HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Chinese Shar Pei

Chinese Shar Pei

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
34 0
Chinese Shar Pei

Chinese Shar Pei Özellikleri ve Bakımı

Shar Pei köpek ırkı kendinden emin, ciddi, uyanık, sahibine sadık ve zaman zamanda bağımsız ve inatçı mizaca sahiptir. Ailesine karşı son derece bağlıdır. Koruyucu yapısı sayesinde Shar Pei mükemmel bekçi köpekleri arasında yer alabilir.

Tür : Sportif olmayan, Av ve Bekçi Köpeği

Ağırlık : 20 – 27 Kg

Yükseklik : 46 – 51 Cm

Aile : Mastiff, Doğulu

Menşei : Çin

Menşei Tarihi : Eski Çağlar

Yaşam Süresi : 8- 12 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Shar Pei yalnız kalmayı seven, hatta zaman zaman buna ihtiyaç duyan özgür ruhlu bir köpektir. Kesinlikle kucak köpekleri arasında değildir.

Yabancı insanlara karşı ilgisiz, çekingen, şüpheli ve tedirgin yaklaşan bu köpekler diğer köpeklerle de arası çok iyi değildir.

Bu ırkın hayvanlarla ve insanlarla iyi anlaşması için erken aşamadan itibaren eğitilmeye ve sosyalleştirilmeye başlanması gerekir.  Aynı zamanda bağımsız ve inatçı karakteri karşısında güçlü bir lider bulamazsa eğitimi zorlaşacağı için, deneyim sahibi, iyi bir lider tarafından sabırlı, tutarlı ve olumlu pekiştirme yöntemleriyle eğitilmelidir. Yoksa ataları dövüş köpekleri olarak kullanılan Shar Pei’nin saldırgan özellikleri ön plana çıkabilir.

Çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar ve gün içerisinde de çok hareketli değildir. Zira basık yüz yapısı ve kırışıklıkları sebebiyle, sıcak havalarda egzersiz yapması önerilmez. Egzersizleri için ya da oyun oynarken gölge olan ortam tercih edilmeli ve yanınızda her zaman içmeleri için taze su bulunmalıdır.

Chinese Shar Pei, iç mekanlarda çok aktif olmadıklarından apartman yaşamına uyum sağlayabilir. Ama günlük egzersiz ihtiyacının karşılanması ve enerjisini egzersizler, oyunlar ile dışarıya atması gerekir. Böylelikle daha huzurlu ve sakin olacaktır.

Çoğunlukla sakin olsalar da, bir tehdit algıladığında azim ve kuvvetle bunu karşılar.

Tarih

Chinese Shar Pei cinsi, bazı tarihçilere göre Çin’in güney eyaletlerinde MÖ 2000 yılından eski tarihlere, Han Hanedanlığı dönemine kadar gitmektedir.

Chinese Shar Pei’nin bir köy köpeği olduğu düşünülüyor ve çok yönlü olması isteniyordu.  Çiftçiler Shar Pei cinsini dayanıklı, güçlü ve zeki özellikleri sebebiyle avcı, çoban, yırtıcı hayvanlara ve hırsızlara karşı koruyucu, bekçi köpeği olarak kullandılar. İyi avlanmak, sürüleri gütmek, gerektiğinde dövüşmek ve korumak için yetiştirildiler.

Irkın belgelere göre, ABD tarihi 1960 yılının ortalarında başladı. Chinese Shar Pei köpeklerinden 1970 yılının başında birkaç örnek Amerika’ya getirildi.

1973’de Hong Kong’lu bir iş insanı olan Matgo Law, nesli tükenme tehlikesi yaşayan Shar-Pei’yi yok olmaktan kurtarmak için satın aldı. Matgo Law, Hong Kong’da köpek kulübü kurarak cinsi hayatta tutmaya devam etti.  Matgo Law’ın gayreti olmasaydı, bu köpeklerin varlığı yok olabilirdi.

AKC, 1992’de Çin Shar-Pei köpek ırkını tanıdı. Çin Shar Pei, geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan ve AKC tarafından kabul edilen 134. ırk olma unvanına ulaştı. Bu gün farklı farklı ülkelerde en çok tercih edilen köpekler arasında yerini aldı.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Chinese Shar Pei sağlam, çevik, güçlü ve sıkı yapılı köpektir. Orta büyüklüktedir ve kare yapılı gövdesi vardır. Deri yapısı herhangi bir saldırıda onların doğal savunucusudur. Yavru Chinese Shar Pei büyüdükçe, kırışıklıkları azalır.

Kafa

Shar Pei ırkının vücuduna göre iri kafası kare şeklindedir. Düz yüze ve buruna sahiptir. Namlusu geniş ve dolgundur. Shar Pei’nin dili mavi- siyah renklerindedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chinese Crested

Kulaklar

Chinese Shar Pei küçük kulakları yüksek ayarlı, üçgen ve öne doğru kıvrık şekilde olup başının iki yanında birbirine eşit uzaklıkta konumlanmıştır.

Chinese Shar Pei

Gözler

Shar Pei köpeğinin küçük, badem şeklinde göz yapısı vardır. Göz renkleri koyudur.

Bacaklar ve Ayaklar

Chinese Shar Pei ırkının bedenindeki kıvrımlardan bacakları da kendi payına düşeni almıştır. Yere düz basan ön ayakları ve hafif paralel arka bacakları vardır.

Kuyruk

Yüksek ayarlı kıvrık kuyruğu, tabandan kalın başlayıp uca doğru incelir ve genel olarak dik durmaktadır. Kuyruk tüyleri sert ve kısadır.

Tüy

Bu köpekler at tüylü ve fırça tüylü olarak iki tip kürke sahiptir. At tüylü Shar Pei ele sert gelen, dokunulamayan ve dikensi bir yapısı olan bir kürktür ve az rastlanır. Fırça tüy ise daha uzun ve yumuşak yapıdadır. Tüm kürk tiplerinin tüy uzunluğu ise 2.5 santimetredir.

Renk

Chinese Shar Pei’nin kendine özgü kürkünün siyah, bej, açık kahverengi ve mavi de dahil olmak üzere birbirinden farklı birçok rengi vardır. Yumuşak kürklü olanı daha çok krem, açık kahverengi, kum rengi, leylak, mavi, kızıl ya da siyah renkleriyle görebiliriz. Yüzü çoğunlukla siyah, koyu renklidir.

Bakım

Çin Shar Pei kısa tüylere sahip olmasıyla yıl boyunca az tüy dökerler. Haftada 1- 2 kez yapacağınız düzenli tarama ve fırçalama işlemleriyle daha çok tüy dökmelerini engellersiniz

Az kokulu ve genel olarak temiz bir köpek olduğu için banyo ihtiyacı çok sık olmaz. Ancak bazı cilt sorunlarına sahip olanlar için Shar Pei düzenli olarak ayda 1 kez banyo yaptırmanız önerilir. Ama sağlıklı, kire bulaşmayan ve normal bir düzende ilerleyen köpeğinizi 12 haftada bir banyo yaptırmanız yeterli gelecektir. 

Banyo sonrasında köpeğinizin kıvrımlarının ve kırışıklıklarının tamamen temizlenmesi, kurumuş olması mantar enfeksiyonunun oluşmasına engel olacaktır. Tamamen kurutmazsanız mantar enfeksiyonu ve farklı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Tırnakları çoğunlukla hızlı uzar. Bu nedenle haftalık olarak bakım yapmanız ve uzamasına bağlı haftada 1 kez törpüleyerek kısaltmanız gerekebilir. Aynı zamanda kulak bakımını da haftalık olarak yapmalı ve temizlemelisiniz. Kulak temizleme işlemine küçük yaştan alıştırırsanız, sonrasında bu işlem sırasında sorun yaşamazsınız.

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın