HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Avustralya Sığır Çobanı

Avustralya Sığır Çobanı

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
37 0
Avustralya Sığır Çobanı

Avustralya Sığır Çobanı

Avustralya Sığır Çobanı vücut yapısı itibarıyla güçlü bir duruşu vardır. Kaslı, simetrik, orantılı bir vücut yapısı vardır. Kafası orta büyüklükte ve genişliktedir. Dik kulakları, sivri uçlu ve genişliği orta boyuttadır. Gözleri oval, bakışları çeviktir. Burun ucu ise genelde siyahtır. Avustralya Sığır Çobanı bacakları ise düz, güçlü ve kaslıdır. İnce tüylere sahip olan kuyruğunun ucu aşağı doğru sarkıktır.

Avustralya Sığır Çobanı tüyleri ise iki katmandan oluşur. Alt katmanı ince, düz ve yumuşaktır. Üst katman ise sığ, düz ve kalındır. Bu ırkın tüyleri hava geçirmez bir yapıdadır. Tüylerinin boyutu ise çok uzun değil, orta uzunluktadır. Bu köpeğin tüyleri kırmızı, gri mavi, benekli veya alacalı olmaktadır. Benekler görülmekle birlikte görülmediği de olur. Yavruları ise beyaz olabilmektedir. Özellikle boyun altında, göğüs ve ayak kısmında taba ile mavi benekler görülebilir.

Peki Avustralya Sığır Çobanı bakımı nasıl yapılır? Avustralya Sığır Çobanı bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? Avustralya Sığır Çobanı nasıl beslenmelidir? Avustralya Sığır Çobanı karakteristik özellikleri nelerdir? Avustralya Sığır Çobanı köleni nedir? Tüm bu soruların cevabını bu başlık altında bulacaksınız.

Avustralya Sığır Çobanı

Karakter Yapısı

Avustralya Sığır Çobanı karakter yapısı itibarıyla diğer köpek türleri gibi çok sadıktır. Sahiplerini neredeyse adım adım takip ederler. Uzun süre yalnız bırakılmamalıdırlar. Bu durumda terk edilme fobisi geliştirirler. Küçük çocuklara karşı çok hassas davranırlar. Çocuklarla çok iyi anlaşsalar da gözetiminiz altında iletişim kurmaları tavsiye edilir. Sosyalleştirilirlerse hem çocuklarınız hem de diğer evcil hayvanlarınız ile iyi bir iletişim geliştirebilirler. Ancak koruma iç güdüleri sebebiyle çok temkinli davranırlar yabancılara karşı.

Avustralya Sığır Çobanı çok enerjik ve çok hareketli bir ırktır. Bu yüzden gün içinde yoğun bir egzersiz programına ihtiyaç duyarlar. Bu yönleriyle apartman dairesinde yaşamaya da uygun yapıda değillerdir. Geniş bir bahçeli evde daha rahat yaşarlar. Hassas yapıları sebebiyle yalnız kaldıklarında agresif tavırlar sergilerler. Çiğneme, zarar verme gibi ataklarda bulunabilirler. Bu yüzden bu yönlerini önemsemek gerekmektedir.

Avustralya Sığır Çobanı zeki bir ırktır. Zeki yapısıyla verilen eğitimleri kısa sürede öğrenir. Eğitime direnç göstermemesi için eğlenceli yollar denenmelidir. Ayrıca ödül yöntemi de eğitimi kolaylaştıracaktır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Amerikan Pitbull

Bakımı

Avustralya Sığır Çobanı bakımı konusunda tüyleri kolaylık sağlar. Çok fazla dökülmeyen çift katmanlı tüyler haftada iki üç kez taranırsa yeterlidir. Mevsim geçişlerinde veya adaptasyon süreçlerinde tüyleri daha fazla dökülür. Dolayısıyla bu dönemlerde daha çok taranmaları gerekir. Banyo ihtiyaçları ise çok yoğun değildir. İhtiyaç duydukça yıkayabilesiniz. Ağız ve diş sağlığı dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Dişlerini haftada iki veya üç kez taramanız yeterli olacaktır. Kulak temizliği ise dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Bu yüzden düzenli bir kulak temizliği gerekir. Tırnakları ise düzenli olarak ayda bir ya da iki defa kesilmelidir. Ayrıca daha sağlıklı olmaları için yemek ve su kablarının hijyeni önem arz etmektedir. Düzenli bir veteriner kontrolüyle köpeğinizin bakımını daha sağlıklı yapabilirsiniz.

Avustralya Sığır Çobanı

Beslenmesi

Beslenmesi konusunda alerjik reaksiyonlarına dikkat edilmelidir. Bu yüzden veteriner hekiminizden yardım alabilir ve mamalarının içeriğine dikkat edebilirsiniz. Avustralya Sığır Çobanı güçlü ve hareketli yapısı sebebiyle iyi beslenmelidir. Bu konuda köpeğinizin boy kilo oranına göre bir beslenme programı önem arz etmektedir. Düzenli kilo kontrolleri eşliğinde köpeğinize sevdiği kuru veya yaş mamaları verebilirsiniz. Ayrıca köpeğinizi mutfağınızda hazırladığınız besinlerinizle de besleyebilirsiniz. Ancak bu besinlerin her zaman köpeğiniz için faydalı olamayacağını bilmeniz gerekir. Özellikle şekerli, çok tuzlu ve çok yağlı besinler köpeğiniz için uygun olmayacaktır. Şu ihtiyacı da köpeğinizin ihmal etmemeniz gereken bir diğer ihtiyacıdır.

Kökeni

Avustralya Sığır Çobanı kökeni Avustralya’dır. Bu köpekle ilgili ilk kayıtlar 1800’lere dayanır. Bu tarihlerde bu bölgede sığır koruyuculuğu yaptığı bilinmektedir.

Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama yaşam süresi 10 ile 13 yıl arasında değişir.

Kaç Yavru Dünyaya Getirir?

Avustralya Sığır Çobanı 1 ile 7 arasında yavru dünyaya getirir. Daha fazla yavru olması durumunda veteriner yardımıyla doğum yapması gerekir. Ayrıca bu köpeğin hamilelik döneminde daha özel beslenmesi gerekir.

Çok Tüy Döker Mi?

Çok fazla tüy dökmez. Bu sebeple bakımı kolaydır. Ancak mevsim geçişlerinde tüy dökümü artabilir. Bu yüzden bu dönemde tarama işlemi arttırılmalıdır.

Hangi Ortamda Bakılmaya Uygundur?

Ev ortamında bakılmaya uygun değildir. Enerjik yapıları sebebiyle apartman dairesinde bakılmaları uygun değildir. Bu ırk için geniş bir bahçe en uygun yaşam alanı olacaktır.

Eğitimi Kolay Mı?

Zeki yapısıyla verilen eğitimi hemen öğrenir. Ancak arada bir ödüllendirilmeleri gerekir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın