HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Evcil Hayvan Çeşitleri

Evcil Hayvan Çeşitleri

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
37 0
Evcil hayvan cesitleri

Evcil Hayvan Çeşitleri

Geçmiş dönemleri de kapsayan türleri ifade etmektedir. Kontrollü bir şekilde bakımı yapılan ve kendisinden çeşitli şekillerde fayda sağlanan hayvanlar evcil hayvanlardır. Yabani durumdaki hayvanlardan hepsi evcil hale getirilmemiştir. İhtiyaçlarla da şekillenen bir durum söz konusudur.

Evcil Hayvanlar Nelerdir?

Evcil hayvanlar arasında kedi, köpek kuş gibi yaygın olanlar dışında farklı evcil hayvanlar da vardır. Yabani atalarıyla birlikte ilk ortaya çıktıkları dönemleri bilmek genetik süreçleri açısından önem kazanabilir.

Evcil Hayvan Çeşitleri

Evcil Hayvan Çeşitleri

1-) Köpekler

Köpeklerin yabani atası gri kurt olarak bilinmektedir. Buzul çağda yaşadıkları bilinen bu tür Milattan Önce 13000 döneminde yer almıştır. Köpeklerin günümüzde de birçok türü ve kullanım amacı vardır. Kullanım amaçları bakımından evcil hayvan olarak sıkça görülmektedir.

 • Avcılık esnasında köpeklerden sıkça yararlanılmaktadır.

 • Sürü gütme

 • Spor- yarış

 • Ulaşım

 • Rehberlik

 • Haşere uzaklaştırılması

 • Taslak çıkarma

 • Gösteri

 • Araştırma, çalışma

 • Belirli bölgenin korunması gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

2-) Koyunlar

MÖ 9000-8500 döneminde yabani ataları da olan koyunlar günümüzde birçok amaçla kullanılan evcilleştirilmiş hayvanlardandır. Yabani koyun, bugünkü koyunların atası olarak bilinmektedir. Koyunların eti, sütü, tüyleri, derisi önemli bir sektör olarak varlığını sürdürmektedir. Ayrıca bilimsel araştırmalarda, yarış ve süs amaçlı da kullanıldığı yerler söz konusudur.

3-) Sığır

Sığırların yabani atası yaban öküzüdür ve M.Ö 8000 döneminde yaşadığı bilinmektedir. Kullanım amacı olarak etinden yararlanıldığı gibi süt, deri ve birçok yerinden yararlanılmaktadır. Çiftçilik dendiğinde ilk akla gelen sığırlar kan ve ulaşım amacıyla da kullanılmıştır. Toprak gübreleme gibi amaçlara ek evcil hayvan çeşitleri içinde gösterilerde kullanılanlardan biridir.

4-) Kediler

Kedilerin yabani atası Afrika yaban kedisidir ve M.Ö 8000-7500 döneminde var olduğu bilinmektedir. Büyüklükleri ve evlerdeki çeşitleri son dönemlerde çok seçenekli bir türe işaret eder. Kediler haşere kontrolünde kullanılabilen hayvanlardır. Araştırma, ticari amaçla post ve evde besleme bakım için de tercih edilebilir. Yakın dönemde evlerde kedileri evcil hayvan olarak besleyenlerin sayısı epey artmıştır.

5-) Tavuk Evcil Hayvan mıdır?

Tavuklar ve kümes hayvanları genel olarak evcil hayvanlar arasında kabul edilmektedir. Tavukların Yabani atası gallus gallus ismini almakta ve bu türün M.Ö 6000 döneminde yaşadığı bilinmektedir. Kümes hayvanlarının eti, yumurtası veya tüyleri yaygın şekilde kullanılmaktadır. Tavuklarda gösteri için kullanılan etkinlikler de gözlenmektedir. Bazı yırtıcı kuşlardan olan atmaca, şahin gibi kuşlar ise avcılık için kullanılabilmektedir.

6-) Kobay Kemirgenler

Yabani atası montane guinea pig olan kobay kemirgenler MÖ 5000 döneminde görülmektedir. Günümüzde ebat ve tür olarak farklılaşmış şekilde evcil hayvan, yarış, araştırma gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Uzak doğu ülkelerinde et olarak da tüketilebilmektedir.

7-) Eşekler

Eşekler farklı evcil hayvanlar arasında gibi görülse de geniş çaplı yararlanılan bir hayvandır. Yabani atası equus africanus olarak bilinmektedir. M.Ö 5000 döneminden bu yana çeşitli türlerle varlığını sürdürmüştür. Eşekler en çok çiftçilik ve ulaşım sektöründe kullanılmaktadır. Süt, et ve araştırma malzemesi olarak da yararlanılmaktadır.

😎 Evcil Ördekler

Yabani atası yeşilbaş olan evcil ördeklerin MÖ 4000 döneminde yaşadığı görülmektedir. Yumurta, et, tüyünden yararlanılmakta, bazen süs olarak içi doldurularak da kullanılmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Dünyada Hayvan Hakları

9-) Atlar

Yabani atası vahşi attır. M.Ö 3500 döneminden bugüne yaşadığı bilinen at türleri geniş yelpazede kullanılmaktadır. Avcılık, çiftçilik, yarış, süt, et gibi amaçlarla kullanılabilmektedir. Ulaşım da en önemli kullanım alanlarından biri olmuştur. Atlar rehberlik ve gösteri amaçlarla da fayda sağlayan hayvanlardır. At etinin Türkiye dışında tüketimi görülmektedir. Müslüman olmayan ülkelerde daha çok tüketilmektedir.

10-) Güvercinler

En bilinen evcil hayvan çeşitleri arasındaki güvercinlerin yabani atası kaya güvercinidir. MÖ 3000 döneminde yaşadıkları bilinmektedir. Güvercinlerin kullanım amacında gösteri ve haber amacı sıkça görülür. Süs ve yarış odaklı şekilde de kullanıldığı bilinmektedir.

11-) Süs Fareleri

Süs farelerinin yabani atası ev faresidir. 1800lerde yaşadığı bilinmektedir. Hayvan yemi, araştırma, yarış gibi amaçlarla kullanılanları vardır.

12-) Kanaryalar

Evcil kanaryaların yabani atası kanaryadır ve 15. yüzyıl yaşadığı dönemdir. Madencilik ve araştırma amacıyla kullanıldıkları bilinmektedir.

13-) Evcil Tavşan

Evcil tavşanların yabani atası Avrupa ada tavşanıdır. MS 600 döneminde yaşadığı bilinen bu hayvanların postlarından, tüy ve etlerinden yararlanılmaktadır. Yarış amaçlı olarak ve gösteri için de kullanıldığı bilinmektedir.

14-) Japon Balığı

Yabani atası Prusya sazanı olan Japon balığı MS 300-400 döneminde var olmuştur. Süs balığı olarak yarışlarda kullanılan balık gösterilerde ilginç yapısıyla dikkat çekmektedir.

15-) Kirpi

Evcil kirpilerin yabani atası Afrika cüce kirpidir. 1980’lerden itibaren ürediği bilinmektedir. Günümüzde evlerde besleyenlere rastlanmakta, insanların yaşam alanlarında da bulundukları görülmektedir.

Evde Beslenen Hayvanların Faydaları

Evde beslenen ve korumaya alınan evcil hayvanlar yaşadıkları kişilere manevi açıdan bazı faydalar sağlayabilmektedir. Bazı kişiler evcil hayvan gezdirme işini yaparak ticari kazanç da elde edebilir.

1-) Mutluluğu Kaynağı

Evcil hayvanların yaratıcı ve eğlenceli olmaları yaşadıkları alanda bulunan diğer canlılara mutluluk kaynağı olabilmektedir. Çocuklar ve yetişkinler genellikle kedi, köpek, kuş veya balık gibi canlılarla aynı alanda bulunmakta, bundan mutluluk duymaktadır.

Listeye son senelerde bazı sürüngenler de eklenmiştir. Zehirsiz örümcekler, yılanlar, fareler beslenebilen canlılar arasındadır. Birçok kişi evcil canlılardan ticari fayda almadan da mutlu olabilmektedir.

2-) Çocuklarda Sorumluluk Hissi

Çocuklu evlerde evcil hayvan yaşaması sorumluluk hissini artırmaktadır. Çocuklar erken yaşta diğer canlılara saygı göstermeyi, merhamet etmeyi öğrenir. Yeme ve içme kabını düzenli değiştirmesi için görev alırsa da sorumlu olduğu başka bir canlı olacaktır. Evcil hayvanlar başkalarına yardım etme hissini de artıran durumları beraberinde getirecektir.

3-) Koşulsuz Sevgi

Çocuklar koşulsuz severler ve kendileri gibi diğer canlılardan da bunu gördüklerinde güven duygusu sağlıklı bir şekilde gelişebilir. Çocuğunuzun zorlandığı dönemlerde evcil hayvanlar terapiye bile dönüşebilmektedir. Evcil hayvan bakımı gibi konularla meşgul olan çocuklarınız ve siz koşulsuz sevgi hissinin değerini bilmeye devam edersiniz.

4-) Hareketli Yaşam Desteği

Evde bakılan hayvanların enerjilerini atacakları alana ihtiyaçları vardır. Hayvanların düzenli gezdirme ihtiyacını karşılamak size daha hareketli bir yaşama adapte olmanızı destekler. Yaşamınızda doğayla daha fazla iç içe olabileceğiniz kısa süreler yaratmış olursunuz. Her hayvan için olmasa da özellikle köpeklerde düzenli gezdirme alışkanlığı size de iyi gelecektir.

5-) Yeni Kişiler Tanıma Olanağı

Köpek gezdiren çocuklar ve yetişkinler yeni arkadaşlar edinme konusunda avantaj sağlayabilmektedir. Başka kişilerin evcil hayvanları sosyal açıdan bir bahane olabilmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşam alanlarınıza dahil olan evcil hayvanların nihayetinde kendi doğalarının bozulmaması gerektiğini çok unutmamak gerekir. Beslenme ve bakımı yapılan hayvanlarınızın sağlıklı kalmalarına özen göstermelisiniz.

 • Aşılarının yaptırılması gerekir. İç hastalıkları bakımından aksatılmamalıdır.

 • Kilo ve genel sağlık kontrollerinin yapılması gerekir.

 • Evcil hayvanlarınız çok sık yıkamamalısınız. Deri yapıları sürekli yıkandığında zarar görebilmektedir.

 • Enerji atması gereken hayvanların hareketsiz kalmamasına dikkat edilmelidir.

 • Çalışan kişiler ilgilenemedikleri evcil hayvanlar için yeni çözüm bulmalıdır. Bu ihtiyacı karşılayan kişi ve kurumlar vardır.

 • Hayvanların beslenmesinde soğuk su, alkol veya benzeri zararlı maddelere yer verilmemelidir.

 • Evcil hayvan çeşitleri besleyenlerin eşya kullanımında dikkatli olması gerekir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın