HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Alman Kalın Tüylü Pointer

Alman Kalın Tüylü Pointer

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
33 0
Alman Kalın Tüylü Pointer

Alman Kalın Tüylü Pointer

En sevilen ırklardan biri olan Alman Kalın Tüylü Pointer, çalışkan yapısı ve güzel görünümüyle bilinmektedir. Dünyanın dört bir yanında sıklıkla beslenen bu ırk, çoğunlukla orta boyutlarda olmaktadır. Ancak büyük köpek ırkı sınıfına giren Alman Kalın Tüylü Pointerlar da bulunmaktadır. Yükseklikleri 64 santime kadar çıkabilen bu ırk, 32 kilo ağırlığa ulaşabilmektedir. Elbette bu büyüklüklere ulaşmaları da nasıl beslendiklerine ve nasıl koşullar altında yaşadıklarına bağlıdır.

Oldukça sportif bir yapıya sahip olan Alman Kalın Tüylü Pointer, 14 yıla kadar yaşayabilmektedir. Belirtilen bu yaşam süresi, yine yaşam koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Kısacası her kalın tüylü pointer, maksimum 14 yıl yaşayacak diye bir durum söz konusu değildir.

Kalın tüylü pointer ırkı, çok keskin vücut hatlarına sahip değildir. Keskin vücut hatlarına sahip olmaması, sportif faaliyet gösteremeyecekleri anlamına da gelmemektedir. Çünkü kalın tüylü pointerlar, son derece atletik ve egzersizi seven köpeklerdir. Dolayısıyla her gün yeterli düzeyde egzersize ihtiyaç duymaktadırlar.

Alman Kalın Tüylü Pointer

Karakter Yapısı

Alman Kalın Tüylü Pointer, üstün koku alma duyusu sayesinde av köpeği olarak da kullanılmaktadır. Karakteri son derece gelişmiş olan bu ırk, karakteristik özelliklerini tam anlamıyla yansıtabilmek için iyi eğitim almalıdır. Aksi takdirde dengesiz davranışlarda bulunabilmeleri olasıdır.

Alman Kalın Tüylü Pointer karakter yapısı ile ilgili söyleyebileceğimiz bir diğer husus da itaatkârlık seviyelerinin üst düzey olmasıdır. Sahibine oldukça bağlı olan bu ırk, gerektiği yerlerde gücünü göstermekten de çekinmemektedir.

Olumsuz olarak nitelendirebileceğimiz bir özellik olan havlamak, bu köpekte sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Kalın tüylü pointer ırkı, kendini tehdit altında hissettiğinde havlamaktan çekinmemektedir. Bu durum, zaman zaman rahatsızlık verse de çok sık yaşanmamaktadır.

Alman Kalın Tüylü Pointerları aile köpeği yapan en önemli özellik de çocuklarla iyi anlaşabiliyor olabilmeleridir. Bundan dolayı çocuklu ailelerin bu ırkı beslemelerine engel herhangi bir durum bulunmamaktadır.

Bakımı

Bakım konusunda özellikle bilmeniz gereken bir detay bulunmamaktadır. Çünkü Alman Kalın Tüylü Pointer bakımı, son derece kolaydır. Her köpek, tüylerinin taranmasından hoşlanmaktadır. Zaten tüylerin taranması, köpek sağlığı açısından da önemlidir. Belli zamanlarda kalın tüylü pointerların tüylerini taramanız, hem hoşlarına gidecek hem de sağlıklı tüylerin oluşumunu destekleyecektir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Amerikan Staffordshire

Bahsettiğimiz köpek ırkı, en enerji köpek ırklarındandır. Dolayısıyla gün içerisindeki egzersiz ihtiyaçları da üst düzeydedir. Bu da kalın tüylü pointerların tekdüze bir yaşam biçimini sevmediğine işarettir. Sonuç olarak bu köpeğe bakmak isteyenler, en az kalın tüylü pointerlar kadar enerjik olmalıdır.

Alman Kalın Tüylü Pointer

Alman Kalın Tüylü Pointer, sahibinden ilgi bekleyen bir ırktır. Bundan dolayı onunla ilgilendiğinizi hissettirmeniz gereklidir. Bu hususlar dışında temel köpek bakımlarına da özen gösterdiğiniz takdirde ekstra yapmanız gereken bir bakım işlemi bulunmamaktadır.

Beslenmesi

Alman Kalın Tüylü Pointer beslenmesi için kuru ya da yaş mama fark etmemektedir. Önemli olan konu, mamanın kalitesidir. Her zaman bu tür köpek ırkları için kaliteli köpek mamaların tercih edilmesi lazımdır. Çünkü bu ırklar, hassas mide yapısına sahiptir. Alman Kalın tüylü Pointer beslenmesi konusunda yapılan en büyük yanlışlardan biri sürekli olarak köpeğin ev yemekleriyle beslenmesidir. Kalın tüylü pointer ırkının ev yemekleriyle beslenmesinde bir problem yoktur. Problem görülen nokta, köpeğin sıklıkla ev yemekleriyle beslenmesidir.

Ev yemeği, köpeğin ihtiyaç duyduğu besin değerlerine sahip olmamaktadır. Ekstra olarak sürekli ev yemekleriyle beslenen bir Alman Kalın Tüylü Pointer, dengesiz kilo alabilmektedir. Bunların yaşanmaması için de çoğunlukla Premium köpek mamalarla besleme yapılmalıdır.

Beslenme için ihtiyaç duyulan miktar, köpeğin büyüklüğüne göre belirlenmelidir. Sonuç olarak her köpeğin farklı miktarlarda besin ihtiyacı bulunmaktadır. Alınan mamaların arkasında da köpeğin büyüklüğüne göre vermeniz gereken miktarlar belirtilmektedir.

Kökeni

Alman Kalın Tüylü Pointer kökeni, iki versiyona dayanmaktadır. Bu ırkın ilk versiyonu 17. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Günümüzde bu ırka mensup olan köpeklerin soyu ise 19. yüzyılda yapılan geliştirmeye dayanmaktadır. Bunun yanı sıra Alman Kalın Tüylü Pointer, birçok köpek ırkının melezlenmesiyle oluşturulmuş bir ırktır.

Alman Kalın Tüylü Pointerlar Yeni Köpek Bakmaya Başlayacak Kişiler için Uygun Bir Irk Mı?

Başta da belirttiğimiz üzere kalın tüylü pointerların bakımında bilinmesi gereken ekstra bir şey yoktur. Kısacası yeni köpek bakmaya başlayacaklar, bu ırkın beslenmesinde zorlanmayacaklardır.

Alman Kalın Tüylü Pointerlar Avcılıkta Kullanılabilir Mi?

Kalın tüylü pointerlar, eski zamanlarda aktif olarak avcılıkta kullanılmış bir ırktır. Dolayısıyla günümüzde de bu ırkın avcılıkta kullanılmasında problem teşkil eden bir durum yoktur.

Alman Kalın Tüylü Pointerların Yavrusu Nasıl Bakılmalıdır?

Yavruların bulunduğu konumun sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Yavru bakımı için ayriyeten veteriner desteği de alınabilmektedir. Böylelikle yavru, daha verimli şekilde büyütülebilmektedir. Yavru sütten kesildikten sonra da sosyalleşme ve koruma eğitimlerine başlanmalıdır. Av için kullanılacak olan kalın tüylü pointerlar, ekstra olarak av eğitimi almalıdır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın