HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Akbaş

Akbaş

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
37 0
Akbaş

Akbaş

Akbaş, en zeki ve güçlü çoban köpeklerindendir. Bundan dolayı birçok bölgede çoban köpeği olarak ilk tercih edilen ırk Akbaş olmaktadır. Son derece büyük bir köpek olan bu ırk, en sadık köpekler arasında gösterilmektedir. Bu da Akbaş’ın ne pahasına olursa olsun sizleri korumaya çalışacağının işaretidir.

Yetişkin erkeklerin yaklaşık olarak 86 santime kadar uzadığı görülmektedir. Yetişkin dişiler ise 81 santime kadar uzayabilmektedir. Elbette ki bu boylar, iyi bir bakımla birlikte ulaşılabilecek boylardır.

Akbaş köpekleri, kesinlikle iyi eğitilmelidir. Çünkü bu ırkın alacağı eğitim, alanlarını daha iyi bir şekilde korumalarını sağlayacaktır. Dolayısıyla belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra profesyonel düzeyde eğitim almaları önerilmektedir. Akbaş’ın bir diğer özelliği de Anadolu’ya özgü bir çoban köpeği olmasıdır. Bu topraklarda ortaya çıkmış olan belirttiğimiz cins, Türkiye’de de en çok tercih edilen çoban köpeklerinden biridir.

Karakter Yapısı

En eğitilebilir çoban köpeklerinden olan Akbaş, eğitimi seven bir karakteristik yapıya sahiptir. Son derece zeki olan Akbaşlar, cesur yapılarıyla dışarıdan gelecek tehditlere misliyle karşılık verebilmektedir. Bunun yanı sıra Akbaşların sahip olduğu korumacılık seviyesi çok yüksektir. Dolayısıyla köpeğimiz, hem sahibini hem de bulunduğu alanı en iyi şekilde korumaktadır.

Karakter yapısı, bu özelliklerle de sınırlı değildir. Dişi ve erkek Akbaşlar, annelik ve babalık duygusuna da sahiptir. Bundan dolayı da bu köpeklerin yavrularına karşı ekstra hassas olduğu görülmektedir.

Bu ırkın bahçeli bir yerde bakılması gerekmektedir. Kısacası Akbaş ırkı, apartman içi bakıma uygun değildir. Araştırmacı kişilikleri ve korumacı yapısı yüzünden apartman içi bakım, köpeğin karakterini olumsuz anlamda etkilemektedir. Bundan dolayı Akbaşlar, koruma sağlayabilecekleri bir bölgede bakılmalıdır.

Akbaş

Bakımı

Bakımı hususunda dikkat etmeniz gereken bazı uygulamalar vardır. Bunlardan en önemlisi ise Akbaş cinsi köpeklerin egzersizleridir. Akbaşların egzersiz ihtiyacı üst seviyelerdedir. Dolayısıyla gün içerisinde düzenli olarak egzersiz yaptırmanızda fayda vardır. Böylelikle Akbaş’ın sahip olduğu kas kütlesinde de azalma meydana gelmemektedir.

Kas kütlesinin korunması, Akbaşlar için büyük önem taşımaktadır. Bu kütleyi koruyabilmek için de yalnızca egzersiz yeterli değildir. Egzersizin yanında kütleyi koruyacak besinlerin yedirilmesi de lazımdır.

Akbaş, çok tüy döken bir ırk değildir. Ancak yine de iki haftada bir tüylerinin taranması, daha sağlıklı tüylerin çıkması için önemlidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Bloodhound

Akbaşların dişleri de son derece hassastır. Dolayısıyla düzenli bir şekilde detaylı diş temizliğinin yapılması gereklidir. Aksi takdirde köpeğin diş sağlığı kötü etkilenerek yaşam kalitesini düşürebilmektedir.

Beslenmesi

Beslenmesine özel ilgi gösterilmelidir. Çünkü Akbaş beslenmesi, direkt olarak kemik ve kas sağlığını etkilemektedir. Dolayısıyla Premium kalite mamalarla besleme işlemi yapılmalıdır. Her fırsatta belirttiğimiz gibi Akbaş’ın kas kütlesinin korunması gereklidir. Bundan dolayı kas kütlesini destekleyici mamaların tercih edilmesi lazımdır. Bunun yanı sıra; protein, omega 3, lif, kalsiyum ve A vitamini bakımından zengin mamaların tercih edilmesi de Akbaş sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

Beslenmesi, ev yemekleriyle de yapılabilmektedir. Ancak Akbaşların ev yemeklerine alıştırılmaması da önemlidir. Çünkü ev yemeklerine alışan Akbaşlar, kas kaybı ve aşırı kilo alımıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu yüzden yalnızca belirli zamanlarda ev yemekleriyle besleme yapılmalıdır.

Kökeni

Kökeni, Anadolu’ya dayansa da günümüzde dünyanın her tarafında bu köpekler beslenebilmektedir. Çoban köpekliği konusunda son derece güven veren Akbaşlar, Anadolu’dan bütün dünyaya yayılmıştır. Hatta Amerika Birleşik Devletleri, Akbaş üretimi konusunda ön plana çıkan ülkelerden biridir.

Türkiye’de de ticari veya yarışma amaçlı safkan Akbaş üretimi yapılmaktadır. Safkan ve kaliteli bir genetiğe sahip olan Akbaş isteyenlerin büyük çoğunluğu da aradıkları köpeği Türkiye’de bulmaktadır.

Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Eğitimine büyük özen gösterilmelidir. Verilecek yanlış bir eğitimle köpeğin sahibini tanımaması gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bundan dolayı köpeğin sahibini tekrardan hatırlayacağı eğitimler üzerinden ilerlemek, hem köpek hem de sizler için daha iyi olacaktır.

Akbaş

Safkan Akbaş Köpeği Nasıl Anlaşılır?

Safkan Akbaş, yalnızca beyaz renkte olmaktadır. Safkan Akbaşların beyaz renkten farklı olarak kabul gören başka rengi bulunmamaktadır. Kürk renginin yanı sıra kafatasından da köpeğin safkan olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Orijinal Akbaşların kafa yapısı orta genişlikte ve uzun bir yapıya sahiptir. Bu özelliğe de dikkat edilmesiyle bir Akbaş’ın orijinal olup olmadığının anlaşılması mümkündür.

Beslemenin Herhangi Bir Cezası Var Mıdır?

Bu köpek cinsini besleyenler herhangi bir cezaya tabi tutulmamaktadır. Akbaş, Türkiye sınırları içerisinde tehlikeli köpek sınıfına girmemektedir. Dolayısıyla herhangi bir ceza alma durumlarıyla karşılaşılmamaktadır.

Kronik Sağlık Sıkıntısı Var Mıdır?

Akbaş ırkını tümüyle etkileyen ciddi bir kronik hastalık bulunmamaktadır. Ancak kronik olarak nitelendirilebilecek küçük bir problem söz konusudur. Bu problem de yalnızca Akbaşları değil bütün büyük köpek ırklarını etkilemektedir. Büyümeye bağlı olarak Akbaş köpeklerinin kalçalarında çeşitli problemler görülebilmektedir. Bunun yanı sıra eklem displazisi de bu ırkta görülebilecek kronik rahatsızlıklar arasındadır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın