HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Australian Terrier

Australian Terrier

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
35 0
Australian Terrier

Australian Terrier

Bu makalemizde Australian Terrier köpek ırkına dair merak ettiğiniz bütün sorulara cevap bulacaksınız. Australian Terrier bakımı, kökeni, fiziksel özellikleri hepsi bu yazımızda.

En küçük teriyer ırkı olan bu köpekler Avustralya’da yetişmiştir. Bu köpek ırkı küçük bir görüntüye sahip olsa da güçlü kuvvetlidir. Kısa bacakları sebebiyle yere yakındır Australian Terrier. Bu yükseklik bir aralık verilecek olursa ortalama 23 ile 28 cm arasında değişmektedir. Australian Terrier kilosu ise hem dişi hem de erkeklerde 5 ile 6 kg aralığında olmaktadır.

Australian Terrier küçük olması sebebiyle kolay taşınabilmektedir. Ancak yine de kilo kontrolü için bir veteriner ile çalışmak gerekir. Bu köpeğin kulakları diktir ve üçgen yapıdadır. Bu cesur köpeklerin tüyleri iki katmandan meydana gelmektedir. Tüy rengi genellikle kırmızı veya kahverengi olurken ten rengi mavi olmaktadır.

Australian Terrier bakımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Australian Terrier kökeni nereye dayanmaktadır? Australian Terrier nasıl beslenir? Australian Terrier karakter yapısı nasıldır? Tüm bu soruların cevabına gelin birlikte bakalım.

Karakter Yapısı

Australian Terrier için en belirgin karakteristik özellik çok cesur oluşudur. Ayrıca bu küçük köpeğimizin özgüveni de çok yüksektir. Enerjik ve kıpır kıpır olan köpeğimizi nadiren sakinken görürsünüz. Yalnızlığı sevmeyen Australian Terrier sürekli yanında birileri olsun ister. Bu anlamda ailesine ve sahibine çok bağlıdır. Australian Terrier karakter yapısı itibariyle özgürlüğüne de çok düşkündür. Başına buyruk hareketleri olan bu köpek diğer hayvanlar ile pek iyi anlaşamaz. Ancak arkadaş olduğunda Australian Terrier tam aksine sevecen ve dost canlısıdır. Bir yılan veya fare avcısı olduğunda çok agresifleşmektedirler. Zıplamayı çok seven bu köpekler bekçilik konusunda da çok iyidir. Evinize yabancı biri veya bir hayvan yaklaştığında Australian Terrier hemen tepki geliştirecektir.

Australian Terrier

Bakımı

Australian Terrier bakımı, tüy temizliği konusunda kolaylık sağlar. Tüyleri çok fazla dökülmediğinden bu köpeklerin haftada bir kez taranması yetecektir. Haftada bir kez fırçalanması bu köpeğin tüylerini parlak ve sağlıklı bir yapıya kavuşturacaktır. Ayak çevresindeki, göz ve kulak çevresindeki tüyler ile boyun çevresindeki tüyler ise çok uzadıkça kısaltılabilir.

Agresif yapıları sebebiyle Australian Terrier tırnak bakımı düzenli olarak yapılmalıdır ve tırnaklarının kesilmesi ihmal edilmemelidir. Australian Terrier bakımı konusunda önemli olan bir konu da yıkanmalarıdır. Bu köpekler sert tüy yapısına sahip olduğundan ayda bir yıkanabilirler. Daha sık yıkanmaları tavsiye edilmez. Daha sık yıkamak köpeğinizin tüylerinin yumuşamasına sebep olacaktır. Yıkadıktan sonra ise kurutma işlemi yapılırken taranmaları tavsiye edilmez.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kerry Blue Terrier

Australian Terrier kulak ve göz sağlığı da ihmal edilmemelidir. Ayrıca haftada en az üç defa dişlerinin fırçalaması tavsiye edilir. Düzenli bir veteriner programı da köpeğinizin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

Beslenmesi

Australian Terrier ırkının eklem hastalıklarına ve diyabete yatkınlığı vardır. Australian Terrier beslenmesi konusunda en önemli şey boy kilo dengesinin korunmasıdır. Bu yüzden ana öğünler dışında çok fazla besin verilmemelidir. Ana öğün verilirken kalori hesabı yapılmalı, gereğinden fazla yemesinin önüne geçilmelidir.

Damak tadına göre köpeğiniz için kuru veya yaş mama tercih edebilirsiniz. Zaman zaman ev yemekleri de verebileceğiniz bu köpeğimiz için sadece ev yemeği vermek sağlıklı bir besleme şekli olmayacaktır. Alması gereken vitaminler için veteriner tavsiyesiyle mama kullanmanız gerekmektedir. Mama seçimi yaparken Australian Terrier alerjik reaksiyonlarını bilmeniz çok önemlidir. Ayrıca köpeğinizin yaşı da besleme konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Köpeğinizin beslenme programını yaparken egzersiz alışkanlığını da göz önünde bulundurmanız gerekir .

Tüm bu faktörlerle birlikte özellikle alerji konusu için köpeğinizin beslenme programını yaparken veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Australian Terrier

Kökeni

Australian Terrier kökeni Avustralya’dır. Avustralya yerlilerince yetiştirildiği bilinmektedir. Teriyerler arasında Australian Terrier en küçük cinstir. Rough Coated Terrier cinsiyle akrabalığı olduğu düşünülmektedir.

Nasıl Eğitilir?

Australian Terrier eğitim konusunda çok kolaylık sağlamamaktadır. Çok çabuk sıkılan bu köpeğimizi eğitmek için eğlenceli yollar bulmak zorundasınız. Özgürlüğüne düşkün ve hareket etmeyi seven Australian Terrier verdiğiniz komutlara çok kolay cevap vermeyecektir. Çabuk dikkatinin dağılması da bir diğer zorluktur. Bu yüzden Australian Terrier eğitilirken sürekli taktik değiştirmek gerekmektedir. Küçükken eğitimine başlamanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Kaç Kilo Olmalıdır?

Australian Terrier kilosu 4 ile 7 kg arasında değişebilir.

Kaç Yavru Doğurur?

Australian Terrier yavru sayısı 3 veya 4 olabilmektedir. Daha fazla yavru olması durumunda veteriner müdahalesiyle doğum yapması gerekmektedir.

Yaşam Alanı Nasıl Olmalıdır?

Australian Terrier evde beslenmeye uygun bir köpek cinsidir. Ancak çok fazla zıplamayı sevdiğinden apartmanda bakılmaya uygun değildir.

Kaç Yıl Yaşar?

Australian Terrier ortalama yaşam süresi 12 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Kilo alması çok çabuk hastalanmasına sebep olduğundan bu süre kısalabilmektedir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın