HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Etçil Hayvanlar
  3. Köpekler

Köpekler

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 5 dk okuma süresi
30 0
Köpekler

Köpekler

Köpek yani Canis Lupus Familiaris, Köpekgiller ailesine ait bir memeli türüdür. Bilinen 400’den fazla ırkı vardır. Köpekler etçil memelilerdir. Bozkurt’un alt türü olarak bilinen köpek aynı zamanda tilki ve çakal gibi memelilerle de akrabadır. Köpekler dünya üzerinde her bölgeye yayılmış ve en fazla evcilleştirilmiş hayvanlar olarak bilinir. Bir diğer evcil hayvan olarak tercih edilen canlılar ise kedilerdir. 2001 verilerine bakacak olursak dünya üzerinde 420 milyondan fazla köpek yaşadığı tahmin edilmektedir.

İlk evcilleştirilen köpekler günümüzden 12.000 yıl önce yaşamışlardır. Bu zaman boyunca insanların dostu, av yardımcısı ve koruyucusu olarak yanında yer almıştır. Zaman ve koşullar değiştikçe köpeklerin insanlara olan faydaları da değişiklik göstermeye başladı. İlk evcil köpekler çobanlık yapamayan görece daha ilkel köpeklerdi. Zamanla yapay seçilim sayesinde köpekler bu gibi yetenekleri de kazanmıştır. Günümüzde köpekler engelli insanlara yardım etmek, koku hassasiyeti nedeniyle polis köpekliği yapmak ve arama görevlerinde bulunmak gibi birçok alanda bize yardımcı olmaktadır.

Köpekler

Köpeklerin Yapısı

Yeryüzünde yüzlerce köpek cinsi vardır. Bu köpek ırklarının hepsinin de farklı renk ve yapıları vardır. Düşünüldüğünde bir kangal köpeği ile bir çivavanın tür bakımından aynı sınıfta olması oldukça şaşılasıdır. Köpekler genel olarak 78 kromozoma sahiptir. Biz insanlarda olduğu gibi köpeklerde de kromozomların yarısı anneden yarısı babadan gelir. Köpeklerin vücudundaki kemik sayısı 319’dur. Vücut yapıları dengeli şekildedir. Köpekler birçok memeliden farklı olarak parmakları üzerinde ilerlemektedir. İnsanlarda görülen köprücük kemiği köpeklerde yoktur. Dişi köpeklerde genel olarak çift sayıda meme ucu bulunur. Bu memelerde bulunan bezler ile yavrular emzirilmektedir. Köpekler öncelikle 28 toplam diş sayısına sahiptir. Köpek yaşı ilerledikçe bu sayı 42 olarak değişir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Beauceron

Köpeklerin Yaşamı

Köpeklerin ortalama yaşam süresi 13 ila 19 sene olarak bilinir. Bu yaşam süresi farklı ırklara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Günümüz dünyasında gelişen teknoloji ve tıp sayesinde özellikle evcil köpeklerin yaşam süresi oldukça uzamıştır. Yapısal olarak küçük ırklar büyük ırklara göre daha fazla yaşamaktadır. Köpekler cinsel olgunluğa 6 ile 12 ay arasında ulaşmaktadır. Dişi köpeklerde bir defasında 12 eniğe kadar doğum görülebilir. Köpekler arkadaş canlısıdır. Hem kendi türünden köpeklerle hem kendi türünden olmayan (İnsanlar gibi) canlılarla birlikte yaşamakta zorlanmazlar.

Köpekler İnsanlar ile Nasıl İlişki Kurdu?

Birçok köpek araştırmacısı bu canlıların en az 15.000 yıldır var olduğunu ileri sürüyor. Fakat nasıl ortaya çıktıkları hakkında halen kesin bir bilgi yoktur.

Dr. Boyko “Hiç şüphe yok ki köpekler insanların avlanma sahalarının etrafında dolaşıyorlardı ve zaman geçtikçe insan hayatına uyum sağladılar. Fakat asıl soru, buna sebep olan ilk adımın ne olduğu ve nasıl evcilleştikleri. Yiyecek bulmaya çıkan kurtlar insanlar tarafından öldürülen hayvanların artıklarını topladı ve bu kurtları insanlara yakınlaştırdı. Eğer bu kurt sürülerinden biri yiyecek arayışında genetik değişime uğrarsa uysallaşır, vücudu küçülür ve daha genç yaşta üremeye başlarsa, bu evrimlerinde farklı bir aşamaya geçtiklerini gösterir. Köpekler kaderlerini insanlara bağlamakla akıllıca bir kumar oynadılar. Çünkü bugün dünyada yaklaşık 1 milyar köpek yaşıyor. Kurtların sayısı ise 10 milyonu dahi bulmuyor.”

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın