HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Brüksel Griffon

Brüksel Griffon

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
35 0
Brüksel Griffonu

Brüksel Griffonu

Küçük bir vücudu olan Brüksel Griffon insan benzeri, karmaşık karakterli, oyuncak köpek sınıfında yer alır. Cesur, kendine güvenen ve kendini beğenen bir köpektir. Akıllı, neşeli, hareketli, oyuncu, sadık, sevgi dolu ve inatçı bir karaktere sahiptir. Aynı zamanda zeki, özverili ve komiktirler. Yetişkinlerin hassasiyetle bakması gereken bu köpekler ilk defa köpek sahibi olacak kişiler ve küçük çocuğu olan aileler için uygun bir tür değildir. Çünkü zor bir köpek türüdür.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Tür : Oyuncak Köpek, Süs Köpek
Ağırlık : 3- 5 kg
Yükseklik  : 18 – 20 cm
Aile : Pinscher
Menşei : Belçika
Menşei Tarihi : 1800′ ler
Yaşam Süresi : 12- 15 yıl

Brüksel Griffon bir bireydir ve tıpkı insanlar gibi değişken davranışları vardır. Brüksel Griffon ırkının mizaçları utangaçtan dışa dönüğe, enerjik ve mutludan içine kapanıklığa kadar birbirinden farklı, çeşitlilik gösterebilir. Ancak genel olarak köpeklerin çoğu, belirtilen özelliklerin tam ortasında davranışlara sahiptir.

Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve böyle durumlarda, olumsuz davranışlar sergilediği, huysuz ve depresif olduğu görülür. Çünkü sahibinin gölgesi gibi her adımlarında peşinde gezer.

Çoğunlukla herkesle iyi anlaşırlar ama küçük çocuklu aileler için uygun bir köpek türü olmadığı ifade edilmektedir. Çünkü genel olarak çocuklara düşkün değillerdir ve daha çok yetişkin insanlarla uyumlu yaşarlar.

Sert oyunlardan, istemediği anda yapılan sarılmalardan, kovalanmaktan ve birinin kucağında oturtulmaya zorlanmayı hiç sevmezler. Bu gibi anlarda hırlayarak ısırmaya çalışabilir. Isırma davranışını saldırganlıktan daha ziyade, kendini koruma iç güdüsüyle yaptığı bir davranıştır.

Brüksel Griffon ailesiyle beraber yaşaması gereken, ev köpeğidir. Apartman yaşamına da uyum sağlarlar. Havlamayı severler, tırmanmaya meyillidirler ve kaçış konusunda usta olabilirler. Erken aşamada eğitim verilirse bazı aşırılıkların önüne geçilebilir.

İyi bir lider tarafından yetiştirilirse iyi huylu ve karakterli yetişkin bir köpek olurlar.

Tarih

Belçika’da geliştirilen Brüksel Griffon kökeni 1800’lü yıllara dayanır.

Brüksel’de, kendini beğenmiş ancak bir o kadar da sevimli tavırlarıyla, sürücüleri cezp etmesiyle ve iyi bir bekçi olup hırsızları kaçırmadaki etkisiyle Brüksel’de taksi bekçisi olarak popülerlik kazandı.

Brüksel Griffon köpek türünün üremeleri hakkında yazılı hiçbir kayıt günümüze ulaşmamıştır. 1800’lü yılların sonlarında Brüksel’e komşu olan Hollanda’da son derece popüler Pug köpekleriyle de çaprazlandı.

1870’lerde Belçika Kraliçesi ve Henrietta Maria’nın bir köpek sever olarak bu cinsi sevmesiyle Griff tarihinin dönüm noktasını yaşar. Kraliyet himayesine girmesiyle geleceği güvence altına alınır. 

Bu cinsin aldığı kraliyet desteğinden sonra, uluslararası ilgi ve merak uyandı. Tüm kıtalara ihraç edilip tanıtmaya başlandı.

1898 senesinde köpekler İngiliz Damızlık Kitabı’na kabul edildi. Irkın standartları belirlenerek, geliştirilmesi ve takibi için birçok kulüp kuruldu.

1950’li yıllarda bir süre oldukça beğenilen ve kısa süre içinde popülerliğini kaybeden bu cins 90’ların sonlarında Jack Nicholson’ın “As Good As It (Bende Bu Kadar)” isimli filminde görünmesiyle tekrar popülerlik kazanmış olsa da yine de nadir bir ırk olarak kalmıştır. Üç farklı tür olarak bazı ülkelerde farklı renk ve isimler ile anılmaktadır. Kaba tüylü kırmızı köpekler Brüksel Grifonu, siyah kaba tüylü köpekler Belçika Griffon’u ve pürüzsüz tüylü köpekler de Petit Brabancon olarak adlandırılmıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Bu ırkın vücudu kalın, kare şeklinde ve sağlam olup vücuduna kıyasla büyük bir kafayla görünümleri tamamlanır. Basık, düz yüze ve sakallara sahiptir. Gövde uzunluğu ve yüksekliği birbiriyle orantılıdır.

Kafa

Brüksel Griffon vücuduna oranla büyük ve yuvarlak bir kafaya sahiptir. Namlu çok kısadır ve geriye itilmiş gibi basık durmaktadır. Kısa burnu ve dışa çıkıntılı gözleri ile bazı insanların bu köpekleri, maymun yüzüne kimilerinin de insana benzettikleri görülür. Aynı zamanda siyah ağızları ve bıyıkları onlara “sakallı köpekler” lakabını kazandırmıştır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Bedlington Terrier

Kulaklar

Brüksel Griffon ırkının kulakları yarı dik ve uçları göz üzerine doğru düşük şekildedir. Kırpıldığında ise kulaklar ayağa kalkar ve küçük ama dik bir konuma gelir.

Gözler

Griff’in dışa doğru çıkıntılı, iri ve siyah renk gözlere sahiptir. Gözleri, bakışları tıpkı bir insana benzeyen bu türler bir bakanın bir daha baktığı yapıdadır.

Brussels Griffon

Bacaklar ve Ayaklar

Brüksel Griffonları’nın düz kemikli ve orta uzunlukta olan bacakları narin dursalar da güçlü ve sağlam bir yapıdadır.

Kuyruk

Kuyruk yükseğe konumlanmış ve genellikle kesilmiştir. Ancak kuyruk kırpmanın yasak olduğu Avrupa’nın birçok bölgesinde bu işlem uygulanmaz.

Tüy

Brüksel Griffonları’nın tüyleri pürüzlü dalgalı ve pürüzsüz düz olmak üzere iki farklı tiptedir. Dalgalı tüyler, orta uzunlukta ve sırımlıdır. Pürüzsüz görünümlü olanlar ise kısa, sıkı, parlak,uzundur. Kafa, göz, yanak ve çene çevresindeki tüyleri daha uzun yapıdadır. Kaba-kızıl tüylü kırmızı köpekler Brüksel Grifonu, siyah kaba tüylü köpekler Belçika Griffon’u ve pürüzsüz, ince tüylü köpekler de Petit Brabancon olarak isimlendirilmiştir.

Renk

Brüksel Griffon köpeklerinin kürk rengi kırmızı, siyah-kırmızımsı- kahverengi, siyah ve ten rengi, son olarak düz siyah şeklinde 4 renk çeşidinin tonlarıyla görünür. Köpekler olgunlaştıkça çenesinde gri tüyler çıkar.

Bakım

Brüksel Griffon köpeklerinin haftada2 yada 3 kez düzenli taranmaya ve fırçalanmaya ihtiyaç duyar.

Kaba kaplamalı tür çok fazla tüy dökmez ve düzenli bakım ile olası dökülmelerde kontrol altına alınmış olur. Pürüzsüz kaplamalı Griffon ilkbahar ve sonbahar aylarında dökülmelerin artış gösterdiği zamanlarda daha fazla taranabilir.

Haftalık, günlük bakımlarının yanında her 3 ayda bir kez profesyonel bakım yapılmaya ihtiyaçları olur. Yıl içerisinde sağlıklı ve bakımlı olmaları için 3-4 kez tıraş yapılması gerekmektedir.

Ara sıra yaptıracağınız banyo kir ve gevşek saçların vücudundan çıkarılmasına ve saçın sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Tırnaklarını ay içerisinde 1- 2 kez kesebilirsiniz. Kulak kiri ve enfeksiyonuna karşı temizliğinizi yapmalısınız. Aynı zamanda göz, burun, ağız ve diş sağlığını ihmal etmemelisiniz.

Beslenmesi

Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına, metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinizden detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın