HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Dalmaçyalı

Dalmaçyalı

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
35 0
Dalmaçyalı

Dalmaçyalı (Dalmatian) Özellikleri ve Bakımı

Dalmaçyalı, sevgi dolu, dışa dönük ve enerji dolu bir köpek cinsidir. Ailesiyle zaman geçirmek ve birlikte yaşadığı insanlar tarafından ailenin bir parçası olduğunu hissetmek onları çok mutlu eder. 101 Dalmaçyalı filmiyle birlikte, bu cinsin popülerliğinde senelerce devam eden bir artış görülmüştür.

Tür

Sportif Olmayan, Av, Bekçi Köpeği, Arkadaş

Ağırlık

18- 27 Kg

Yükseklik

48- 60 Cm

Aile

Bilinmeyen

Menşei

Yugoslavya

Menşei Tarihi

Eski Çağlar

Yaşam Süresi

11- 14 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Çok duyarlı ve hassas olan Dalmaçyalılar uzun süre yalnız kalmayı sevmezler ve insanlarla birlikte olmak isterler. Bu ortam sağlanamazsa depresyona girip, olumsuz davranışlar sergilemeleri olasıdır.

Ev halkının dışında yabancılarla, çocuklarla ve diğer hayvanlara da sıcakkanlı davranış ve arası iyidir. Dalmaçyalı, diğer erkek köpekten hoşlanmayabilir. Ancak diğer evcil hayvanlarla ve özellikle atlarla arası daha iyidir. İyi eğitildiğinde ve henüz yavruyken sosyalleştirdiğinizde iletişim kabiliyeti daha da gelişir.

Çok iyi bir hafızaya sahiptir. Tanıdığı, sevdiği ya da sevmediği insanları unutmaz, ayırt ederler ve

Çoğunlukla iyi huylu bir köpek olsalar da inatçı ve bağımsız bir yanları da mevcuttur. Bu yanları erken aşamada başlayan sıkı ve disiplinli eğitimle kontrol altına alınır. Yine alacakları eğitimle, mükemmel bekçi, avcı ve koruyucu köpek olarak karşınıza çıkabilir.

Dalmaçyalı oyuncu, eğlenceli, atletik ve enerjik oldukları için günlük egzersiz ihtiyacı yaşadığı ortama uyum sağlaması ve mutlu olması için kesinlikle karşılanmalıdır. Saatlerce koşabilir yorulmak nedir bilmezler.

Dalmaçyalı ırkı bakımları kolay olsa da yüksek egzersiz ihtiyacı sebebiyle apartman hayatına uygun olmayabilir. Geniş bahçesi olan, müstakil evler onlar için daha uygundur. Ancak bahçe köpeği olarak kulübede yalnız başına yaşaması söz konusu olamaz.

Tarih

Benekli Dalmaçyalı’nın kökeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak “çingeneler” olarak bilinen, Roman gruplarıyla seyahat etmişlerdir. Adını da, Yugoslavya’nın batısın yer alan, Adriyatik Denizi’nin doğu kıyısında yer alan ve günümüzde Hırvatistan olarak bilinen Dalmaçya bölgesinden almıştır. 

Cinsin ataları da aynı şekilde belirsizliğini korumaktadır.

AKC ırkları arasında geniş iş tanımı olan Dalmaçyalı; savaş köpeği, nöbetçi, teçhizat koruyucu, çoban, yük köpeği, koç köpeği, av köpeği, fare avcısı, retriever, karavan ve hatta sirk köpeği olarak değişik görevlerde yer almıştır. Bu nedenle de uzun yıllar boyunca herhangi bir alanda uzmanlaşmamıştır.

Romanların kervanlarıyla beraber Avrupa’da ve dünyanı her yerinde onlara eşlik eder ve gezginlerle dünyanın her yerine giderlerdi. Bu cinsin geçmişini öğrenmenin zor olmasının büyük nedeni, gezgin Romanlarla birlikte hareket etmesinin etkisidir.

Dalmaçya köpekleri İngiltere’de at arabalarının yolunu açmak için kullanılmıştır. Atlar dinlenirken onları yağmacı köpeklerden koruyorlardı. Birlikte uzun bir zaman geçirmelerinden ve doğal bir yakınlık kurmalarından dolayı atlarla arası iyidir.

1800’lü yıllarda ise atlı itfaiye araçlarına eşlik ettiler, itfaiye köpeği olarak ateşlerin arasına girdiler. Hatta bazen de yanan binada insanları kurtarmaya çalıştılar. İtfaiye köpeği olarak, yine atlarla ve insanlarla birlikte uyum içerisinde çalışıp zaman geçirdiler.

1888’e geldiğinde Dalmaçyalı AKC tarafından kabul edildi. Dalmatian köpek ırkı olarak adlandırıldı ve siyah benekli beyaz köpek olarak, AKC Stud Book’a girdi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  English Bulldog

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Dalmaçyalı orta büyüklükte siyah beyaz benekli, dayanıklı ve sağlam yapılı bir köpek cinsidir. Büyük bedeni kendi içerisinde orantılı ve zariftir.

Kafa

Dalmaçyalı’nın kafatası, vücuduyla orantılı, uzun ve bir o kadar geniştir. Üst kısmı düz yapıya sahiptir. Namlusu, kafatasının üst kısmı ile neredeyse aynı uzunlukta olup güçlü çenesi vardır.

Kulaklar

Dalmaçyalı köpeklerinin yumuşak kulakları yüksekte yer alır. Yuvarlak uçlu ve aşağı sarkık yapıdadır.

Dalmaçyalı

Gözler

Dalmatian ırkının gözleri orta büyüklüktedir. Yuvarlak ve siyah, kahverengi, mavi ya da iki rengin karışımından oluşan göz renklerine sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Dalmaçyalı’nın iyi bir koşucu olduğu için kaslı, güçlü yapıda bacakları vardır. Kemerli ayakları ve kavisli parmakları yuvarlak yapıya sahiptir.

Kuyruk

Dalmaçyalı köpeğin kuyruğun tabanı kalın başlar ve uca doğru sivrilir. Tabanı sırt üst çizgi ile aynı konumdadır.

Tüy

Dalmaçyalı’nın kısa, sert, ince, yoğun, tek katmanlı ve saten yapılı kürküne dokunmak oldukça güzel bir histir. Kafasının üst kısmındaki tüyleri kadife yumuşaklığındadır. Kürkünün üzerinde dağılmış benekleri birbirinden ayrı, dağılmış ve belirginse daha çok kabul görür.

Renk

Dalmaçyalı yavrular doğdukları zaman tamamen beyaz renkle olurlar. Büyüdükçe ve yaşlandıkça benekler belirginleşmeye başlar. Kürk rengi siyah ve koyu kahverengi yuvarlak benekler ile beyaz renkte olur. Üç renkli kürke sahip Dalmaçyalılar da görebiliriz.

Bakım

Dalmaçyalı köpeğinin kürkü beyaz rengine rağmen çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz. Haftada 1-2 kez fırçalama ve tarama işlemlerini yaparsanız tüy dökülmesini de kontrol altına alabilirsiniz. Tüy dökme oranını azaltmak için beslenme düzenine de dikkat edilmelidir.

Dalmaçyalı köpek ırkı köpek kokusu az olan ya da hiç olmayan temiz bir köpek olduğu için çok sık yıkanmasına gerek olmaz. Benekli kısımları da kir tutmaz. Tabi kire, çamura bulaştığında temizlenmesi ve tüyleri tekrar parlayana kadar kirlerinden arınması gerekir.

Aynı zamanda tırnak, kulak, göz, ağız ve diş bakımına da dikkat etmelisiniz. Tırnaklarını ayda 1 ya da 2 kez kesmeli ve sarkık kulaklarını kirden arındırmalısınız.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın