HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Alabay

Alabay

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
29 0
Alabay

Alabay (Alabai)

Alabay (Alabai), Orta Asya’ya özgü bir köpek ırkıdır. İlk olarak Orta Asya topraklarında ortaya çıkan bu ırk, tam olarak çoban köpeğinin özelliklerini taşımaktadır. Bundan dolayı Alabay cinsine, Orta Asya çoban köpeği de denilebilmektedir.

Oldukça korkusuz bir ırktır. Tam anlamıyla korumacı bir yapıya sahip olan Alabay köpekleri, hayvan sürülerini korumak için birebirdir. Bundan dolayı da Orta Asya bölgesinde hayvan sürülerinin korunması için çoğunlukla bu cins köpekler tercih edilmektedir.

Daha önce köpek bakmış kişilerin kolayca besleyebileceği Alabai, zorlu bir bakım sürecine sahip değildir. Ancak yine de ilk kez köpek bakacakların bu türden bir köpeği tercih etmemesi önerilmektedir. Sonuç olarak bu cins, yeterli bir eğitime ihtiyaç duymaktadır. İlk kez köpek bakacaklar da yeterli seviyede eğitim verecek bilgiye sahip olamayabilmektedir.

Alabay

Alabay (Alabai) Karakter Yapısı

Başta da belirtildiği üzere Alabay (Alabai) cinsi köpekler, en iyi çoban köpekleri arasındadır. Bu da Alabay cinsi köpeklerin ciddi anlamda cesur köpekler oluğunu kanıtlamaktadır. Yapısı gereği sert bir görünüme sahip olan bu ırk, sahiplerine karşı oldukça dost canlısıdır. Dolayısıyla bu köpek cinsini alacak olanlar “acaba bana itaatsizlik yapar mı?” diye düşünmemelidir.

Karakter yapısı, güçlü köpek tanımına uygundur. Güçlü bir karaktere sahip olan bu cins, zekâ anlamında çoban köpekleri arasında en iyi cinslerden biridir. Problem çözme yetisi üst düzey olan Alabai, araştırmacı ruhuyla özgür bir şekilde dolaşmayı da sevmektedir. Dolayısıyla belirli zamanlarda Alabay cinsi köpeklerin doğayla iç içe olması önemli bir husustur. Aksi takdirde köpeğin karakteristik yapısında bozulmalar meydana gelebilmektedir.

Alabay (Alabai) Bakımı

Bakımı da zor değildir. Bütün köpek türlerinin bakımında dikkat edilen hususlar, bu ırk için de geçerlidir. Tüy fırçalama işleminin haftada bir ya da iki kez yapılması yeterli olmaktadır. Köpeğin dışarıda gezmesi sonucunda ekstra olarak kirlenmesi durumunda bu sayı üçe de çıkarılabilmektedir.

Alabay ırkının tüyleri, yoğun bir şekilde dökülmemektedir. Ancak her köpek gibi yılın belirli dönemlerinde tüy dökümündeki yoğunluk artmaktadır. Dolayısıyla bu dönemler içerisinde tüy tarama işlemlerinin arttırılması önerilmektedir.

Bakımı hususunda merak edilen bir diğer konu da köpeğin kaç kere yıkanacağıdır. Bu cins köpekler, yıkanmaya pek fazla ihtiyaç duymamaktadır. Ancak genel temizlik amacıyla yılda isteğe bağlı olarak 2-3-4 kez yıkanmalarında bir problem yoktur. Yıkama işleminde tüylerin iyice durulanması gerekmektedir. Çünkü özel köpek şampuanlarının tüylerde kalması, belli bir süre sonunda köpeğin rahatsızlık duymasına sebep olmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ibizan Hound

Bunun yanında ayda bir ya da iki kez tırnak uzunluğunun kontrol edilmesi önemlidir. Böylelikle köpeğin daha rahat bir şekilde hareket etmesinin önündeki tırnak engeli kaldırılmaktadır.

Alabay

Beslenmesi

Alabay (Alabai), büyük bir köpek ırkıdır. Bundan dolayı bu köpeklerin ihtiyaç duyduğu besin değerleri de daha yüksektir. Dolayısıyla besin değeri yüksek olan kaliteli mamaların tercih edilmesi lazımdır.

Beslenmesi için kuru ya da yaş mama fark etmektedir. Her iki mamayı da düzenli bir şekilde vermeniz önerilmektedir. Çünkü köpekler, yalnızca tek tip mamadan sıkılmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için yaş mamalar da tercih edilmelidir.

Alabay ırkı köpekler, ev yemeği de yiyebilmektedir. Ancak bu yemeklerin sık bir şekilde köpeğe sunulması önerilen bir davranış değildir. Çünkü Alabay ırkının ev yemeklerine alışması, düzensiz bir şekilde kilo alımına sebebiyet verebilmektedir. Bunun dışında nadir de olsa ev yemeği vermenizin önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Kökeni

Alabay (Alabai) cinsi köpeklerin kökeni çok eskidir. Öyle ki cinsin kökeninin milattan önce 2000 yıllarına kadar dayandığı söylenmektedir. Tibet Mastif ırklarından biri olan Alabay, diğer çoban köpekleriyle de genetik anlamda benzerlik göstermektedir. Zaten görüntüsü de diğer çoban köpeklerine benzerdir. Kökeni, Orta Asya’ya dayansa da günümüzde hemen her yerde Alabay köpekleriyle karşılaşabilmek mümkündür. Bu da cinsimizin popüler bir köpek cinsi olduğuna işaret etmektedir.

Kaç Yıl Yaşar?

Alabay cinsi köpeklerin ortalama yaşam süresi 12 ila 15 yıl aralığındadır. Ancak bu süre, köpeğin yaşam kalitesiyle de doğru orantılıdır. Sizin köpeğe iyi bir yaşam sağlamanız, bu süreyi arttırabilmektedir.

Hangi Renklerde Olmaktadır?

Alabai ırkı köpeklerin yalnızca tek tip bir rengi bulunmamaktadır. Beyaz, siyah, kahverenginin farklı tonları ve gri gibi renklerde Alabay köpeklerini görebilmek mümkündür. Belirtilen renklerden bazıları, bir Alabay köpeğinde aynı anda da görülebilmektedir.

Maksimum Ne Kadar Büyür?

Bu ırkın büyüme seviyesi erkek ve dişi Alabay köpeklerinde farklılık göstermektedir. Dişi Alabay köpekleri, daha küçük bir yapıda olmaktadır. Erkek Alabay ise 81 santim boya ve 80 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Bu da söz konusu cinsin oldukça büyük olduğunu göstermektedir.

Fiyatı Ne Kadardır?

Alabay (Alabai), çoğunlukla ticari anlamda üretimi yapılan bir köpektir. Bundan dolayı Alabay cinsini ücretsiz bir şekilde sahiplendirecek kişi sayısı yok denece kadar azdır. Safkan bir Alabay yavrusu ise ortalama olarak 8.000 TL ila 10.000 TL gibi fiyatlardan satılmaktadır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın