HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Cairn Terrier

Cairn Terrier

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
34 0
Cairn Teriyer

Cairn Terrier Özellikleri ve Bakımı

Çalışan terrier köpek türleri arasında yer alan Cairn dayanıklı, oyuncu ve aktif bir ırktır. Cairn Teriyerleri kısa bacaklı ve yüksekliğine göre daha uzun gövdeye sahiptir.

Tür
Terrier, Fare Avı
Ağırlık
5- 7 Kg
Yükseklik
22- 25 Cm
Aile
Terrier
Menşei
İskoçya
Menşei Tarihi
Orta Çağlar
Yaşam Süresi
12-15 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Cairn köpek türü, teriyerin özüdür ve genel olarak tüm terrier köpeklerinin karakter ve kişilik özelliklerine sahiptir. Cesur, canlı, cesur, meraklı, mutlu, uyanık, dayanıklı, zeki, inatçı, biraz hırçın, sadık, arkadaş canlısı ve oldukça hassas bir ırktır. Sahibini memnun etmeye çabalayan, ailesine sadık ve verilen görevleri yerine getirmek isteyen arkadaş canlısı köpeklerdir. Güçlü, otoriter ve saygı duyduğu bir liderle eğitilmeleri kolay olur.

Ailesine ve sahibine bağlı ve sadıktır. Sevdikleriyle birlikte zaman geçirmekten çok mutlu olurlar. Bazı Cairn ırkı köpekler fazlasıyla hassas ve kırılgan bir karaktere sahiptirler. Azarlanmaktan, yüksek sesle kendisine bağırmanızdan hoşlanmazlar. Bu durumdan etkilenip üzüldükleri görülür. Cairn, çocuklarla oyun oynamaktan, ev içerisinde peşinizde dolaşmayı severler. 

Her gün fiziksel ve zihinsel egzersiz yaptıkları sürece apartman yaşamına uyum sağlayabilirler. İç mekanlarda yeteri kadar aktif oldukları için geniş bir bahçeye ihtiyaç duymadan yaşamlarını sürdürürler. Yalnız kalmayı sevmezler. Bu nedenle uzun süre, evde tek başına bırakılmaması gerekir.  Sevecen ve arkadaş canlısı mizaçlarına rağmen eve ziyaretçi geldiği zaman havlayarak sahibine haber veren iyi bir bekçi köpeği görevi de görürler.

Küçük bir bedene sahip olmalarına rağmen, büyük köpekler gibi davranırlar. Dişi köpekler erkeklere göre daha bağımsızdır. Bu karara varan bazı üreticiler, erkek köpeklere daha sıcak bakarak onları sahiplenirler.

Tarih

İskoçya’daki tüm terrier ırkı köpeklerin başlangıçta İskoç Teriyerleri olarak sınıflandırıldığı dönemde geliştirilmişlerdir. Bu köpeklerin ilk olarak 15. yüzyıldan beri var olduğu ve tilki, porsuk ve su samuru gibi hayvanları avlaması için kullanıldığı tahmin ediliyor.

İlk zamanlarda, Cairn’e Kısa Tüylü Skye, sonrasında Cairn Terrier ya da Skye denilildi. 1912 yıllarında ise günümüzde bilinen Cairn Terrier ismi verildi.

1913 yılında AKC tarafından ayrı bir köpek ırkı olarak tanındılar.

Cairn Terrier aslında en büyük ününü Oz Büyücüsü’nde Toto rolünü oynayan köpek olarak kazandı. Dünyanın en ünlü Cairn Terrier cinsi köpeklerinden biri olan filmdeki ismiyle Toto gerçekteki adı ise Terry’dir.

Cairn ilk olarak İngiltere’de 1912 yılında meydan okuma sertifikaları için yarışmalarda yer aldı. 1959 yılında ise United Kennel Club tarafından Cairn Terrier ırkı tanındı.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Cairn Terrier sıkı yapılı bir köpektir. Güçlü kemik yapısı ile dayanıklı bir vücuda sahiptir. Çevik ve her an tetikte olan ve her hava koşuluna uyum sağlayabilen bir çalışma köpeğidir.

Kafa

Geniş kafası vücut uzunluğu ile orantılıdır. Namlusu güçlü ve orta uzunluktadır. Kaşları yüzünde belirgin ve tüylüdür. Burun rengi siyahtır. Aynı zamanda güçlü bir çene yapısına sahiptir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  American Bully

Kulaklar

Cairn Terrier ırkının küçük, sivri uçları olan dik kulakları kısa tüylerle kaplıdır. Kulakları birbirine yakındır.

Gözler

Orta büyüklükte, koyu kestane veya koyu ela renginde gözleri tüylü kaşların altında kalır. Derin bakışlarıyla, insanları etkiler.

Bacaklar ve Ayaklar

Orta uzunlukta, iyi ve kemikli bacaklara sahiptir. Aynı zamanda çok güçlü, kaslı uylukları vardır. Kalın, güçlü ayaklarıyla iyi bir yürüyüşe sahiptirler. Bacaklar, sert tüylerle kaplıdır.

Cairn Terrier

Kuyruk

Cairn Terrier ırkının kuyruğu kısa ve çoğunlukla dik şekilde durmaktadır. Ne çok yüksekte ne de düşük seviyede olan kuyruğu çok tüylü değildir.

Tüy

Çift katmanlı kürkü sayesinde her türlü hava koşuluna dayanıklıdır. Bol, sert ve kaba olmayan dış kaplaması vardır.

Renk

Cairn Terrier ırkının kürkü kızıl, kırmızı, krem, kaplan desenli, brindle, siyahımsı, kum sarısı ve grinin çeşitli tonları olmak üzere çeşitli renk yelpazesiyle karşımıza çıkabilir. Beyaz renk dışında tüm renkler bu ırkta görülebilir. Gelişme süreci boyunca da tüy rengi değişiklik gösterir

Bakım

Cairn Teriyer bakımı kolaydır. Tüylerinin keçeleşmesine izin vermeden haftada bir ya da iki kez tarama fırçalama işlemi yapmanız yeterlidir. Tarama ve fırçalamanın yanında tüylerini elle de sıyırabilirsiniz. Orta seviyede, yıl boyunca tüy dökmeye devam ederler. Bunun için bakımları ihmal edilmemelidir.

Tüylerinin görünümünü düzenlemek için belirli zamanlarda kırpılması gereklidir. Bu işlem, göz kenarlarındaki ve kulaklarındaki tüyleri düzenlemek içinde yapılmalıdır.

Çok sık banyo yaptırmanız gerekmez ama her üç ayda bir kez ve aynı zamanda gerekli durumlarda köpeğinizi yıkamanız sağlıklı olmaları açısından gereklidir.

Tırnakları uzamasına bağlı olarak ayda bir ya da iki kez kesilmeli ya da törpülenmelidir. Kir, enfeksiyon riskine karşı kulakları kontrol edilmeli ve varsa kirler temizlenmelidir. Ağzında, kötü kokular ve bakterilerin oluşmaması için dişleri haftada birkaç kez fırçalanmalıdır.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinizden detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın