HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Alman Spanieli

Alman Spanieli

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
31 0
Alman Spanieli

Alman Spanieli

Av köpeği ve aile köpeği olarak çoğu kişinin tercihlerinden olan Alman Spanieli, asil duruşa sahip bir köpektir. Orta boylu bir ırk olan Alman Spanyeli, uzun tüylere ve çok iyi seviyede gelişmiş kaslara sahiptir. Bu da ırkımızın özelliklerde soğuk bölgelerde yapılan avlarda rahatlıkla kullanılabileceğine işarettir.

İnsanları seven bir köpek olan Alman Spanyeli, diğer hayvanlarla çok da iyi anlaşamamaktadır. Bundan dolayı farklı hayvanlarla aynı ortamda bulunduklarında dikkatli olmak gereklidir. Bunun yanında egzersizi de seven Alman Spanyelleri, tasmasız bir şekilde dolaşmaktan hoşlanmaktadırlar. Tasmasız yaptırılacak geziler ve egzersizler de köpeğin egzersiz ihtiyacını daha iyi seviyede karşılamaktadır.

Alman köpek ırklarının ortak özelliği, fazlaca egzersize ihtiyaç duymalarıdır. Alman Spanieli de her gün düzenli bir şekilde egzersize ihtiyaç duymaktadır. Bu egzersizlerin ise dengeli bir şekilde ayarlanması gereklidir. Örneğin stabil bir egzersiz modeli yerinde kimi zaman zorlayıcı kimi zaman da güce dayalı egzersiz modelleri tercih edilmelidir. Böylelikle köpeğinizin zevk alacağı ve daha fazla gelişim göstereceği egzersizler yapılabilmektedir.

Alman Spanieli

Karakter Yapısı

Alman ırklarının büyük çoğunluğunda görülen enerjik yapı, Alman Spanieli karakter yapısı için de geçerlidir. Bu enerjiyi atmak için egzersizlere ihtiyaç duyan bu ırk, günde 1-2 kez dolaşmaya çıkarılmalıdır. Yalnız kalmayı sevmeyen Alman Spanyelleri, her zaman sahibinin yanında olmak istemektedir. Bundan dolayı köpeğin uzun süre yalnız bırakılmasıyla agresif davranışlar da görülebilmektedir.

Alman Spanieli, ancak iyi bir sosyalleşme eğitimiyle diğer köpek ırklarıyla iyi anlaşabilmektedir. Eğitim dışında bu ırkın diğer köpeklerle iyi seviyede anlaştığını söylemek mümkün değildir. Bundan dolayı tam olarak zamanında sosyalleşme eğitimini alması önemli bir konudur.

Duyu organları son derece gelişmiş olan Alman Spanyelleri, bu özellikleri sayesinde av köpeği olarak kullanılabilmektedir. Zaten ırkımızın karakter yapısında bulunan bir diğer özellik de köpeğin izci içgüdüsüne sahip olmasıdır. İzci içgüdüsü de av köpeklerinde aranan bir özelliktir.

Olayları anlama kapasitesi yüksek olan Alman Spanieli, her türlü zorluğun üstesinden gelecek bir yapıya sahiptir. Kendinden emin olduğundan dolayı karşısına çıkan bütün engelleri aşabilmeleri de kuvvetle muhtemeldir.

Bakımı

Alman Spanieli, uzun tüylere sahip olduğundan dolayı normalden daha fazla tüy taranmasına ihtiyaç duymaktadır. Hem tüy tarama bakımı, köpeklerin stres seviyesini de azaltmaktadır. Alman Spanieli bakımı, çoğunlukla düzenli egzersizlerin uygulanmasından oluşmaktadır. Kas ve kemik yapısı gelişmiş olan bu köpekler, formunu korumak ve önemli özelliklerini kaybetmemek için egzersize ihtiyaç duymaktadır. Egzersizlerde kendi belirlediğiniz programı uygulayabileceğiniz gibi profesyonel egzersiz programlarını da uygulamanız mümkündür. Bu konudaki karar tamamen sizlere aittir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chinese Shar Pei

Alman Spanieli tırnak bakımı için ayda bir tırnak kontrolü yapılmalıdır. Uzayan tırnaklar köpeği rahatsız etmemesi açısından özel makaslarla kesilmelidir. Aynı zamanda haftada iki, gerektiği zaman üç kere de diş bakımı yapılmalıdır. Köpeklerin dişleri, bakım yapılmadığı takdirde çok kolay çürüyebilmektedir. Oluşan çürükler de köpeklere ciddi anlamda acı vermektedir. Dolayısıyla kendi dişlerimize gösterdiğimiz özeni, köpeklerin dişlerine de göstermemiz lazımdır.

Alman Spanieli

Beslenmesi

Alman Spanieli, yemek konusunda seçici bir ırktır. Mamaları ev yemeklerine göre daha çok seven bu ırkın, Premium kuru ve yaş mamalarla beslenmesi önemlidir. Kuru ve yaş mamalarla Alman Spanieli beslenmesi yapmak da genel köpek sağlığını olumlu etkilemektedir.

Elbette hangi marka kuru ve yaş mamaların tercih edildiği de beslenme kalitesine etki etmektedir. Herkesin bildiği ve güvendiği köpek maması markalarının tercih edilmesi, herhangi bir alerjik durumla karşılaşmamanız açısından da önemlidir. Çünkü Premium köpek mamalarının hepsi, kalite ve sağlık standartlarına uygun bir şekilde üretilmektedir.

Alman Spanieli beslenmesi, günlük 2-3 ölçekle sınırlandırılmalıdır. 3 ölçekten fazlası, köpeğin gereksiz fazla beslenmesi anlamına gelmektedir.

Kökeni

Frederick Robert tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Almanya’da üretilen Alman Spanieli, üretildiği günden beri sıklıkla tercih edilen bir ırktır. 1900 yıllarından günümüze kadar aktif bir şekilde kullanılan Alman Spanyelleri, av ve aile köpeği olarak beslenmektedir.

Alman Spanyellerinin Eğitimlerine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Alman Spanyellerinin eğitimine 2-3 aylıkken başlanmalıdır. Bu dönemde başlanan eğitimler, daha verimli ve kalıcı olmaktadır. Bu dönemin dışında yapılacak olan eğitimlerde, eğitimin etkisi daha az seviyede olmaktadır. Bundan dolayı; sosyalleşme, itaat ve av eğitimlerine 2-3 aylıkken başlanmalıdır.

Alman Spanielinin Kronik Alerji Problemi Var Mı?

Alerjiler, Alman Spanyellerinde bulunabilen bir kronik problemdir. Köpek alerjileri ise genel anlamda ikiye ayrılmaktadır. Bunlar, gıda ve hava alerjileridir. Her köpek bu alerjilere sahip olacak diye de bir kaide yoktur. Yapacağınız testlerde köpeğinizin hangi alerjilere sahip olduğunu anlamak mümkündür. Çıkan sonuca göre de verilecek gıdalara ve havadaki polen durumuna dikkat edilmelidir.

Orijinal Alman Spanieli Nasıl Anlaşılır?

Alman Spanyeli, direkt olarak kendini belli eden bir ırktır. Kahverengi gözlere, siyah burna ve genellikle kırmızı kürk rengine sahip olan Alman Spanyelleri, uzun kulaklarıyla da dikkat çekmektedir. Genel olarak orijinal Alman Spanieli, bu gibi fiziksel özelliklerden anlaşılabilmektedir.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın