HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Chihuahua

Chihuahua

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
30 0
Chihuahua

Chihuahua (Şivava) Özellikleri ve Bakımı

Chihuahua köpek cinsi küçük, zarif ve sıkı bir vücuda sahiptir. Dünyanın en küçük köpeği olan Chihuahua halk arasında Cihao, Çihao, Şivava, Çivava olarak da tanınmaktadır. Cesur, kendinden emin ve uyanık karakteriyle teriyer cinsine benzeyen özelliklere sahiptir.

Tür

Oyuncak

Ağırlık

1 – 2 Kg

Yükseklik

12 – 23 Cm

Aile

Arkadaş, Kuzeyli Sokak Köpeği

Menşei

Meksika

Menşei Tarihi

1500’ler

Yaşam Süresi

14 – 18 yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Chihuahua, küçük bedeniyle büyük kişiliğe sahiptir. Sevimli, sevgi dolu, eğlenceli, zeki ve sahibine sadık bir cinstir. Sahibinin peşinden, ayrılmaz. Her yerde onları takip eder.

Aile bireyleriyle zaman geçirmek bu köpekler için çok önemlidir. Sahibi ve sevdikleri insanlar tarafından sevilmeyi, el üstünde tutulmayı isterler. Chihuahua ırkı sahibinin başkasına olan ilgisini kıskanır ve hiçbir şekilde ikinci planda olmayı istemez.

Chihuahua eğlenceli ve çok yetenekli bir köpektir. Sevdiklerinin suratını yalamak, onlar için sevgilerini göstermenin şeklidir. Arka ayaklarının üzerinde dans ederek marifetlerini sergilemeye ve herkesin yüzünde tatlı bir tebessüm oluşturmaya bayılırlar. Kırılgan yapısı, küçük bedeni sebebiyle küçük çocuklarla oyun oynarken zarar görme ihtimalleri çok fazladır ve bu nedenle yalnız bırakılmamaları önerilir.

Yabancılara karşı ailesini koruma içgüdüsüyle çekingen ve tedbirli yaklaşırlar. Oldukça dikkatli olması, şüpheci yaklaşımı ve hemen herkese güvenmemesi nedeniyle küçük olmasına rağmen dünyanın en iyi bekçi köpekleri arasında yer alır. Yabancılara karşı şüpheci tutumu ve bekçi köpeği özellikleri taşıması nedeniyle erken aşamada, sosyalleşip, eğitim almaları gerekir. Aksi taktirde saldırgan davranışlar sergileyebilirler.

Orta büyüklükte bir evde ya da apartman dairesinde uyumlu şekilde yaşarlar. Yavruyken eğitim alırlarsa havlama sorununu da aşarlar. Küçük bedeni ve ısı hassasiyeti nedeniyle bahçe yaşamına uygun bir köpek değildir. Egzersize çok ihtiyaç duymamaları da apartman hayatına uyum sürecini kolaylaştırır.

Chihuahua köpeği daha çok ılık, fazla sıcak ve soğuk olmayan bölgelerde rahat ve uyumlu yaşarlar. Köpeğinizin bu hassasiyetini göz önünde bulundurarak dışarı çıkarıp egzersiz yaptırmalısınız.

Zeki bir köpek cinsidir. Ara sıra tutan inatçı tarafıyla baş etmesini bilen lider sayesinde, köpeğiniz olumsuz davranışlarını devam ettiremeyecek, liderin kim olduğunu anlayacaktır.

Tarih

Dünyanın en küçük köpek türü olan Chihuahua cinsinin kökeni tam olarak bilinmemektedir. Geçmişi hakkında kesin olmayan iki teori vardır.

Birinci teori Chihuahua Orta ve Güney Amerika’da ortaya çıktığını ve bölgenin yerli köpeği Techichi cinsinin soyundan geldiği yönündedir.

İkinci teori ise, Çin’de ortaya çıkan küçük tüysüz köpeklerin İspanyol tüccarlar tarafından Meksika’ya getirildiği ve sonra bu köpeklerin daha küçük boyuttaki yerli köpekler ile melezlenmesi sonucu Chihuahua’nun ataları ortaya çıktığıdır.

Bu iki teori içerisinde hangisinin doğru olduğu bilinmemektedir. Ama 1850 senesinde Amerikalıların bu cinse tekrar ilgi duymasıyla yaklaşık 300 yıl sonra Meksika’nın Chihuahua kentinde bu ırka ait küçük köpekler buldular. Bu köpekler Chihuahua eyaletinde bulunduğu için adını buradan almış ve menşei Meksika olarak kabul edilmiştir. İki farklı medeniyetten kurtulan ve tek başına hayatta kalmayı başaran bu ırk dünya genelinde sonradan ün kazanmıştır. 1908’de Chihuahua köpeği AKC tarafından tanınmıştır.

1960’lardan itibaren de Amerika’nın ve dünyanın en gözde ırklarından biri olarak yer aldı. Chihuahua köpeği günümüzde de her geçen gün sevilmeye ve ün kazanmaya devam etmektedir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Boyu en fazla 25 cm’dir ve ağırlıkları 1- 3 kg arasında değişiklik gösterir. Çanta köpeği, kucak köpeği ve oyuncak köpek olarak anılmasının sebebi küçük olmasından dolayıdır. Düz sırtı, orantılı, dengeli ve zarif bir vücudu vardır.

Kafa

Yuvarlak, elmaya benzeyen kafa yapısı vücuduyla orantılı büyüklükte dengeli ve zarif görünümdedir. Kısa olarak sivrilmiş ve belirgin duruşu olan bir namluya sahiptir. Yavru Chihuahuaların kafatasının üzerinde molera denilen yumuşak bir nokta bulunur. Çoğunlukla yetişkinliğe ulaşıldığında bu nokta kapanacaktır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Cairn Terrier

Chihuahua

Kulaklar

Chihuahua ırkı, büyük ve sivri kulakları yavru iken düşük ancak ilk 3 aydan sonra dikleşmeye başlayacak ve orijinal görüntüsüne ulaşacaktır. Dik kulaklarının saçaklı tüyleriyle, kendine has bir güzelliği vardır.

Gözler

Chihuahua iri, yuvarlak ve birbirine uzak olan parlak gözleri siyah, kahverengi veya yakut renginde görülür. Arada beyaz kürklü Chihuahuaların daha açık ve sarımsı renkte gözleriyle de karşılaşabilirsiniz.

Bacaklar ve Ayaklar

Chihuahua köpeğinin ince ve kısa bacakları vardır. Küçük bedeni ve ince bacaklarıyla çok hızlı hareket edebilen, atik bir köpektir. Chihuahua ince bacaklarının tek olumsuz tarafı oldukça narin olması ve kolay incinebilmesidir.

Kuyruk

Kuyruğu uzun ve orak şeklinde olup arkaya ya da yana doğru kıvrılmış şekilde taşırlar. Genellikle kuyruğu hareket halindeyken dik durur.

Tüy

Chihuahua ırkında tek katmanlı, uzun ve kısa olarak iki çeşit tüy yapısı vardır. Kısa ve uzun tüyleri dalgalı ya da düzdür. Uzun tüylü Chihuahua tüyleri ipeksi yumuşaklıktadır. Vücudundaki tüyler genelde düzdür ancak kulak bölgesindeki tüyleri püsküllüdür.

Renk

Açık kahverengi, siyah, sarı, ten rengi kestane rengi, gümüş, çelik mavisi, samur, kum ve beyaz gibi renk ve tonlarında tüylere sahiptirler. Bu renklerin yanında alacalı, benekli, desenli ve sıçramalı farklı renklerde görülebilir. Chihuahua ırkının merle renginden uzak durmanız tavsiye edilir. Çünkü Merle rengi genetik bozukluğu olan, işitme sistemi hasarlı Chihuahua köpeklerinde görülmektedir. Sahiplenirken ve de köpeğinizi çiftleştirirken bu detaya dikkat etmenizi öneririz.

Bakım

Chihuahua köpeğinin yoğun tüylerini ölü tüylerinden arındırmak, karışmasını ve paspasları önlemek için haftada en az 1 – 2 kez yumuşak kıllı fırçayla taranması ve fırçalaması önerilir. Uzun tüylülerin kısa tüylü Chihuahua’ya kıyasla haftalık taranma ve bakım işlemleri daha fazladır.

Genel olarak çok tüy dökmezler. Sadece ilkbahar ve sonbaharda mevsim geçişlerinde bir tık yoğun dökülme yaşayabilirler. Yalnız banyo sonrasında tüy dökümü yoğun olabilir. Güzel bir tarama ve kurutma ile ölü tüylerinden arındırırsanız bu dökülmeler sorun teşkil etmeyecektir.

Düzenli aralıklarla banyo yapması, tırnaklarının uzamasına bağlı olarak kesilmesi gereklidir. 2 ay gibi uzun bir süre yıkanmadan da temiz kaldıkları ve kokmadıkları gözlemlenmiştir. Yine kulaklarını düzenli kontrol etmeli, temizlemelisiniz. Ağız ve diş sağlığı için haftada en az 2 kez dişlerini fırçalayıp bakteri oluşumunu engellemelisiniz.

Isı hassasiyeti nedeniyle soğuk havalara dayanıklılığı düşük olan Chihuahua, böyle havalarda titremeye başlayabilir bu yüzden onu korumanız gerekecektir. Köpeğinize serin havalarda giysi giydirebilirsiniz.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın