitime gereksinim duymaktadır. İtaat özelliklerinin gelişimi açısından 8 haftalık olduklarında eğitime başlamak önemlidir. Aksi takdirde eğitim almaları için çok geç olabilmektedir.

Aidi Beslenmesi

Aidi, son derece enerjik bir köpek olduğundan dolayı yüksek kaloriye ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı yüksek kalorili mamaların tercih edilmesi, Aidi beslenmesi için daha iyi bir seçenektir. Bunun yanında tercih edilecek mamaların protein bakımından zengin olması da önerilmektedir. Zaten büyük köpek mamalarının büyük çoğunluğu protein ağırlıklı olmaktadır. Dolayısıyla “Premium” olarak nitelendirebileceğimiz mamaların tercih edilmesi, Aidi beslemesi açısından yeterli olmaktadır.

Aidi, ekstra olarak yaş mamayla da beslenebilmektedir. Belirli günler kuru ve belirli günler yaş mamayla beslemeniz, besleme verimliliği açısından da önemlidir.

Aidi Kökeni

Aidi kökeni, Fas ve Cezayir gibi ülkelere dayanmaktadır. Ancak diğer Kuzey Afrika ülkelerinde de Aidi cinsi köpekler benimsenmektedir. Dolayısıyla Aidi’nin kökenine Kuzey Afrika cevabını vermek daha doğru olacaktır.

Aidi Cinsi Köpekler Hangi Renklerde Olmaktadır?

Aidi cinsi, siyah ve beyaz renklere sahip olabileceği gibi siyahla karışık beyaz renge de sahip olabilmektedir. Bunun yanı sıra Aidi cinsinin kızıl renkleri de bulunmaktadır. Ancak çoğunlukla Aidi cinsinin koyu tonlarda olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür.

Aidi Irkı, Apartmanda Beslenmeye Uygun Mudur?

Aidi ırkı, özgürlüğüne düşkün bir ırktır. Dolayısıyla söz konusu cinsin apartmanda bakımı, köpeğin psikolojisine olumsuz anlamda etki edebilmektedir. Açık alanda bakıma daha uygun olan Aidi, böylelikle karakteristik yapısının getirdiği özelliklerini de bu alandan karşılayabilmektedir.

Aidi

Aidi Köpekleri Aileyle Uyum İçerisinde Yaşayabilir Mi?

Bu köpek ırkı, çoban köpeği olarak anılsa da aile köpeği özelliklerine de sahiptir. Dolayısıyla söz konusu ırkın aileyle uyum içerisinde yaşaması mümkündür. Kısacası Aidi köpekleri hem çoban köpeği olarak kullanıma hem de aile köpeği olmaya uygun bir köpektir.

Aidi, Köpek Beslemeye Yeni Başlayacak Kişiler için Uygun Bir Irk Mıdır?

Aidi, ekstra bakım zorluğuna sahip olmayan bir cinstir. Bundan dolayı ilk defa köpek bakacaklar, Aidi bakımında çok da zorlanmayacaklardır. Ancak elbette ki köpek bakımında dikkat edilmesi gereken belli başlı konular vardır. Bu konulara özel ilgi gösterilmesi, bakımı daha kolay bir hâle getirecektir. Kısacası herkes, Aidi cinsi köpeklere kolaylıkla bakabilme olanağına sahiptir.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın