HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Dandie Dinmont Terrier

Dandie Dinmont Terrier

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
31 0
Dandie Dinmont Terrier

Dandie Dinmont Terrier Özellikleri ve Bakımı

Dandie Dinmont hareketli, canlı, sevecen, cesur, eğlenceli, sahibine bağlı, sadık ve zeki bir köpektir türüdür. Tipik terrier köpeklerinin özelliklerini taşırlar ve bağımsız, sert, cesur, korkusuz mizaçlarıyla da karşımıza çıkarlar. 

Tür

Terrier, Su samuru ve porsuk avı

Ağırlık

8- 11 kg

Yükseklik

20 – 28 cm

Aile

Terrier

Menşei

İskoçya ve İngiltere Sınır

Menşei Tarihi

1700’ler

Yaşam Süresi

12- 15 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Ailesine, sahibine ve diğer tanıdığı insanlara karşı şefkatli yaklaşırlar ve harika bir arkadaş olurlar. Yabancılara karşı ise biraz daha mesafeli ve şüpheci duruşları vardır. Erken aşamada sosyalleştirilse ve eğitim alırlarsa yabancı kişilere karşı yaklaşımlarında olumlu değişim görülür.

Birlikte büyüdüğü çocuklarla karşı toleranslıdırlar. İyi anlaşırlar ve iyi bir oyun arkadaşı olurlar. Köpeklere ve diğer evcil hayvanlara karşı tutumları değişkendir. Bazı erkek köpeklerin saldırganlık ve hırçınlık derecesi yüksektir. Ancak yine birlikte büyüdüğü evcil hayvanlar ve kedilerle iyi anlaştıkları görülür.

Küçük yapılarına rağmen oldukça büyük, sesli bir havlamaya sahiptir. Gerektiği zaman havlayarak, sahibini uyarmayı ve alarm görevi görmeyi severler. Sesini duyurduktan sonra ise havlamasına gerek olmadığını düşünüp susarlar. Eğitimi çok zor değildir, sadece emek ve çaba göstermek gerekir. Sabırlı, tutarlı bir lider olduğunuz taktirde eğitimlerini kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Karakterinin iyi huylu, pozitif gelişmesi için günlük ihtiyaçlarının karşılanmasına dikkat edilmelidir. Avcılık için geliştirilen bu köpek cinsinin şehir hayatına ve apartman yaşamına uyum sağlaması için, günlük egzersiz ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Yeterli sosyalleşmez ve egzersiz yapmazsa huysuz, inatçı, çevresine zarar veren ve daha farklı olumsuz davranışlar sergileyen bir köpek olarak karşımıza çıkabilir. Orta büyüklüğe sahip bahçeli bir evde de rahat bir yaşam sürerler.

Tarih

Dandie Dinmont Terrier, görünüş olarak en sıra dışı terrier köpeği olarak bilinir. Ancak özünde, kökleri itibariyle herhangi bir terrier özellikleri taşır. Dandie Dinmont olarak tanınan bu köpekler yazılı belgelere göre tarihte ilk kez 1700’lerde ortaya çıktı. 18. yüzyılda İskoçya ve İngiltere’nin sınır ülkesi olan Cheviot Tepelerinin çevresinde farklı bir terrier cinsi olarak kabul edildi. Çiftçilere ve Çingenelere ait olan bölgede, Dandie Dinmont’lar su samurlarına, porsuklara ve tilkilere saldırıp öldürmek için kullanılıyordu.

İskoçya’nın önde gelen ve sevilen romancısı Sir Walter Scott, bu cinsin hayranıydı. 1815 yılında yayınlanan “Guy Mannering” adlı romanında, bu köpeklerden yola çıkarak, onları model alarak Dandie Dinmont adında bir karakter yarattığı biliniyordu. Bu karakter sonucunda, zaman içerisinde Dandie Dinmont Terrier ırkı olarak tanındılar.

1875 senesinde İskoçya’da Dandie Dinmont Terrier Kulübü kuruldu ve bu köpekler için ırk standartları yazıldı.

AKC tarafından İskoçya kökenli olan, Dandie Dinmont köpek ırkı 1886 yılında resmen tanınmıştır. Günümüzde ise Dandie Dinmont Terrier köpek türü nadir görülür ve nesli tükenmeye yakın bir ırktır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Dandie Dinmont Terrier ırkının gövdesi yere yakın, alçak ve uzun yapıdadır.

Kafa

Dandie Dinmont Terrier köpeklerinin büyük kafaları, vücudu ile orantılı bir yapıdadır. Namlu su derin, burnu orta derecede büyüklükte olup siyah renktedir. Dudakları koyu renklidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chesapeake Bay Retriever

Kulaklar

Dandie Dinmont Terrier köpeklerinin kafanın iyi yanına düşük, alçak, geniş ve sarkık yapısıyla konumlanmıştır. Tabandan kalın başlayıp uca doğru sivrileştiği görülen kulaklarının uçları tüylüdür.

Gözler

Dandie Dinmont Terrier cinsinin büyük ve yuvarlak gözleri ela renktedir. Göz çevresinde koyu renk çerçeveler vardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Dandie Dinmont Terrier ırkının kısa, kaslı ve güçlü bacakları vardır. Arka bacakları ön bacaklara kıyasla biraz daha uzundur.

Dandie Dinmont Terrier

Kuyruk

Kuyruk tabanda kalın başlayarak, belli bir noktaya doğru incelir. Kuyruk uzunluğu 20- 25 cm kadardır ve dikey bir kavisle, pala şeklinde kılıca benzemektedir.

Tüy

Dandie Dinmont Terrier cinsinin kürkü yumuşak ve sert tüylerin karışımından oluşur ve çift katmanlıdır. Su geçirmez alt katman yumuşaktır, üst katman ise serttir. Tüy uzunlukları 5 cm kadardır.

Renk

En çok görülen renkler gri ve hardal renkleridir. Gri kürkü mavimsi siyah ila açık gümüş grisi tonlarında olup hardal rengi ise kırmızımsı, soluk açık kahverengidir.

Bakım

Dandie Dinmont Teriyer çok az tüy döktükleri için hatta neredeyse hiç tüy dökmemelerine rağmen düzenli bakım ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Haftada 1-2 sefer tüylerinin taranması ve fırçalanması ölü tüylerden arındırılması, daha sağlıklı, parlak tüylere sahip olması için gereklidir.

Tüylerinin doğal görüntüsünü bozmayacak şekilde bakımı yapılmalıdır. Yılda yaklaşık 4 kez tüylerinin kırpıldığı, şekillendirildiği ve soyularak görünümünün düzeltildiği görülebilir. Ancak kırpıldıkları zaman tüylerinin karakteristik dokusunu ve rengini kaybetme ihtimali yüksektir.

Dandie Dinmont Teriyer köpek ırkı çok fazla gerekmeden, kirlendiğinde, çamura girdiğinde ve pisliğe bulaştığında kirler tüylerinde kurumadan, katılaşmadan yıkanması önerilir.

Tırnaklarının çok uzayarak canını acıtmaması için ayda bir kez düzeltip kesmeli ve de törpülenmelisiniz. Kulaklarını kir ve enfeksiyonu riskine karşı temizlemelisiniz. Ağız ve diş sağlığı için kötü kokuların oluşmasını önlemek amacıyla haftada birkaç defa dişlerini fırçalamalısınız.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın