HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Boxer

Boxer

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
33 0
boxer

Boxer (Boksör)

Boxer köpeği dışa dönük karakter özelliklerine sahiptir. Zeki, akıllı ve çevresinde olan şeylere karşı dikkatli olmasının yanında heyecanlı, meraklı, oyuncu, sevdiklerine kendini adamış bir köpektir. Bu ırk, çalışkan ve iş köpekleri olarak insanlara yardımcı olmalarıyla da bilinir. Aynı zamanda çok uyumlu bir köpek olarak, aktif bir aile için de mükemmel dost olurlar. Arada inatçı halleri görülür ancak yine de komutlara karşı duyarlı ve hassastırlar.

Boxer (Boksör) Özellikleri ve Bakımı

Tür
Çalışma Köpeği, İşçi Köpeği, Koruma Köpeği
Ağırlık
22- 36 kg
Yükseklik
53- 63 cm
Aile
Mastiff, Bull, Çiftlik Köpeği
Menşei
Almanya
Menşei Tarihi
1800’ler
Yaşam Süresi
8 – 12 Yıl

Aktif ve enerjik bir köpek olması sebebiyle sahibinde hayatını hareketlendirecektir. Duygusal bir yapıları vardır ve empati yetenekleri gelişmiştir. Uyanık ve dikkatli halleri ile çevresindeki duyguları, olayları anlarlar. Ağırbaşlı duruşa sahip olsalar da sahibinin bir tebessümü ve sıcak yaklaşımı ile sevimli mizaçları ortaya çıkar.

Çocuklarla iyi anlaşır ve onlarla oyun arkadaşlığı yapmaya bayılırlar. Çocuklara yaklaşımları sabırlı, koruyucu, sevgi dolu ve hoşgörülüdür. Üç yaşını tamamlayana kadar tamamen olgun kabul edilmediği için yavruluk dönemi en uzun süren köpek cinsleri arasında yer alır. Koruma içgüdüleri gelişmiş olduğu için tanımadığı kişilere tedbirli davranırlar. Aile üyelerine, sevdiklerine ve evine karşı bir tehdit olmazsa ve savunmasını gereken bir durumla karşılaşmazsa saldırgan davranmazlar.

Eğitilebilir köpekler arasındadır ve eğitimi sırasında çok zorluk çıkarmazlar. İyi bir lider olursanız inatçı yapısını törpüleyebilirsiniz. Verilmesi gereken eğitimlerden ilki çok fazla gürültü yapmamasını ve insanların üzerine atlamamasını öğretmektir. Zira fazla oyuncu oldukları için sevgilerini gösterirken aşırıya kaçabilirler. Buda ara sıra insanları korkutabilir.

Apartman yaşamına uyum sağlasalar da, imkanınız varsa orta büyüklüğe sahip bahçeli bir evde yaşamak onlar için daha sağlıklı olacaktır. Bu türün ısı hassasiyetleri olduğu için ve sıcak havalarda hızlıca ısınır ve soğuk havalarda hemen üşürler. Bu yüzden her zaman bahçede sokakta kalamazlar. Egzersiz ihtiyaçları karşılanırsa apartman yaşamında uyum sürecini tamamlar.

Sosyalleşmek, insanlarla etkileşim kurmak bu ırk için bir gerekliliktir. Yeterli sosyalleşemediklerinde sahibine sevgisi baki kalsa da, çevresindeki hayvanlara ve insanlara karşı agresif davranışlarda bulunabilirler. Bu ırkında birçok köpek ırkına göre yaşam sürelerinin biraz daha kısa olduğu bilinir ve yaşadıkları süre boyunca sevdiklerine, size karşı sonsuz sevgisini gösterecektir.

Tarih

Boxer ırkının ataları, MÖ 2.500’e Asur imparatorluğunun savaş köpeklerine kadar uzanır.

İngiltere’de, Bulldog ırkı spor için tercih edilen tür iken, Almanya’da büyük mastiff soyundan gelen Bullenbeisser köpekler kullanılmıştır.

1830’lu yıllarda Alman köpek yetiştiricileri, Bullenbeiser’larını iriliği için mastiff tipi köpekler, dayanıklılıkları için teriyerler ve son olarak Bulldog’larla çaprazlayarak yeni bir ırk yaratmak için çaba harcadılar. 1895 senesinde çaprazlamalar ile birlikte yeni bir tür olan daha zarif ve daha modern bir köpek “Boxer” ortaya çıktı. Boxer adının kökeni tam olarak bilinmemese de Alman Boxl’den türetilmiş olması ihtimaldir. 

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Boxer ırkı güçlü ve sıkı bir gövdeye sahiptir. Boyun, gerdan bölgesi olmadan yuvarlak, kaslı ve güçlü bir yapısı vardır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Coton De Tulear

Kafa

Boxer köpeğinin kısa, vücudu ile orantılı geniş kafa yapısı, küt namlusu, uzun burnu ve büyük burun delikleri vardır. Yüz bölgesinin, neredeyse çoğu siyahtır. Çenesi güçlüdür. Dişleri de aynı şekilde güçlü ve kesicidir. Çok fazla salya akıtmalarıyla da bilinen Boksör ırkının Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek kadar uzun olan bir dili vardır.

Kulaklar

Boxer köpeğinin kulak yapısı baş üzerinde birbirine orantılı uzaklıkta yüksek, dik şekildedir. Kulakların ya kırpılmış ya da doğal yapıdadır.

Gözler

Boxer ırkının yuvarlak gözleri kahverengidir. Bu köpeklerin bakışları her zaman dikkatli ve uyanık bir ifadededir.

boxer

Bacaklar ve Ayaklar

Boksör köpeğinin ön bacakları kaslı, düz ve paralel yapıda olup arka bacakları öne göre daha sıkıdır. Ön patilerini neredeyse her şey için kullanırlar. Köpeğin isminin de vücudunu arka ayakları üzerinde dikerek ve ön patilerinin üzerinde zıplayarak boks yapıyor gibi kullanışından geldiği ifade edilir.

Kuyruk

Boksör türünün kuyruk yapısı yüksekte durur ve genellikle demirlenir. Aynı kulak yapısında olduğu gibi bu türün kuyruğunu da kırpan ve doğal bırakan yetiştiriciler vardır.

Tüy

Boxer köpeği kısa, şık, pürüzsüz ve parlak kürkü vardır. İnce tüylere sahip oldukları için yaşarlar.

Renk

İki farklı kürk renkleri vardır. Brindle veya kahverengiyle birlikte beyaz lekeler bu türün kabul edilmiş ana renkleridir. Beyaz lekeleri olmayan versiyonlarına sade Boxer denir. Yüz bölgesinde ise siyah maskeleri vardır.

Bakım

Boxer genellikle temizdir ve hatta kedileri taklit ederek kendisini yalayarak temizlemeleriyle de bilinirler. Az tüy dökerler. Haftalık 1- 2 defa yapacağınız sert kıllı bir fırça ile ölü tüylerden arındırır, daha iyi bir görünüm elde etmesini sağlarsınız.

Ara sıra ya da gerektiğinde banyoya ihtiyaç duyarlar. Sık banyo yapmaları ciltteki doğal yağları yok ettiği için önerilmez.

Tırnak bakımı yıpranmadığı ve kırılmadığı sürece ayda 1 kez yapılması uygundur. Ağız ve diş sağlığı için en az haftada 2- 3 kez dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Bunun yanında kulak, burun, göz, cilt, ayak ve pati bakımı haftalık rutin kontroller sırasında olmalıdır.

Beslenmesi

Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına, metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinizden detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın