HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Chesapeake Bay Retriever

Chesapeake Bay Retriever

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
34 0
Chesapeake Bay Retriever

Chesapeake Bay Retriever Özellikleri ve Bakımı

Çok iyi bir avcı ve olağanüstü bir yüzücü olan bu ırk olumsuz hava koşullarında su kuşlarını avlamak, sert sularla, güçlü gelgitlerle, şiddetli rüzgarlarla mücadele etmek ve hatta bazen buzu kırarak ava ulaşması için geliştirilmiştir.

Tür : Spor Grubu, Av köpeği

Ağırlık : 24-36 Kg

Yükseklik : 53-66 Cm

Aile : Gundog, Retriever

Menşei : Amerika Birleşik Devletleri

Menşei Tarihi : 1800’ler

Yaşam Süresi : 10- 12 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Chesapeake Bay Retriever ırkı zeki, çevik, güçlü, cesur, çalışkan ve yeni şeyler öğrenmeye hevesli, uyanık bir av köpeğidir. Canlı, neşeli, hassas ve sevecen mizaçlarıyla öne çıkarlar. İtaatkar, sahibine sadık ve sahibini memnun etmeye istekli yapısıyla eğitimleri kolay geçen bir türdür. İyi karakter özellikleri, kolay eğitilir olmasıyla daha da geliştirilir ve daha iyi huylu bir köpek olarak yaşamını sürdürür.

Ailesine, sevdiklerine bağlıdırlar. Onlarla birlikte zaman geçirmek, oyun oynamak ve ava çıkmaktan keyif alırlar. Bağımsız ve inatçı yönlerini törpülemek için otoriter, tecrübeli ve iyi bir lider tarafından sahiplenilmesi ve yetiştirilmesi gerekir. Bunun için köpeğinize karşı sabırlı, tutarlı ve belli bir seviyede ısrarcı davranmanız gerekmektedir.

Chesapeake Bay Retriever’in çocuklarla da arası iyidir. Ama yine de küçük çocuklarla etkileşim kurarken yetişkin kişilerin gözetimi altında olması gerekir. Yabancı kişilere karşı Chesapeake Bay Retriever şüpheci, tedirgin ve çekingen yaklaşır. Bu da ailesini ve sevdiklerini yabancı kişilerden koruma içgüdüsü yüzündendir. Diğer köpeklere karşı da saldırgan davranışlar sergilemeleri olasıdır. Bu gibi davranış problemlerini iyi bir eğitim ve sosyalleştirme ile atlatılabilir.

Chesapeake Bay Retriever yüzmeyi, avlanmayı, yakala-bırak, bul-getir oyunlarını seven, aktif ve hareketli bir köpek cinsidir. Buzlu sulara avına ulaşmak için defalarca dalabilen ve bu yaptığı işten de zevk alan dayanıklı bir köpektir.

Chesapeake Bay Retriever ev içerisinde fazla aktif değillerdir ama yine de apartmanda yaşaması uygun olan bir köpek cinsi değildir. Büyük vücudundan dolayı ev içerisinde istemeden etrafa zarar verebilirler. Egzsesizlerini yapıp, enerjilerini atabilecekleri orta büyüklükte bir bahçeye ihtiyaç duyarlar.

Daha çok soğuk iklim ve soğuk hava köpekleridir. Sıcak iklimlerde yaşadığı bölgede, evinin çevresinde girip çıkabilecekleri su birikintisi olmalıdır.

Chesapeake Bay Retriever çok yönlüdür. İz sürme, koruma, terapi, arama-kurtarma ve uyuşturucu, bomba tespiti görevlerindeki yetenekleri ile popülerdir.

Tarih

Chesapeake Bay Retriever ırkının soyu, 1807’de İngiltere’ye ait bir gemide seyahat eden “Sailor” ve “Canton” isimli Newfoundland cinsi köpekten geldiği düşünülüyor. Gemi karaya oturduğunda, mürettebat ve Sailor (rengi solmuş kızıl renkte bir erkek), Canton (siyah renkli dişi) köpekleri kurtarılmış ve ABD’de yetiştirilmiş. Yüzme konusundaki yetenekleri ortaya çıkınca su köpekleri olarak ün kazanmıştır. Daha sonra doğan yavrularında yüzmede, ördek avlamada başarılı olduğu görüldü. Ama iki köpeğinde çiftleşmesiyle ilgili kayıtlara geçmiş herhangi bir bilgi yoktur.

19. yüzyılda Chesapeake Körfezi’nin her iki kıyısını da kaplayan zengin ördek kulüpleri, Chesapeake Bay Retriever’in temel ırk türünü belirleme kararı aldı.

AKC kurulduktan sonra 1885 senesinde Chesapeake Bay Retriever cinsini tanıdı. İnsanların övünebileceği birkaç cinsten biri olmasına rağmen, ulaşması gereken popülerliğe erişememiş ve Chessie’nin ünü mütevazı seviyelerde kalmıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Chesapeake Bay Retriever güçlü, çevik, atletik, sağlam ve dayanıklı bir cinstir. Vücut uzunluğu ile bacakları orantılı olup hantal değildir ve dengeli bir kas yapısına sahiptir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Bloodhound

Kafa

Chesapeake Bay Retriever kafatası vücuduyla orantılı büyüklüktedir. Kafası hafif yuvarlak, orta genişlikte olup namlusu kafatası ile neredeyse aynı uzunluktadır. Burun bir noktaya kadar sivrilir. Dişler düz ısırıkla kapanır. Dudakları ise incedir.

Kulaklar

Bu ırkın kulakları başın iki yanında yüksekte ve aşağı doğru sarkık şekilde yerleşmiştir. Sarkık, küçük kulakları vardır.

Chesapeake Bay Retriever

Gözler

Chesapeake Bay Retriever ırkının belirgin, yuvarlak ve büyük gözleri sarımsı kahverengi ve kehribar renklerindedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Düzgün bir kemik yapısı, kaslı bacakları vardır ve oldukça güçlüdür. Ayaklarında iyi bir yüzücü olmasına yardımcı olan perdeli parmak yapısı görülür.

Kuyruk

Chesapeake Bay Retriever ırkının kuyruk uzunluğu orta seviyededir ve yapısı tabandan kalın ve ağır başlar uca doğru sivrilir. Uzunluğu yaklaşık 30-37 cm’dir ve tüylüdür.

Tüy

Chesapeake Bay Retriever ırkının çift katmanlı, yağlı, kısa, dalgalı, yoğun ve su geçirmeyen dayanıklı bir kürke sahiptir. Ceketteki yağlı dış katman ve ipeksi alt katman tüyleri köpeğin vücuduna soğuk suyun geçmesini engeller. Bu da soğuk sularda yüzmelerine yardımcı olur. Islandıktan sonra yaptıkları silkelenme hareketiyle tüylerindeki kalan suyu atar, su tutmaz ve sonra sadece kürkleri nemli kalır.

Renk

Chesapeake Bay Retriever ırkının kürkü, mat taba, kızıl, ten rengi gölgeler, sarıya yakın kahverengi ve kahverenginin bütün tonlarında görülebilir. Nadiren de olsa göğsünde, göbeğinde, bel bölgesinde, ayak uçlarında veya bacaklarının arkasında küçük beyaz lekeler olabilir.

Bakım

Chesapeake Bay Retriever orta seviyede bir bakıma ihtiyaç duyar. Yıl genelinde çok tüy dökmeseler de mevsim geçişlerinde artış gösterebilir. Bu zamanlarda haftada 2-3 kere taranmaları gerekecektir.

Chesapeake Bay Retriever cinsinin çok sık yıkanmasına gerek yoktur. Eğer çok sık yıkarsanız; derisindeki faydalı yağları kaybetmesine ve su tutmayan kürkünün yapısının bozulmasına neden olursunuz.

Aynı zamanda köpeklerin tırnakları düzenli olarak ayda en az 1-2 kez kesilmelidir. Kulaklar kire ve enfeksiyon riskine karşı kontrol edilmeli ve dişleri haftada en az 2- 3 kez fırçalanmalıdır.

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın